4 pinli fan fiziksel olarak nasıl kontrol edilir?

Tr Prime Gamer

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Elimde bir adet 4 pinli Intel işlemci fanı var bunu breadbord üzerinde kontrol etmek istiyorum yazılım vs kullanmak istemiyorum örneğin şöyle anlatayım fanın + pinine pozitif - pinine negatif 12v adaptör bağlayınca fan tam hız çalışıyor ama benim istediğim şey diğer iki PIN'i de kullanarak hızını ayarlamak sizce bu dediğim mümkün mü?

Dosya Ekleri

• IMG_20240423_181710.jpg
    IMG_20240423_181710.jpg
    268 KB · Görüntüleme: 16
0-12 volt regüleli bir devreyle ayarlayabilirsiniz. Örneğin: Lm 317.

Eki Görüntüle 2176778

Hocam konuda belirtmeyi unutmuşum ekstra bir devre kullanmadan ki bilgisayar zaten ekstra bir devre ile kontrol sağlamıyor PWM PIN'i ile kontrol etmekte bende bu şekilde kontrol sağlamak istiyorum sizce mümkün müdür?

Siz sadece 2 pin (12 Volt) kullanarak hız ayarı yapabilir miyim diye yazmışsınız. Anakart PWM portundan fanın 4 nolu pinine bağlantı yapmazsanız bu mümkün değil. Harici bir devreye ihtiyacınız var.

12 voltu potansiyometre'ye seri bağlayıp yapamazsınız.

Zira Pot o yükü tek başına taşıyamaz.

Siz sadece 2 pin (12 volt) kullanarak hız ayarı yapabilir miyim diye yazmışsınız. Anakart PWM portundan fanın 4 nolu pinine bağlantı yapmazsanız bu mümkün değil. Harici bir devreye ihtiyacınız var.

12 voltu potansiyometre'ye seri bağlayıp yapamazsınız.

Zira pot o yükü tek başına taşıyamaz.

Peki 4 PIN'i kullanarak bir şey yapabilir miyiz öğreğin bu bilgisayar nasıl kontrol sağlıyor.
3. pine elektrik mi veriyor yani mantığını anlamak istiyorum kısaca 3 pinli fanlarda bu 3. pin nasıl kontrol ediyor.

ingilizce alt yazı var, türkçeye güzel çevriliyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İngilizce alt yazı var, Türkçeye güzel çevriliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bunun dışında basit bir yol olamaz mı dediğim gibi bu PWM soketini kontrol etmenin daha basit bir yolu olmalı.

Peki 4 PIN'i kullanarak bir şey yapabilir miyiz öğreğin bu bilgisayar nasıl kontrol sağlıyor.
3. pine elektrik mi veriyor yani mantığını anlamak istiyorum kısaca 3 pinli fanlarda bu 3. pin nasıl kontrol ediyor.
3.pin fan devir sayısını anakarta iletiyor. 4.pin anakart tarafından üretilen PWM sinyali ile kontrol edilip hızı ayarlanıyor.

untitled2.JPG

Geri
Yukarı