Rehber Bulaşık makinesi nasıl boşaltılır?

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Bugün oldukça değişik ve bir o kadar da faydalı olduğunu düşündüğüm bir rehber ile karşınızdayım.

Birkaç gün önce Twitter'da bir şey görmüştüm, elemanın birisi bulaşık makinesine yanlış deterjan atmış, ortalık batmış. Böyle saçma bir durumda kalmamak için herkesin evdeki temel eşyaları kullanmayı bilmesi gerektiğini düşündüm ve bu seriyi hazırlamaya karar verdim. Seride, inşallah, diğer beyaz eşyalar için de kullanım rehberleri hazırlayacağım.

Bulaşık makinesi; boyu tezgahın üzerine yeten, motor kabiliyetleri gelişmiş her bireyin kullanabileceği, oldukça basit bir ev aletidir. Kullanabilmek için üstün özellikler gerekmez, kesici ve delici mutfak eşyalarına dikkat etmek şartıyla.

Bulaşık makinesi için olan rehberi iki parça halinde yazmaya karar verdim. Önceki kolay kısım olan boşaltmayı anlatacağım, daha sonra da doldurmayı anlatacağım. Şimdi rehberimize geçelim.

Bulaşık makinesi, yıkama işlemini bitirdikten sonra kapağı açıyoruz, 10 dakika kadar havalandırmanızı tavsiye ederim. Çünkü bittiğinde içindeki eşyalar çok sıcak olur.

Soğuduktan sonra önce alt raf ile başlıyoruz. Üst raf ile başlarsak eğer, üst rafdaki eşyalarda kalmış olabilecek su damlaları alt raftakilere damlayabilir hareket ettirdikçe. Alt rafı kapağın üzerine çekiyoruz. Alt rafta genellikler; tencere tava, büyük tabaklar ve çatal kaşık sepeti olur.

Alt raftaki üç eşya grubundan tencere tava ile başlıyoruz. Öncelikler bunları çıkartıp yerine yerleştiriyoruz. Bunların sayısı az olur genelde ve hemen biterler. Daha sonra büyük tabaklara geçiyoruz ve bunları da dikkatlice alıp yerlerine yerleştiriyoruz. Son olarak da çatal kaşık sepetini komple çıkartıp, çatal kaşık çekmecesinin yanında dikkatlice çıkartıyoruz. Burada çok dikkat etmek gerekli, bu sepette genellikle bıçaklar da yer alır. Bunlar keskin olabilir, çok dikkatli davranıyoruz. Alt rafımızı tamamen boşalttık, şimdi üst rafa geçelim.

Üst rafın ana eşyaları; küçük tabaklar, bardaklar, kaseler ve geri kalan küçük boydaki ıvır zıvır.

Bu rafın boşaltma sırası, dizilişine göre değişir. Genellikle önce küçük tabaklar ve kaseler çıkartılır, yerlerine yerleştirilir. Sonra küçük boyuttaki ıvır zıvır çıkartılır ve yerlerine yerleştirilir. En son da bardaklar çıkartılır ve yerine yerleştirilir.

Makineyi tamamen boşalttık, elimize sağlık.

Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. En önemlisi, kesici ve delici eşyalara gereken dikkati göstermek. Bunlar çok tehlikeli olabilir, kaza çıkarmayalım.

İkinci önemli nokta da eşyaların yerleştirilecekleri yerler. Bunların her birinin mutfakta sabit bir yeri vardır, kafanıza göre yerleştiremezsiniz. Örnek olarak, tencere tavalar genellikle zemindeki dolaplara yerleştirilir. Çatal kaşık çekmecesi de genelde zemindeki dolaptadır. Her türlü tabak ise genelde tezgahın üzerindeki dolaplardadır. Makineyi boşaltmadan önce bunların yerlerinin öğrenilmesi gerekir, aksi halde daha fazla iş çıkar.

Tamamını okuduysanız çok teşekkür ederim. Bu rehberi okuduktan sonra ilk defa bulaşık makinesi boşalttıysanız yorumlarda belirtmeniz beni ziyadesiyle mutlu edecektir.

Sonraki rehberlerde görüşmek üzere, gecemiz hayırlı ve bereketli olsun.

Tamamını okuduysanız çok teşekkür ederim. Bu rehberi okuduktan sonra ilk defa bulaşık makinesi boşalttıysanız yorumlarda belirtmeniz beni ziyadesiyle mutlu edecektir.

Tamamını okudum hocam, elinize sağlık. Çamaşır makinesi için olanı da gelirse süper olur.

İlk deneyimim değil, bulaşıkları genelde ben çıkarır yerlerine koyarım. Anneme kolaylık sağlıyorum böyle :)

Bulaşık makinesinin kapağı açılınca gelen o kokuya girmeden önce su altı komandosu gibi derin nefes alıp çıkana kadar nefes almayan tek ben olamam heralde?

Yeni konular

Geri
Yukarı