Rehber AMD Sürücü Zaman Aşımı (WattMan) Çözüm Yolları

Tüm Hocalarıma merhaba. Bu yazımda genellikle RX 570 ve RX 580 kartlarında karşılaşılan "Sürücü Zaman Aşımı" yani WattMan hatasını genel olarak çözüm yollarını resimli bir şekilde açıklayacağım. Yararlı olduysa beğendim ifadesi koymayı unutmayın.

Sizlerden verdiğim çözümleri sırayla uygulamanızı istiyorum. Hepsini bir anda uygulamayın.

Not : Olabilecek Sorunlardan Ben Sorumlu Değilim!!

1 - Çeşitli Ayarlamalar

İlk başta genel olarak bu soruna neden olan "Hızlı Başlatma" ve "Hazırda Bekletme" ayarını kapatacağız.

Win+R kombinasyonunu kullanarak "Çalıştır" uygulamasını açın ve "cmd" yazıp tamam tuşuna tıklayın.

1682733021088.png

Açılan CMD konsoluna "powercfg.exe /hibernate off" yazıp enter tuşuna basın.

1682733174237.png

Bunları yaptıktan sonra tarayıcınızdaki "Donanım Hızlandırma" seçeneğini devre dışı bırakın. Büyük ihtimalle ayarlarda performans sekmesinde olacak. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra test ediniz.

2 - AMD Adrenalin Ayarları

AMD'nin bazı özellikleri WattMan hatasına neden olabilir. Onun için tüm ayarları kapıyoruz.

İlk başta Adrenalin Software uygulamasına giriyoruz ve sağ üstteki ayarlar butonuna tıklıyoruz.
1682733662340.png

Ardından üstten "Grafikler" kısmına girin.
1682733731626.png

Daha sonra Grafik Profili'ni "Güç Tasarrufu olarak ayarlayın.
1682733815975.png

Bunlardan sonra Radeon Chill ve Radeon Görüntü Keskinleştirme'yi kapatın. (Keskinleştirmeyi dilerseniz oyunlara özel olarak açabilirsiniz.)

1682733915633.png

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra test ediniz.

3 - Sürücüyü Yeniden Yüklemek

DDU veya AMD Cleanup Utility ile mevcut sürücüyü kaldıralım.

Çok vaktim olmadığından dolayı @Murat5038 Hocamın konusunu bırakıyorum.

Ardından AMD'nin Sürücü İndirme Sayfası'nda "Search for your product" kısmına kendi kartımızın adını yazıyoruz ve resimde gözükmeyen submit tuşuna basıyoruz.

1682734126666.png

Bize uygun sürücüyü bulup "Download" tuşuna tıklıyoruz.

1682734333898.png

Sürücü indikten sonra sıradan adımları uygulayarak sürücüyü kuruyoruz.

Bu adımlardan sonra tekrardan test edelim.

4 - Eski Sürücüleri Yüklemek

Sürücüleri DDU veya AMD Cleanup Utility ile kaldırıp bağlantılardan sırasıyla verdiğim eski sürücüleri deneyin.

DDU ile sürücü kaldırma

Test edin.

Tekrardan test edin.

Bu verdiğim genel olarak stabil kabul edilen sürümlerdir. Dilerseniz internetten araştırarak başka sürücüleri de deneyebilirsiniz.

AMD ve Resmi Üretici Sayfaları dışında başka yerlerden sürücü indirmeyin.

Bu aşamalardan sonra test edin. Hala çalışmıyorsa sonraki adıma geçelim.

5 - GPU Hızını Düşürme

Bu yapılanlardan pek memnun olamayabilirsiniz ama mecburi. Bu kısımda sorumluluk kabul etmediğim için resim eklemeyeceğim.

AMD'nin performans kısmından "Ayarlanıyor" kısmına girin ve GPU Ayarlamayı %-10 olarak kullanıyorum. VRAM Ayarlamayı ise varsayılan değerden 50 aşağısını kullanıyorum. Güç limitini %10, fanları ise elleşmeden kullanıyorum.

----

Eğer ki bu adımlar işe yaramadıysa BIOS ayarlarınızdan Fastboot ayarını kapatabilirsiniz.

Lakin dediğim gibi hiçbir olayda sorumluluk kabul etmiyorum.

Yazımı beğendiyseniz veya işinize yaradıysa "Beğendim" ifadesi bırakmayı unutmayın.

İyi Sosyaller!

Dosya Ekleri

• 1682734302068.png
    1682734302068.png
    85,5 KB · Görüntüleme: 36
Ya da NVIDIA al.

7800XTX sanırım daha iyi. NVIDIA artık paradan başka bir şey düşünmüyor. Hem kartta 20GB VRAM var hem de ileride daha ucuzlayacak. NVIDIA şimdiden bitti denebilir.

Aynen.

Rehbere gelecek olursak eski sürücü kurmak dışındakiler çok fayda etmez. WattMan daha çok donanım kaynaklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı