Yurt dışında okumak için ne gerekli?

Pop Smoke

Kilopat
Makaleler
3
Yer
092MLBOA
Yurt dışında okumak ve okulu bitirdiğimde oranın vatandaşı olmak istiyorum. Aklımda Kanada var. Sizin bildiğiniz okumak için çok uçuk fiyatlar ödemeden gidebileceğim ve part-time iş yapabileceğim ülkeler var mı? Maksimum 10 bin euro para çıkarabilirim çok mu düşük bir fiyat okumaya gitmek için?
Bilgili kişiler yanıt verirse müteşekkir olurum.

Yurt dışında okumak ve okulu bitirdiğimde oranın vatandaşı olmak istiyorum. Aklımda Kanada var. Sizin bildiğiniz okumak için çok uçuk fiyatlar ödemeden gidebileceğim ve part-time iş yapabileceğim ülkeler var mı? Maksimum 10 bin euro para çıkarabilirim çok mu düşük bir fiyat okumaya gitmek için?
Bilgili kişiler yanıt verirse müteşekkir olurum.
Yurt dışında vize işleri sıkıntılı özellikle Türkiye vatandaşıysan. İş'e girmek zorsa okumayı düşünemiyorum.

Yurt dışında vize işleri sıkıntılı özellikle Türkiye vatandaşıysan. İş'e girmek zorsa okumayı düşünemiyorum.
Okumak için gitmek daha zor diye biliyorum. Araştırdığım kadarıyla ilk gidilen yıl çalışılmıyormuş fakat sonraki yıldan itibaren haftada 20 saatlik bir çalışma izni oluyormuş Kanada'da. Ne kadar doğru bilmiyorum tabi.

Saatte ortalama bir part time işte saat başına 17 kanada doları kazanıyormuşsun. Her gün 7 saat çalıştığını düşünsek ayda ortalama 3.5k kazanıyorsun. Kiralar ortalama 1k desek diğer işler için anca paran kalıyor. Ek bir maddi desteğe ihtiyacın olacak. Her şeyi geçtim, ek bir desteğin olsa dahi üniversite ücretlerini karşılayamazsın eğer burslu okumuyorsan. Kanada biraz zor gibi, okuması ücretsiz olan ülkelere bakman daha iyi olacaktır.

20 saatlik çalışma izni olursa her gün 3 saat çalışırsan ayda 1.5k gibi para geçiyor eline.

Saatte ortalama bir part time işte saat başına 17 kanada doları kazanıyormuşsun. Her gün 7 saat çalıştığını düşünsek ayda ortalama 3.5k kazanıyorsun. Kiralar ortalama 1k desek diğer işler için anca paran kalıyor. Ek bir maddi desteğe ihtiyacın olacak. Her şeyi geçtim, ek bir desteğin olsa dahi üniversite ücretlerini karşılayamazsın eğer burslu okumuyorsan. Kanada biraz zor gibi, okuması ücretsiz olan ülkelere bakman daha iyi olacaktır.

20 saatlik çalışma izni olursa her gün 3 saat çalışırsan ayda 1.5k gibi para geçiyor eline.
Önerebileceğiniz ülkeler var mıdır? Her türlü öneriye açığım şu an. Ayrıca okullar için ne kadar bir fiyat çıkar ortalama bilginiz var mıdır?

Önerebileceğiniz ülkeler var mıdır? Her türlü öneriye açığım şu an. Ayrıca okullar için ne kadar bir fiyat çıkar ortalama bilginiz var mıdır?
Sana bağlıdır. Ne tarz bir hayatın olduğuna göre değişir. Ben şahsen sessiz, sakin, soğuk, doğayla iç içe bir yaşam istediğimden İskandinav ülkelerine hayranlığım var, Norveç'e gideceğim inşallah yüksek lisansımda.

Senin önceliğin universiteleri ücretsiz olan bir ülkeye gitmek olsun. Eğer harika bir maddi durumun yoksa bunu karşılamaya gücün yetmez maalesef. Çoğu yıllık 20 bin dolar civarında. Eğer burs alabilirsen sıkıntı yok, ücretsiz okuyabilirsiniz ama burs imkanları da kısıtlı veya zordur muhtemelen.

Almanya, Fransa, Norveç, Rusya gibi ülkelerde üniversiteler ücretsizdir. Maalesef Avrupa'da ücretsiz unileri olan ülkeler çok kısıtlı. Ve maalesef ki bu ülkelere gitmek için garanti parası denilen bir meblağı ödemek gerekiyor. Almanya'da bu meblağ 10.000 euro, Norveç'te de 120 bin kron civarı. Ve okuduğun süre boyunca bu parayı banka hesabında göstermen lazım. Yoksa oturma izni alamıyorsun. Yani maalesef yurtdışında okumak maddi durumu ortalama olan bir birey için çok çok zor. Ancak okudugun yıllarda part time işte çalışırsan ve bunu belgelersen, yıl boyunca alacağın parayı düşüyorlar garanti parasından. Yani işini kolaylaştırmak da senin elinde, zorlaştırmak da. Kafana takılan yer varsa sorabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı