Rehber Bulaşık makinesi nasıl doldurulur?

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Bugün beyaz eşya rehber serimizin ikincisi ile karşınızdayım.

Birkaç gün önce Twitter'da bir şey görmüştüm, elemanın birisi bulaşık makinesine yanlış deterjan atmış, ortalık batmış. Böyle saçma bir durumda kalmamak için herkesin evdeki temel eşyaları kullanmayı bilmesi gerektiğini düşündüm ve bu seriyi hazırlamaya karar verdim. Seride, inşallah, diğer beyaz eşyalar için de kullanım rehberleri hazırlayacağım.

Bulaşık makinesi; boyu tezgahın üzerine yeten, motor kabiliyetleri gelişmiş her bireyin kullanabileceği, oldukça basit bir ev aletidir. Kullanabilmek için üstün özellikler gerekmez, kesici ve delici mutfak eşyalarına dikkat etmek şartıyla.

Bulaşık makinesi için olan rehberi iki parça halinde yazmaya karar verdim. Önceki kolay kısım olan boşaltmayı anlattım, şimdi de doldurmayı anlatacağım. Şimdi rehberimize geçelim.

Makineyi doldurmak için yeterince kirli bulaşık olması gerekir. Normalde, genellikle, evlerde bulaşık makinesi zaman içerisinde dolar. Kahvaltıdan çıkan bulaşıklar sabah yerleştirilir, yemekten çıkan bulaşıklar yemekten sonra yerleştirilir. Ancak bu rehberimizde yeteri kadar bulaşığın tezgahın üzerinde hazır olarak beklediğini varsayıyoruz.

Makineyi doldururken öncelik sırası yoktur, istediğiniz sırayla bulaşıkları yerleştirebilirsiniz. Biz önce alt raftan başlayalım. Alt rafımızda, dünkü rehberimizde de belirttiğimiz gibi, tava tencere, büyük tabaklar ve çatal kaşık sepeti yer almaktadır. Önce çatal kaşık sepetini dolduralım. Bunu doldururken kesici ve delici eşyalara çok dikkatli davranalım, kaza çıkarmayalım. Sepeti yerine yerleştirelim. Sonrasında büyük tabakları uygun bir şekilde dizelim. Makinelerin içlerinde genellikle bunları dizmek için bölmeler vardır. Bu bölmeler genelde açılıdır, böylelikle iki tabak arasına da su girebilir. Sırayla tabakları dizelim, tüm yerlere yerleştirelim. Araya su girmeyecek diye korkmanıza gerek yok, bu yerler tabaklar için uygundur, sorunsuz yıkanır. Tabaklardan sonra tencere tavamızı yerleştirelim. Bunlardan 3 4 tane olur en fazla zaten hızlıca yerleşir. Tencere tavayı içleri aşağı bakacak şekilde bir eğim vererek yerleştirelim. Bunların yerleşeceği bölüm, makinenin iç duvaruna yakın olan sırasıdır. Buradaki tabak koyma çubuklarını kapatabilirsek daha iyi olur.

Şimdi üst rafımıza geçelim. Öncelikle bardakları kenarlara dizelim. Daha sonra küçük tabak ve kaseleri, çıkıntılı olan bölmelere yerleştirelim. Bunların da iç tarafları eğimli olarak aşağı bakacak şekilde yerleşmesi gerekiyor. Sonrasında geriye kalan boşluklara, geriye kalan bulaşıkları uygun bir şekilde yerleştirelim. Buradaki uygunluk, yıkanacak olan yüzeyin eğimli bir şekilde aşağı bakmasıdır.

Şimdi yerleştirmemizi tamamladık. İki rafı da yerleştirelim makinenin içine. Sonra üst rafın altındaki su pervanesini kontrol edelim, aşağı raftaki herhangi bir eşyaya çarpmaması lazım. Çarparsa dönemez ve yıkayamaz. Bu işlem de tamam olduktan sonra deterjanı bölmesine yerleştirelim. Deterjanlar çok çeşitli olabiliyor, evinizdeki deterjanı öğrenmek için bilen birisine sormanız iyi olacaktır. Elde yıkama deterjanı kesinlikle koymuyoruz, makineyi bozabilir, ortalık köpük olabilir. Bulaşık makinesi deterjanları özel oluyor, sadece onları kullanıyoruz. Deterjanı yerleştirdikten sonra kapağı kapatıyoruz, uygun programı da bilen birisinden öğrenip çalıştırıyoruz. Bulaşık makinelerinde genelde az sayıda program olur zaten, çok zor olmaz öğrenmesi.

Makineyi tamamen doldurduk ve çalıştırdık, elimize sağlık.

Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. En önemlisi, kesici ve delici eşyalara gereken dikkati göstermek. Bunlar çok tehlikeli olabilir, kaza çıkarmayalım.

İkinci önemli nokta da deterjan meselesi. Çok kolay bir şey, öğrenmesi de 30 saniye sürer yaklaşık.

Tamamını okuduysanız çok teşekkür ederim. Bu rehberi okuduktan sonra ilk defa bulaşık makinesi doldurduysanız ve çalıştırdıysanız yorumlarda belirtmeniz beni ziyadesiyle mutlu edecektir.

Sonraki rehberlerde görüşmek üzere, gecemiz hayırlı ve bereketli olsun.

H-h-hocam size ne oldu böyle? Artık böyle şeylerle ilgilenebilecek zaman bulabildiğinize göre GNU/Linux kategorisi bozdu sanırım. Cidden bunu yaparken asıl amaç neydi acaba? (Cidden soruyorum şaka değil.)

Hocam ütü nasıl fişe takılır rehberi yapar mısınız? Teşekkürler.
Ve akıllara o video gelir :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

H-h-hocam size ne oldu böyle? Artık böyle şeylerle ilgilenebilecek zaman bulabildiğinize göre GNU/Linux kategorisi bozdu sanırım. Cidden bunu yaparken asıl amaç neydi acaba? (Cidden soruyorum şaka değil.)
GNU/Linux'da acilan konularin %80'i ayni oldugu icin sanirsam.

Geri
Yukarı