Nitro 5 AN515-58 laptopta Sam Survival 4 oynarken sıcaklığın ortalama 85 derece olması normal mi?

Ahmet_Emir

Picopat
Daha fazla  
Merhaba.
Bilgisayarım Acer Nitro 5 AN515-58 ve Sam Survival 4 adlı oyunu oynarken fanlar genelde çok yüksek ayarda ve bazen maximum devire de çıkıyor. Ama oyun hiç kasmıyor ve gayet akıcı oynatıyor. Sıcaklık ortalama 85 derece. 80'e indiği ve 90'a çıktığı da oluyor ara sıra. Bilgisayarı yeni aldım, bu yüzden biraz endişeliyim. Bilgisayara herhangi bir zararı vs. olur mu? Hangi dereceler normal, yani kaç dereceden sonra endişelenmeliyim? Dip not olarak oyunun sistem gereksinimlerinde 8 GB VRAM istiyor. Benim laptopumda 6 GB VRAM var ve arkadaşımın masaüstü bilgisayarında Ryzen 5 3400G ve AMD Radeon RX 5500 XT (3 GB) var. Çok fazla fanların çalışmadığını söylüyor ve çatır çatır oynuyor. Oynamam zarar verir mi bilgisayara?

Bilgisayarımın özellikleri.

Intel i5-12500H
RTX4050(140W)
16 GB RAM.
512 GB M.2 SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoplar ısıya dayanıklıdır 95 derecenin üstüne çıkmadığı sürece dert etme. VRAM konusuna gelirsek VRAM'in aşılması bilgisayar donanımlarına herhangi bir zarar vermez, sadece FPS drop yersin.

Işlemci için ise gayet iyi değer.

Evet işlemci için. Ekran kartı 50,55 derece civarı geziyor.

Laptoplar ısıya dayanıklıdır 95 derecenin üstüne çıkmadığı sürece dert etme. VRAM konusuna gelirsek VRAM'in aşılması bilgisayar donanımlarına herhangi bir zarar vermez, sadece FPS drop yersin.
Tamamdır eyvallah içimi rahatlattın :D bir de diyelim ki 95 derece üzerine çıktı. Bildiğim kadarıyla kısa vadede sıkıntı olmuyor ama uzun süre olursa bilgisayara zarar verebilir diye biliyorum. 95 ve üzeri derecelerde ne kadar çalışması güvenli olur?

Evet işlemci için. Ekran kartı 50,55 derece civarı geziyor.

Tamamdır eyvallah içimi rahatlattın :D bir de diyelim ki 95 derece üzerine çıktı. Bildiğim kadarıyla kısa vadede sıkıntı olmuyor ama uzun süre olursa bilgisayara zarar verebilir diye biliyorum. 95 ve üzeri derecelerde ne kadar çalışması güvenli olur?
Uzun vadede sıkıntı çıkarabilir ama mesela çok nadiren 95 oluyorsa sıkıntı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı