1 yılda TYT matematikten 30+ net yapılır mı?

Joe Satriani

Centipat
Arkadaşlar matematik bilgim şu an bayağı az. Neredeyse sıfırdan çalışmak gibi olacak benim için. 1 yılda Türkçe 35, sosyal 15, matematik 30, fen 10 net yapabilir miyim?
Ayrıca daha önce 2 sefer ikinci öğretim, bir sefer lisans açık öğretim kaydoldum ve hiçbirini bitiremedim. Eğer önümüzdeki yıl kazanırsam lise puanından %50 mi kesilecek söyleyebilir misiniz?

Arkadaşlar matematik bilgim şu an bayağı az. Neredeyse sıfırdan çalışmak gibi olacak benim için. 1 yılda Türkçe 35, sosyal 15, matematik 30, fen 10 net yapabilir miyim?
Ayrıca daha önce 2 sefer ikinci öğretim, bir sefer lisans açık öğretim kaydoldum ve hiçbirini bitiremedim. Eğer önümüzdeki yıl kazanırsam lise puanından %50 mi kesilecek söyleyebilir misiniz?

Sana bağlı TR birincisi bile olursun.

Mümkün, yapılabilir. Öncelikle eksiğinizin nerede olduğunu belirleyin ve çalışmalara yavaştan başlayın. Onun haricinde puan kırılma olayı sadece bir seneliğe mahsus. Bir örnekle açıklayayım: Mesela 2023 sınavında bir bölüme yerleştiniz ancak bölümünüzü beğenmediniz ve tekrardan sınava girmeye karar verdiniz. 2024 YKS'de bir seneliğe mahsus OBP yarıya düşer. Özetle yerleştikten sonraki sene için geçerli durum, sonraki sene tam OBP alıyorsunuz.

Verimli çalışırsan yaparsın. Çok çalışmak da önemli ama verimsiz bir çalışmanın süresi sana hiçbir şey katmaz. Netlerdeki artışı görmen zaman alabilir yani ben de öyle olmuştu neredeyse sınava 3 ay kala falan netlerde gerçek artışlar görmeye başladım.

Mümkün, yapılabilir. Öncelikle eksiğinizin nerede olduğunu belirleyin ve çalışmalara yavaştan başlayın. Onun haricinde puan kırılma olayı sadece bir seneliğe mahsus. Bir örnekle açıklayayım: Mesela 2023 sınavında bir bölüme yerleştiniz ancak bölümünüzü beğenmediniz ve tekrardan sınava girmeye karar verdiniz. 2024 YKS'de bir seneliğe mahsus OBP yarıya düşer. Özetle yerleştikten sonraki sene için geçerli durum, sonraki sene tam OBP alıyorsunuz.

Nasıl yani? Tercih yaptıktan sonra heptenlik gitmiyor mu OBP'nin yarısı? Bunun için kaynak var mı?

Hocam şöyle anladım en son 2017'de açıktan Kamu Yönetimine kaydolmuştum. 2021'de tekrar TYT'ye girdim , tercih yaptım ama bir bölüme kaydolmadım. 2024'te tam OBP'mi alacağım ?

Hocam şöyle anladım en son 2017'de açıktan Kamu Yönetimine kaydolmuştum. 2021'de tekrar TYT'ye girdim , tercih yaptım ama bir bölüme kaydolmadım. 2024'te tam OBP'mi alacağım ?
Hocam sınav sonucunda ÖSYM tarafından bir bölüme yerleştirilirseniz, sonraki girdiğiniz YKS sınavında OBP'niz kırılmaktadır.

ÖSYM YKS sınav kılavuzunu açıp okuyabilirsiniz. Bilgim doğru.

Evet, 2024 YKS'de tam OBP puanı alacaksınız. Daha önce bir TYT deneme sınavı yaptınız mı? Matematikten kaç net yapıyorsunuz?
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Liseden mezun olalı 10 yıl oldu😁 . 3 yıldır hiç soru bile çözmedim desem doğru olur. Çok az bir şeyler hatırlıyorum. Neredeyse sıfırdan başlayacağım çalışmaya. Hedefim TYT'de +400 puan.

Yeni konular

Geri
Yukarı