Yurt dışında Üniversite Okumak İçin Gerekli Olanlar

Batuhant7

Kilopat
Yer
Eskişehir
Finlandiya'da Bilgisayar veya Yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Biraz araştırdım ama pek bir şey bulamadım. Üniversiteye girmek için not ortalaması mı istiyorlar, sadece matematiğe falan mı bakıyorlar? Yoksa hepsinin ortalamasına mı? Bir de hazırlık var mı? Bulgaristan vatandaşıyım bu ayrıcalık tanır mı? Bir de liseyi Belçika'da bitirme ihtimalim var, yani Belçika diploması kabul etme şanslarını arttırır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Avrupa'da SAT bakıyorlar ama geçerliliği Amerika kadar etkili değil. Avrupa'da daha çok niyet mektupları referanslar ön plada. Almanya'da üniversite ücretsiz ona bakılırsa. İyi seçmen önemli İngiltere'de okumak her türlü imkansız. Ayrıca üniversiteye giderken her türlü çalışılır mümkünse zaten kendi işine başlamış olursun. Bizim ülkede var bu ana kuzuluğu sadece. Millet üniversiteye giderken çalışıyor parasını kazanıyor. Girişimcilik yapıyor bir şekilde yolunu buluyor stajlardan para kazanmanın. Dediğim gibi 17 yaşında girişimci olup ciddi para kazanan ve onun ötesinde vizyon sahibi dünyayı ileri taşıyan insanlar var. Türkiye'de de böyle insanlar mevcut sadece diğerleri başarılarını kabullenemediği için göz önüne çıkamıyorlar.
Birebir tecrübe etmesek tamam derim geçerim ancak dışarıdan destek almadan okurken çalışacağın ve alacağın para senin anca okulunun kitaplarına yeter. 17 yaşında girişimci olup ciddi para kazananı bana göster? Burger King'te çalışarak girişimci olamazsın. Derslerine mi çalışacaksın işe mi gideceksin karar senin. Almanya'da ücretsiz olabilir ama herkese mi hayır. Amerika'da aynı şekilde her şey özelleştirilmiş.

Ortalamaya fln bakmazlar mı yani ?

Geçemezsem almazlar mı ?
Akademik başarı önemli tabiki ams burda universite okuyr olup da geçmek isteseydin denkliği olan okulları seçebilirdin ülkeninde dünyada 99.olduğunuda göz onünde bulundurursak işin biraz zor olurdu ama dil ve TOFL dan aldıgın yeterli notla sıkıntısız gidersin bir akraban falan varsa gitmek istediğin yerde onunla etkileşime geçmen daha sağlıklı olur bence.
Akademik başarı önemli tabiki ams burda universite okuyr olup da geçmek isteseydin denkliği olan okulları seçebilirdin ülkeninde dünyada 99.olduğunuda göz onünde bulundurursak işin biraz zor olurdu ama dil ve TOFL dan aldıgın yeterli notla sıkıntısız gidersin bir akraban falan varsa gitmek istediğin yerde onunla etkileşime geçmen daha sağlıklı olur bence.
Ben senin yerinde olsam gitmezdim bu yaşta gidip orda sürünüp geri geleceksin çok gördüm yurtdışı hayalleyip kabusla dönen çocukları önce burda liseni bitir sonra dil öğren en az b1 seviyesinde ve gitmek istediğin ülkenin sınavına hazırlan 19 20 yaşlarında falan git boşa kendini yakma daha çocuksun tek başına zor başka bir ülkede.

Birebir tecrübe etmesek tamam derim geçerim ancak dışarıdan destek almadan okurken çalışacağın ve alacağın para senin anca okulunun kitaplarına yeter. 17 yaşında girişimci olup ciddi para kazananı bana göster? Burger King'te çalışarak girişimci olamazsın. Derslerine mi çalışacaksın işe mi gideceksin karar senin. Almanya'da ücretsiz olabilir ama herkese mi hayır. Amerika'da aynı şekilde her şey özelleştirilmiş.
İsim vermeyeceğim ama bildiğim bir sürü insan var. İnsanların ismini orada burada boş yere dile getirmek gereksiz.
Sadece başvuru için para gerekli Almanya'da. Part-time çalışmak diye bir şey var. En kötü Polonya'da okursun.
Her yolun sonu BurgerKing değil siz bunu göremeyecek kadar vizyonsuzsanız yapılacak bir şey yok.
İsim vermeyeceğim ama bildiğim bir sürü insan var. İnsanların ismini orada burada boş yere dile getirmek gereksiz.

Sadece başvuru için para gerekli Almanya'da. Part-time çalışmak diye bir şey var. En kötü Polonya'da okursun.

Her yolun sonu BurgerKing değil siz bunu göremeyecek kadar vizyonsuzsanız yapılacak bir şey yok.

Son düzenleme:
@hdreizcehennemi Aynen aynen. Part-time çalışarak senin kazanacağın para ayda max. 1000-1500$'dır o da haftasonu da çalışırsan. Neye dayanarak konuşuyorsunuz bilmiyorum ama Hayal Dünya'nızdan çıkın isterseniz. Dışarıdan destek almadan yurtdışında okumanız çok ama çok zor. Kirana mı yetecek para yoksa yemene içmene mi? Buraya gelip söylemek basit icraat görelim. Hadi geçtim sana çalışma izni verecekler mi 20+ saat üzeri? Hiç sanmıyorum🤣 Yurtdışında kıytırıktan bir üniversite okursun işte.

TOFL veya IELTS şart mı yani Fince hazırlık okuyup Fince sınavına girsem yeter mi ?
Maddi olarak araştırdım o konuda sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum. AB vatandaşlarından herhangi bir kanıtlama gibi şeyler istemiyorlar araştırdığım kadarıyla.
Çoğu ülke ve kurum için şart ama Fince hazırlık okuyup Fince eğitim aldığınızda bu şartı istenir mi bilemiyorum, her ülkenin kuralları farklı olabiliyor, danışman firmalara başvurun. Sizi yanıltmayalım.

@hdreizcehennemi Aynen aynen. Part-time çalışarak senin kazanacağın para ayda max. 1000-1500$'dır o da haftasonu da çalışırsan. Neye dayanarak konuşuyorsunuz bilmiyorum ama Hayal Dünya'nızdan çıkın isterseniz. Dışarıdan destek almadan yurtdışında okumanız çok ama çok zor. Kirana mı yetecek para yoksa yemene içmene mi? Buraya gelip söylemek basit icraat görelim. Hadi geçtim sana çalışma izni verecekler mi 20+ saat üzeri? Hiç sanmıyorum🤣 Yurtdışında kıytırıktan bir üniversite okursun işte.
Ben destek almadan demedim. Ailenin durumu yoksa zaten yurt dışında okumak çok zor. Gerçek bir işin olmalı benim söylediğim şey eğer ailen sana aylık 2000TL yollayabiliyorsa yapabileceklerin. Sen de bilmeden konuşma ukala tavırların bir gün başına bela olur.
Avrupa'da üniversiteler lise diplomasına göre de alıyor. İhtiyacın olan şeyler. Staj deneyimi, referans mektupları. Yeterli dil düzeyi. Belirli miktar para. Alabiliyorsan okullar sana okuman için burs bile verebilir. Kamu yardımı. Sosyal beceriler. Ortalaman 95 üstü olsun burs için. TOEFL ve IELTS gerekiyorsa iyi notlar al. Niyet mektubu çok önemli. Bu arada Türkiye'nin en iyi okulları ilk 500 neredeyse hiç giremiyor bilgine yani yurtdışı o kadar da kıytırık değil. İlla Stanford'da okumayazsın. Hatta imkansız da denebilir ilk 100 üniversiteler.
@Edge her şeye aynı tepkiyi vermek alışkanlığınız mı? Yanlışım olan bir yer söyleyin lütfen. IB sınavı olmadan bazı üniversiteler kabul etmiyor Türkiye'de yok sayılır IB veren liseler. Eksik yeri lütfen söyleyin. @Edge

Son düzenleme:
"Anadil, Matematik, Dil" Bunlara bakıyorlarmış ama anlamadığım kısım anadil derken Türkçe mi Fince mi ? Birde İnternet'ten giriş sınavı yapıyorlarmış sanırım Fince veya İngilizce benim ingilizcem biraz var oda yani üniversiteye kadar gelişmez nasıl olacak kafam karıştı.

"Anadil, Matematik, Dil" Bunlara bakıyorlarmış ama anlamadığım kısım anadil derken Türkçe mi Fince mi ? Birde İnternet'ten giriş sınavı yapıyorlarmış sanırım Fince veya İngilizce benim ingilizcem biraz var oda yani üniversiteye kadar gelişmez nasıl olacak kafam karıştı.
Dil yoksa hiç şansın yok denemen bile mantıksız. Hazırlık okuman gerek dile ağırlık ver her türlü.

Geri
Yukarı