Seat Ibiza hızlanırken aşırı titreşim

Forum Clerk

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Aracım 2023 model 8 binde 1.0TSI Ibiza. Henüz bakıma girmedim. Belki yağdandır. 1600 civarında gaza basınca çok aşırı bir titreme yapıyor. Direksiyonda ciddi şekilde hissediyorum, ama gazdan çekince veya 2 bin devri geçince titreşim kayboluyor. Arabanın her yeri titriyor. Ama özellikle direksiyondan çok hissediyorum. Vites çok fark etmiyor, ama hız düşükken daha çok hissediliyor. Titreşimi şöyle anlatayım manuel arabada yanlış vitese atınca araba böyle har har eder ya öyle oluyor. Araç DSG bu arada.

Merhaba arkadaşlar. Aracım 2023 model 8 binde 1.0TSI Ibiza. Henüz bakıma girmedim. Belki yağdandır. 1600 civarında gaza basınca çok aşırı bir titreme yapıyor. Direksiyonda ciddi şekilde hissediyorum, ama gazdan çekince veya 2 bin devri geçince titreşim kayboluyor. Arabanın her yeri titriyor. Ama özellikle direksiyondan çok hissediyorum. Vites çok fark etmiyor, ama hız düşükken daha çok hissediliyor. Titreşimi şöyle anlatayım manuel arabada yanlış vitese atınca araba böyle har har eder ya öyle oluyor. Araç DSG bu arada.
Rot ayarı ile alakalı olabilir.

1 akis problemi 2 motor kulağı 3 düzensiz fakir karışım. 2. ihtimal zor çünkü sadece alt devirde yaptığını söylemişsiniz motor kulaklarından biri koptuğunda tüm devirlerde ani hızlanmalarda devir fark etmeksizin titreşim ve vuruntu problemi yapar. Geriye akis ve fakir karışım kalıyor ikisini de yetkili serviste kontrol ettirin.

4. ihtimal olarak da şunu ekleyeyim birkaç araçta DSG kullanma fırsatı buldum sorunlu bir şanzıman olduğunu herkes biliyor. DSG bazen saçmalayıp dik yokuşta bile vites yükseltebiliyor veyahut araç tam devirlenirken vitesi arttırıp zaten tork fakiri olan 1.0 TSI motor boğuyor olabilir. Bunu anlamak için aracı manuel vitese alın 2. vites mesela 1300-1400 devir aralığında yarım gazla hızlanın aynı problem olmazsa sorun DSG'dir.

@Inanckilic hocam internette araştırdım ve CV jointen olabilir denmiş. Dediğiniz gibi yani. Bunu anlayabilmemin bir yolu var mı? Manuel de denedim aynı. Benim de aklıma ilk DSG geldi.

Olabilir. Eğer varsa neden olmuş olabilir?

Şanzımanı manuel konuma alıp aynı titreme sorununu yaşıyorsanız sorun şanzımanda değildir. Önemli hatırlatma; kullandığınız araç 3 silindirli bir araç burada bahsettiğiniz titreme ayaklarınızın altında hafif karoser içinde hissedilen bir titremeyse 1.0 TSI'larda kronik. Birebir araç içerisinde titreme düzeyini bilemeyeceğim için net bir şey söyleyemem ancak genel olarak 1.0 ve özellikle 1.2 TSI pololar alt devirlerde biraz orgazm etkisi yaratmasıyla meşhurdur. Eğer daha önce 3 silindir düşük hacime binmediyseniz anormal gelebilir. Bu ihtimalide atlamamak lazım.

Şanzımanı manuel konuma alıp aynı titreme sorununu yaşıyorsanız sorun şanzımanda değildir. Önemli hatırlatma; kullandığınız araç 3 silindirli bir araç burada bahsettiğiniz titreme ayaklarınızın altında hafif karoser içinde hissedilen bir titremeyse 1.0 TSI'larda kronik. Birebir araç içerisinde titreme düzeyini bilemeyeceğim için net bir şey söyleyemem ancak genel olarak 1.0 ve özellikle 1.2 TSI pololar alt devirlerde biraz orgazm etkisi yaratmasıyla meşhurdur. Eğer daha önce 3 silindir düşük hacime binmediyseniz anormal gelebilir. Bu ihtimalide atlamamak lazım.
Evet onun farkındayım ama araç 8 binde ve bu yeni başlayan bir şey. Eskiye göre rölantide de daha titreşimli çalışıyor evet havalar soğuk ama arabayı aldığım zaman da soğuktu ve böyle değildi. Geçenlerde konu da açmıştım yağda benzin kokusu ile ilgili ama arkadaşlar madeni yağdandır demişti. Ben sentetik diye biliyordum. Dediğim olay yağın eskimesinden olmaz değil mi? Bakıma 2 ay var olmadı erken gideyim. Eğer aks ile ilgili ise hemen götüreyim mi? Araç hep uzun yolda sürülüyor ama biraz tümsekli. 120-140 civarında gidiyorum ortalama 100 km yapıyorum her gün.

Yeni konular

Geri
Yukarı