Çözüldü R7 5800H boşta 60 derece olması normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MiniRayss02

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci + Editör
Arkadaşlar GPU boşta 50 falan CPU 60-70 arasında geziyor boşta, macununu az önce değiştirdim. Pullwark regular macun sürdüm çok katı sürmesi illet bir macundur. Yük de normal aslında ısıları CPU 100 60W da ve Max. Isısı 105 sorun yok GPU ise 80 derecede fakat boşta GPU fanı 0RPM iken CPU fanı 60-70 arasında olduğundan 0RPM olmuyor ve durum canımı sıkıyor. Sizce normal mi?

Bu arada macun da sorun yok çünkü bakırlar sıcacık ve yükde de aynı sıcacık üflüyor. Sıcak üflemesi düz mantık açısından macun sayesinde ısıyı iletebildiği anlamına geliyor (kendi fikrim)

Çözüm
@MiniRayss02 normal şeyler. 1- sensör tam vermiyor, çok anlık değişiyor zaten siz de fark ettiğinizi söylemişsiniz, 2- bilgisayar fişte ve performans ayarında olduğu için en ufak şeyde işlemci voltaj alıyor kullanmasa bile elektrik çekiyor o yüzden normal. Fan da döndürmüyor uzun değil vs diye. Kulak asmaya gerek yok. APU farkı bambaşka bir mevzu.
Çözdük, Pullwark monster kullanan arkadaşım da 100W çekse bile pomp out olmamışken ben de babalar gibi çiçek açmış. Ayna gördüm bakırı kaldırdığımda, daha sonra benle aynı pc yi kullanan birisine sordum ve MX6 kullandığını söyledi. 65W 95 derece de kullanabiliyor throttle olmadan ben de bu tavsiye üzerine MX6 aldım. Yarın süreceğim.
Normal sonuçta bu bir laptop. Laptopun fan ayarlarına bakın bide.
Anlamadım tam

1709648398551.png

Şuan böyle fakat max fandan yeni çıkardım, 0RPM geçiyor. Zaman geçtikçe 2000RPM e alıyor CPU fanı fakat alması bir şey ifade etmiyor. Soğutamıyor 2000RPM çünkü 70-80 arası kalıyor ben max fana alıp anlık o sıcağı atana kadar.

Şuan 2000RPM 55 derece sabit. Bir oyun açacağım 2 saniye bakacağım soğacak mı

Çok fazla etken var. Direkt r7 5800h deyince bitmiyor. Laptopun markası, etkin soğutma profili vs çok etkili şeyler. TDP üst limitsiz Yüksek performansta kullanıyorsanız ve fan dönüyorsa normal o işlemci için. Ayrıca yükteki ısıların 100 derece üstünde olduğundan emin misiniz? Yanlış mı yazdınız?

Bu arada macun da sorun yok çünkü bakırlar sıcacık ve yükde de aynı sıcacık üflüyor. Sıcak üflemesi düz mantık açısından macun sayesinde ısıyı iletebildiği anlamına geliyor (kendi fikrim)
İçinde toz varken de sıcak üflüyor ama soğutamıyor.

Çok fazla etken var. Direkt r7 5800h deyince bitmiyor. Laptopun markası, etkin soğutma profili vs çok etkili şeyler. TDP üst limitsiz Yüksek performansta kullanıyorsanız ve fan dönüyorsa normal o işlemci için. Ayrıca yükteki ısıların 100 derece üstünde olduğundan emin misiniz? Yanlış mı yazdınız?
İmza kısmında yer alıyor bilgileri;
HP OMEN 15 EN1006NT direkt bakabilirsiniz.

Anlamadım tam

Eki Görüntüle 2133336

Şuan böyle fakat max fandan yeni çıkardım, 0RPM geçiyor. Zaman geçtikçe 2000RPM e alıyor CPU fanı fakat alması bir şey ifade etmiyor. Soğutamıyor 2000RPM çünkü 70-80 arası kalıyor ben max fana alıp anlık o sıcağı atana kadar.

Şuan 2000RPM 55 derece sabit. Bir oyun açacağım 2 saniye bakacağım soğacak mı
Normal. Kendini ayarlıyor sıcaklığa göre.

Normal. Kendini ayarlıyor sıcaklığa göre.
Şimdi yükden çıkardım GPU direkt 60 oldu fakat CPU 80 şuan zor soğuyor. Tek isteğim CPU fan da 0RPM olsa

Bekliyorum düşürmesini ısıların ve evet sanırım konu hatam, macun ilk yüke almam da tam oturmamış idi. CPU şuan 65

Yenile attım 75 oldu anlık :D Şey diyebiliriz, Isı sıçramaları ve zor düşmesi sıçradıktan sonra. Macun ile ilgisi yok. İlk defa AMD ve 5800H kullanıyorum. Sanırım işlemcinin genetiği göyle.

İçinde toz varken de sıcak üflüyor ama soğutamıyor.
Hocam, peki APU nun 57 derece olması CPU nun boşta bu ısılar da gezmesi normal mi?

@MiniRayss02 boşta o işlemci için fanı çok dönmüyorsa normal. Daha çok yükteki ısınız sıkıntı gibi.
Valla demin render aldım, CPU 93 Derece 55W TDP ile 4GHz de çalıştı, Macunun etkisi de olduğu belliydi çünkü 3060 %0 kullandığı halde 70 dereceyi gördü. Ve sıcacık üfledi fan çıkışlarından. Ben bakıyorum boşta bu ısılara gelme sebebi bir anda TDP yükseltmesi. Yükte ki ısılarım bana göre normal çünkü bu işlemcinin max sıcaklık değeri 105 derece. Yani intele kıyasla intel 95 ise bu 90 diyebiliriz. Ve yükte 4200RPM de dönüyor. Maximum performansı seçersem 5900RPM dönüyor fakat 5900 aşırı gürültülü olduğundan ben dengeli mod da 4200RPM kullanıyorum. Ve demin render alırken de normal default fan ayarların da döndü. GPU fanı 2500RPM CPU fanı ise 4200 de döndü.

1709650158562.png

Boşta ki ısılar. Benim anlamadığım, bu 5800H kronik olarak boşta bu ısılarda olması normal mi anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı