1 senedir kiracımı çıkaramıyorum

Ne demek polislik bir durum yok ? Evimde izinsiz oturuyorlar dese bile polis gelmek zorunda. Ayrıca konu troll gibi geldi bana.
Evet geldi diyelim. Kiracı dedi ki hayır bizim sözleşmemiz vardı ev sahibi imha etti polis der ki hadi kardeşim mahkemeye. Polisin sözleşme yok diye kiracıyı evden tahliye etme vb. gibi bir yetkisi yok.

İnanmayanin Allah başına versin ne diyeyim ki.
Hocam konuyu mahkemede avukatlar çözememiş. Technopat Sosyal'de anonim insanların çözmesini beklemeniz biraz ironik. Malınız hâlâ gasp ediliyor ve siz oturup Sosyal'de konu açıyorsunuz %1000 haklı olduğunuz halde. Gidin yasal her türlü yolları denemeye devam edin, başka ne diyebiliriz ki ?

Hocam biz 1.5 senede falan cıkarttık sözleşme bittiği halde kirayı ödemeyince çıkartabiliyosun diye biliyordum bizimkisi ödüyordu ama komşuları ondan tam 5 kat daha fazla kira veriyordu mahkeme kararı çıkana kadar resmen el koydu adam eve mahkemede anca 1.5yılda sonuçlandı.

Sizden televizyon mu istediler ¿ 🤔

Güvenlik kamera kaydı bile var mart ayında polislerin önünde bana ağıza alınmayacak hakaretler küfürler etti ve çıkmak için televizyon ve haraç istedi benden. Dava etmiştim hiç hakaret küfür etmediğim halde savcı karşılıklı hakaret deyip takipsizlik verdi agustos ayında. Yine güvenlik kamera kayıtı var yatarak anneme kız kardeşime Allah'a kitaba küfürler ediyor. Nedeni bilmiyorum galiba sokak kedilerine mama verdiğim için sanırsam.

İzmir'de evimi kiraya verdim. Kiracım ocakta girmişti 1 sene oldu bir kuruş kira alamadım. Tamam hep kiracılar mağdur edebiyatı yapıyor hep onlar mağdur tabii fakat ev sahiplerinin gözünden bakın. Yeni giren kiraci piyasa fiyatının altından kira bakın, kiracılar istese ödeme yapmayabiliyorlar arkadaşlar. Devlet asla yardım etmiyor en az 50 bin liram gitti avukatlara. Yazıklar olsun ya yetimim, annem yatarak hasta bez alamaz duruma geldim. Kedilerim köpeklerim aç ölüyorlar ya. Suyunu kestiler ya yazık değil mi?
İcraya ver. Faiziyle birlikte söke söke alıp sana teslim ederler.

@Halktan biri öncelikle avukat olmadığımı, hukuki danışmalık verebilecek yetkinlikte/ bilgide olmadığımı, en doğru çözüm yöntemi için işlerinizi alanında uzman bir avukat ile gidermenizi gerektiğini tavsiye ederek iki haklı ihtardan sonra çıkarma hakkınız doğuyor ancak bu hemen olmuyor. Bir yıldan kısa süreli kira sözleşmesi ise kira sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren 1 ay, bir yıldan uzun süreli kira sözleşmesi ise kira yılının bitiminden itibaren 1 ay içinde tahliye davası açılabilir. (tbk m.352/2)

Sizde anladığım kadarı ile 2023 Ocak tarihinde girmiş, 12 aydır kira ödemesi yapılmamış. Kira dönemi içinde 2 tane haklı ihtarda bulunduysanız (kira döneminin tam sınırını anlayamadım sanırım kira başlangıcı 12-01-2023 ise 12-01-2024 arası kira yılı ve "kira dönemi" de bu aralık. Öyle ise bu aralık içinde 2 kere haklı ihtar bulunulmuş olmalı.) Kira yılının bitiminden itibaren 1 aylık hak düşürücü süre içinde yani bir yıl dün dolduysa 1 ay içinde, 12 Ocakta dolacaksa 12 şubata kadar tahliye davası açabilirsiniz.

Tahliye taahhütnamesi olduğundan bahsetmişsiniz. Eğer usulüne uygun yani yazılı ve kira sözleşmesi kurulduğu gün yapılan bir taahhütname değil de daha sonrasından yapılan yani kira 01-01-2023 yılında kurulduysa taahhütname o gün imzalanmış olursa geçersizdir, varsayıyorum 02-02-2023 tarihinde imzalanmış, yazılı bir taahhütname geçerlidir. Geçerli bir taahhütnameniz varsa taahhüt süresi geldikten bir ay içinde tahliye davası açılmalıdır. Tahliye taahhütnamesinin bulunması halinde, kiracıya karşı icra takibi açılarak da evin tahliyesi istenebilir.

Yani evet, kirasını ödemese bile usulüne uygun daha erken tarihte biten bir taahhütname de yok ve kira sözleşmesi bir yılı aşkınsa bir yıl çıkaramazsınız. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde nasıl oluyor bilmiyorum.

Daha ayrıntılı bilgi için şu yazıya da bakabilirsiniz; Kiracı Nasıl Çıkarılır? (Kiracı Tahliyesi) (2023)

@spriggan, @Basar.png, @centrumboss konuya yorum yaptığınız için belki sizin de aklınızdaki soruları cevaplayabilir diye sizleri de etiketledim. Ancak aynı hatırlatmayı sizlere de yapayım, avukat değilim, yeterli bilgiye sahip olmayabilirim. Yanlış bir bilgi aktardıysam düzeltirseniz sevinirim, teşekkür ederim.
Ayrıca @170981'ın da dediği gibi bu işlerde polisin yapabileceği bir şey yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı