17.3 inç RTX 4070 laptop önerisi

İade süreci hızlı olduğu için mutluyum. Sen ne düşünüyorsun şimdi? Uzun zamandır aklımda Aorus serisinden güzel bir model vardı. Şimdi tekrar satışabaşlamış. Eğer Acer'e bir şans vermek istemezsen bence denemelisin. Şiddetle tavsiye ederim. Hepsiburada aynı satıcı fiyatı daha yüksek.

Ürün bu. Ekranı muhteşem. Soğutması ödüllü. Premium yapısı var. Pd Thunderbolt 4 olduğu için 100W powerbank ile bile şarj oluyuyor. İşlemcisi güzel ben çok görmedim limit vs olayını. Ekran kartı yine 4070 140W. Bu ürünün bir alt modelini kendim satın aldım. Ekran kartı bozuk geldi ve iade yaptım hemen. Türkiye de servisi hakkında araştırma yapmamız lazım. Özellikle Aorus ve Aero Rusya da çok satılıyor ve tutuluyor. + - neredeyse çoğu sorununu avantajanı biliiyorum.
90 derecede Throttle yapiyordu 2021 modeller simdi ne durumda bilmiyorum. Gigabyte cok konservatif tutuyor bu isi ve performans kaybettiriyor.

90 derecede throttle yapiyordu 2021 modeller simdi ne durumda bilmiyorum. Gigabyte cok konservatif tutuyor bu isi ve performans kaybettiriyor.

Hocam o Gigabyte GF kf G7 serisi olabilir. Aorus serisinde ben görmedim hiç. Baktığım kadarıyla 91-92 derecede throttle olup frekans 4'ten 3-'3'2 düşmüş FPS düşmemiş. Özellikle kendi Aero 11800H 4 k olduğu halde böyle sorun görmedim ben. Çok ilginç şekilde aldığım günden itibaren işlemci oyun ya da testlerde birkaç dakika 92+ çalışıyor sonra 75- 80'lerde çakılı kalıyor. Frekanslar aynı. AIDA 64 stres testlerinde 30 dk Turbo mod maksimum 92-93 ortalama 75-80 arası skorlar aldım. 3D mark time spy Turbo modda maksimum 94C ortalama 64 ben daha yüksek sıcaklık bekliyordum. Cınebecnh R23 + - değerle aynı. Hiç kasasını bile açmadım 2 yıldır buna rağmen bence mükemmel çalışıyor. Soğutması gerçekten başarılı. Kaldı ki bunlar yeni model Aorus çok daha sorunsuz görünüyor. Türkiye de bu model hatta marka pek rağbet görmüyor sanırım. O yüzden alternatif markalar belki daha sağlıklı olabilir. Özellikle servis yüzünden. Hakkında hiç bilgim fikrim yok.

ASUS ROG STRIX G16 modellerine bakıyorumda hangisini alsam 4070 olan modeller. İşlemciler farklı birçok cihaz var. Hangisi işimi görür.
@Legender07

Yine yeniden 4080 ha 😀
Bir bütçe ve 4070/80 karar ver ona göre değerlendirme yapalım. Ayrıca tercih ettikten sonra istersen yeni konu aç. Daha fazla insanlar görsün ve varsa modeller hakkında deneyimini paylaşsın.
Ben 4080 özelinde yazacağım. 4070'e MSI ROG da olsa 65+ k vermenizi hiç önermem. Varsa daha düşük fiyatlı ROG ben görmedim. Link atarsanız bakarız.
Şöyle 4080, HP vs hariç 70k minimum fiyat bandında elinizde 2 seçenek var. Birisi Vector, diğeri ROG. Hepsiburada özelinden baktım fiyatlara. Alternatif mağaza olur mu? İki şeyi unutman gerekiyor bence. Acer'le yaşadığın şansız sorunlara göre bir internette her videoda gördüğün gibi sıcaklık değerlerini unut. İşlemci yeri geldiği zaman sürekli 90 + C da çalışabilir. Sürekli 75-85+ C çalışabilir. Bu oyunlara programlara + - göre değişir. 4080 model 170W harika bir kart, uçuşa geçmiş bir işlemci var bu fiyat bandında. Daha yukarı fiyatlarda Acer Helios serisi var. Pek fazla seçeneğin yok gibi görünüyor. Ful HD ekranı ve panel özelliklerini bir kenara atarsak ne kadar ( (az süre MSI Raider deneyimim oldu. Vector yeni kasalar özellikle 76, hx yurdışında çok satan kronik sorunu olmayan model. Bu ülke genelinde MSI ROG'dan daha fazla rağbet görüyor. Ülkemizde o model çok daha fahiş fiyata satılıyor.)) Vector tavsiye etmek istesem bile ROG daha iyi görünüyor. Forumda araştırdığım kadarıyla ROG yerine Vector alıp pişman olmayan insanlarda var. Bazı ROG'lardan coil whine varmış o şansa bakıyor biraz. Ben hiç yurt dışında konuyla alakalı kullanıcı sorunu görmedim.

Son düzenleme:
Laptoplari tartarken islemcinin oyunlarda kac derece calistigina degil hangi frekansta calistigina bakin.

Katılmakla birlikte çoğu AA AAA grafik ağırlıklı oyunlar çözünürlüğe bağlı olarak temel çekirdek hızından biraz daha yukarıda çalışıyor zaten. Bilgisayar oyun modu vs bağlı olarak Turbo açmadan aynı frekans aralığında verimli ve soğuk çalışıyor. Mesela i7 12700H - Ryzen 7 6800H özelinde aynı oyunlarda 500-700 bazen 1000MHz fark olmasına karşı daha düşük frekansta çalışan 12700H daha serin ve aynı FPS alınmakta. CPU ağırlıklı oyunlarda tam bahsettiğiniz durum var. Frekans aralığı çok daha öenmli hale geliyor.

Katılmakla birlikte çoğu AA AAA grafik ağırlıklı oyunlar çözünürlüğe bağlı olarak temel çekirdek hızından biraz daha yukarıda çalışıyor zaten. Bilgisayar oyun modu vs bağlı olarak Turbo açmadan aynı frekans aralığında verimli ve soğuk çalışıyor. Mesela i7 12700H - Ryzen 7 6800H özelinde aynı oyunlarda 500-700 bazen 1000MHz fark olmasına karşı daha düşük frekansta çalışan 12700H daha serin ve aynı FPS alınmakta. CPU ağırlıklı oyunlarda tam bahsettiğiniz durum var. Frekans aralığı çok daha öenmli hale geliyor.

Soylemek istedigim daha cok su sicaklik takintisini muhendislere birakin demek aslinda, bir islemci 100 derece bile calissa eger maksimum boost frekansina yakin bir hizda calisiyorsa o laptopta isinma sorunu yok demektir.

@AkifTRN bütçe çıkmaz ve illa 16 inç ROG alacğım dersen fiyat farkları bariz ortada. Hepsinin panel aynı hiç fark yok.4060/70 bu panellerde aşırı fark etmez. Aradaki 10 bin TL fark asla değmez diye düşünüyorum. Onun yerine harika bir 2TB SSD gerekli olmasa bile RAM alabilrsin. Tüm ihtiyaçlarına bu çözünürlükte yetecektir 4060.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-07 125302.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-07 125302.png
    366,8 KB · Görüntüleme: 11
Tabiki 4080 almak isterim ama. Oda 70 k dan başlıyor ve ekran full hd. Yani hem 4080 hemde ekran 2k olsun dersem 90 k dan başlıyor. Birinden vazgeçmem gerekiyor. İkisi bir arada olmuyor. Dediğiniz gibi 4060/4070 çok bir fark yok. Karşılaştırma videolarında en fazla 10 fps oynuyor. Acer aslında fiyatına göre çok iyi bir cihazdı. Memnun olanlar çok. Bana denk geldi heralde. Kararsızım şuan. Acer ryzen 7 7840hs rtx 4070 modeli 51 k da. Kullanıcı yorumları benim aldığım cihaza göre daha fazla ve olumlu. Ryzen 7 7840hs ryzen 9 7940hs performans olarak çok yakın değerleri var. Asus rog alırsam ekran fullhd olucak ama malzeme kalitesi daha iyi. Yani çok kararsız kaldım. Maalesef ekonomiden dolayı çok cihaz değiştiremiyoruz. Pahalı cihazlar. Almışken 5 sene götürsün çabasındayım.

@Legender07 @gen2

Çok iyi anlıyorum. ROG işlemci bakımından biraz daha güçlü özellikle çok çekirdekte. Oyun konusunda pek fark olacağını sanmıyorum. Panel, soğutma(tahmini) ve kasa kalitesi bakımından bence ROG daha iyi. Acer 2K 500 nit(galiba) ROG FHD 300 ama Dolby HDR var. Her oyunda HDR yok olan oyunlarda görüntü inanılmaz. Acer 2K ekran yanı sıra 4070 var.2/3 bin fark bence 4070 için verilir. Zor karar gerçekten.😁

Merhaba.
İki sebebten ötürü size özel oyun indirdim ve 4K /2k sinir bozucu oyun videosu çektim. Umarım fazla sıkıcı olmaz ve biraz fikir verir. Grafik olarak bu oyunu seçtim çünkü benim sistemi mi 4K da en çok zorlayan bu oyun oldu. 2018 oyunu olması ve bazen bariz optimizasyon sorunlarına rağmen.
1.sebebim: Sıcaklık göstermek. Öncelikle 2 yıldır bilgisayarımın fanını bile temizlemedim. Gaming modu aktif 4K Ultra grafik ve 2K Ultra grafik ayarları var. Sistemi olabildiğince yorduğumu düşünüyorum. Ve ekstra oalrak oyun oynarken NVIDIA üzerinden FHD 30 FPS video kaydı yaptım. Videolarda görüleceği üzere 4K Ultra çözünürlükte 35/47 FPS aralığında bilgisayar 73 C 93 C ortalama 81-83 C işlemci 77/80 ekran kartı sıcaklığı var. 2 k Ultra da 50/67 FPS dalgalı şekilde yine 77/85 işlemci, 76 ekran kartı sıcaklık değeri var. Bu bilgisayar Gaming serisi olmadığı halde. Bu panel ve çözünürlüğe rağmen bu kadar normal sonuçlar harika. Ben son 2 yılda en az 260'ar saat Valhalla, Odyssey, RDR2, God of War, FIFA 23/24,witcher 3, Mafia 2, Crysis tüm seri vsvs Ultra 4 k grafikte 30/50 FPS kısmen 2 k 60+ FPS üzeri oynadım. Yoğun şekilde grafik programı ve küçük yazılımlar bazı testler dahil sürekli bilgisayar meşgul oldu. Detaylı açıklamamdaki en temel sebep 80+ C ve dahi 90/95 C (sürekli olmadığı takdirde) bunlar kabul edilebilir sıcaklıklar. Kesinlikle sorun yok. En mükemmel laptop değerler -5 /7/8 derece daha serin olur oyunlar ve çözünürlüğe göre. Sıcaklıkla alakalı bir sorun olsaydı 2 yıldır bende olurdu.
2: Hangi bilgisyarı alacağınız tamamen sizin tercihiniz olmakla birlikte kendi teslerimden(soğutma ve kalite) yola çıkarak Aorus hala öneriyorum. Saf oyun gücü tepe bir model. Çok daha iyi modelleri var ama ne yazık ki ülkemizde yok. Önemli! Hala Türkiye de servis ve garanti kapsamı hakkında hiçbir bilgim yok.

Son düzenleme:
Sıkıcı olmak denemek epey uğraşmışsınız benim için teşekkür ederim. İkisine de baktım. değerleriniz çok iyi. Birde fanlar felan temizlense daha harika olurmuş. Dediğiniz cihazı listeye ekledim. Şuan beklemedeyim iyi bir indirim olursa hemen alırım. Türkiyede Aourus servisi nasıldır bilgim yok. Sizdeki laptopun modeli neydi?

@Legender07

Yeni konular

Geri
Yukarı