3500TL'ye kadar bisiklet önerisi

terabayt

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Aydın'da yaşıyorum genellikle okula gitmek ve şehir turu için kullanacağım hafif, dayanıklı bir bisiklet arıyorum. Disk fren olması iyi olur ama bu bütçeye var mıdır bilmiyorum. Bir de amortisörleri iyi olursa güzel olur. Şimdiki bisikletimin ön jantı kaldırıma çıkmaya çalışırken yamuldu, 4 yıllık bisikletimdi ben de yenisini alma zamanı geldi diye düşündüm.

3850 TL'ye rockrider ST100 satılıyor Decathlon'da. Düşünülebilir bir model. HD gibi donanımlar düşük bütçede beklenilmemesi gereken donanımlar.

Bir de şey eklemeyi unutmuşum vitesleri o çevirmeli olanlardan değil de kollu olanlardan olması lazım. Kullanım rahatlığı çok daha iyi. HD derken hidrolik disk frenden mi bahsediyorsunuz? Mekanik disk fren de olur.

Şu nasıldır?

@terabayt HD derken hidrolik diskten bahsediyorum, evet. XC75’e baktım da paranıza yazık olur. Sırf disk görüntüsü var diye de mekanik disk almayın. Mekanik disk olacağına iyi bir V freni olsun bisikletin çok daha iyi olur. Disk alacaksanız hidrolik olması önemli. O modeller de Decathlon’da 6000 TL civarında çıkmaya başlıyor. Diğer markalarda da az çok o civarlardan başlayacaktır.

@terabayt HD derken hidrolik diskten bahsediyorum, evet. XC75'e baktım da paranıza yazık olur. Sırf disk görüntüsü var diye de mekanik disk almayın. Mekanik disk olacağına iyi bir v freni olsun bisikletin çok daha iyi olur. Disk alacaksanız hidrolik olması önemli. O modeller de Decathlon'da 6000 TL civarında çıkmaya başlıyor. Diğer markalarda da az çok o civarlardan başlayacaktır.

Hidrolik ve mekanik disklerin arasında nasıl bir fark var? V fren gerçekten mekanik diskten daha mı iyidir? Amacım görüntü değil bildiğim kadarıyla mekanik diskler daha iyi de o yüzden mekanik olsun istedim. Ama vitesinin çevirmeli olmaması önemli bir de amortisörlerinin iyi olması önemli. Sürekli dik bir yokuş çıktığım için de hafif olması önemli.

Mekanik diskin ayarı bir dert, sertliği bir dert ve bir de durduk yere balatasına fazladan para vermiş olacaksınız. Mümkün olduğunca mekanik diski tercih etmeyin. Emin olun mekanik disk bilinçli bisikletçilerin en son tercihi olacaktır. İmkan varsa asıl tercih de HD olur. Rampa çıkarken gücü verimli kullanmak isterseniz kilitli maşa da olmalı. Yol için 1.50” yol lastiğine de çevirmek isteyebilirsiniz o noktada. Hafif kadro da istiyorsanız bütçeyi 2-3 katına çıkarmanız gerekir o isteklerle.

Mekanik diskin ayarı bir dert, sertliği bir dert ve bir de durduk yere balatasına fazladan para vermiş olacaksınız. Mümkün olduğunca mekanik diski tercih etmeyin. Emin olun mekanik disk bilinçli bisikletçilerin en son tercihi olacaktır. İmkan varsa asıl tercih de HD olur. Rampa çıkarken gücü verimli kullanmak isterseniz kilitli maşa da olmalı. Yol için 1.50” yol lastiğine de çevirmek isteyebilirsiniz o noktada. Hafif kadro da istiyorsanız bütçeyi 2-3 katına çıkarmanız gerekir o isteklerle.

Bu nasıldır? Hidrolik disk fren alüminyum kadro ve kilitli amortisör var gördüğüm kadarıyla. Kaliteleri nasıldır bilmiyorum.

XC75'in hidrolik disk frenli modeli de varmış.

Son düzenleme:
Fren sistemini bilmiyorum. Daha önce kullanan birini görmedim. Kadro kalitesini de bilemiyorum. Maşası da aynı şekilde ne kalitededir fikrim yok. Özellikler var ama yorum yapamıyorum kalite bakımından. Bir de kadro boyu 20” görünüyor. 190 boydan uzun olmak lazım o kadro için.

Fren sistemini bilmiyorum. Daha önce kullanan birini görmedim. Kadro kalitesini de bilemiyorum. Maşası da aynı şekilde ne kalitededir fikrim yok. Özellikler var ama yorum yapamıyorum kalite bakımından. Bir de kadro boyu 20” görünüyor. 190 boydan uzun olmak lazım o kadro için.

Boyum 1.77 . Peki hidrolik olan Kron için ne düşünüyorsunuz? Kilitli maşası yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı