İnceleme Callisto Protocol Final Transmission DLC

Grim Reaper

Hectopat
Yer
İzmir
Öncelikle en baştan belirteyim bu DLC tam fiyattan satın almaya asla değmez. En azından %50 indirim bekleyin derim. Deluxe satın aldıysanız o şekilde oynayabilirsiniz. Şahsen ben o şekilde oynadım.

İnceleme yazmadan önce merakımdan biraz araştırdım. İnsanlar aynı ana oyunda olduğu gibi bu ek pakette de ikiye ayrılmış. Steam incelemeleri ana oyundaki gibi karışık. YouTube'a girip baktığımda da çok gömüldüğünü gördüm. Ama ne yalan söyleyeyim DLC benim bayağı hoşuma gitti. Fazla beklentiye girmeden oynadığım için de olabilir. Birazdan anlatacağım bazı noktalardan dolayı size de beklentiye girmemenizi öneririm.

Ana oyunu oynadıysanız bilirsiniz ki oyun fazla çeşitli değildi. Öyle aman aman düşman çeşitliliği veya silah çeşitliliği yoktu. Bu durum DLC'de de pek farklı değil. Komedi gibi ama bu ek pakette sadece 1 adet yeni silah ve düşman var. Mekanların da bazıları ana oyunla aynı yerler. Ama bu sizi çok korkutmasın çoğunluğu farklı yerler sadece bazı mekanlar aynı. Doktor Caitlyn Mahler'ın laboratuvarı mesela. Yani kısaca maalesef bu DLC oynanış olarak normal oyundan çok da farklı değil. Ana oyunu bir adım öteye taşımışlar sadece. Ateşli silah olarak bir şeyler gelmesini isterdim şahsen. Ama en çok hoşuma giden nokta sonunda adamakıllı bir boss fight getirmişler. Oynadığım ayarlarda bayağı da zorladı ama tadında bıraktı diyebilirim. Ana oyunu oynayanlar biliyordur ki adamakıllı tek bir boss fight vardı o da can barı falan olmayan pek de boss gibi hissettirmeyen bir düşmandı. DLC'deki de aman aman bir boss değil ama en azından belirli bir standartta.

Atmosfer olarak zaten ana oyun da başarılıydı DLC'nin de pek aşağı kalır yanı yok. Bazı yerleri gerçekten hoş tasarlamışlar. Grafiklerin güzel olması da cabası elbet. Grafik demişken oyun ilk çıktığı güne geri dönmüş. Yine optimize sorunları çok fazla. RX 6600 ve Ryzen 5 5500 ile oynadım ama bazı yerlerde 20 FPS görüyordum ona göre hesap edin. Neyse ki bu kadar ağır şekilde FPS'in düştüğü sadece 1 2 yer oldu. Ama aksiyon esnasında da 45 FPS'lere falan düşüyordu oyun. Benzer sisteminiz varsa ışık ayarlarını mediumdan yukarıya çekmeyin derim.

DLC ana oyunun devamını anlattığından eşyalarınızın büyük çoğu elinizde oluyor. Oyun size başlamadan önce ya ana oyunu bitirdiğiniz savelerinizden birini seçmenizi ya da yeni bir save oluşturmanızı istiyor. Ben yeni save açarak maximum Security ayarında oynadım. Size de aynısını öneririm aksi takdirde DLC fazla kolay gelecek ve en fazla 2 buçuk saatte bitirip çıkacaksınız. Bu ayarlar ile bazı yerler fazla zor oluyor ( Özellikle final bossu ) ama birkaç kere deneyerek geçebilirsiniz. Kolay olmasından daha çok eğlendirecektir. Ben aşağı yukarı 5 6 saatte bitirdim ama ana oyunda yaptıkları gibi maalesef çok fazla havalandırma vb geçişler var. Bazı sekanslar sadece düşman spamlama üzerine. Yani kısaca oynanış süresi uzasın diye ellerinden geleni yapmışlar.

Hikaye kısmına gelirsek spoiler vermek istemediğimden kabaca Doktor Caitlyn MAh'ler ile Jacob'ın hapishaneden kaçma çabalarını konu alıyor diyebiliriz. Ana oyunun sonundan başlıyor ve hikayeyi ona göre bağlıyor. Çok beklentisi olmayan herkesin beğeneceğini düşünüyorum sonunu güzel yapmışlar bana kalırsa. Ama sırf bu DLC'yi paralı yapacaklarından dolayı ana hikayeyi yarım bıraktılar. Bu taktiğin eskidiğini ve tarihe karıştığını düşünüyordum ama yanılmışım.

Uzun lafın kısası tam fiyattan almadığınız takdirde sizi tatmin edecek bir DLC olmuş. Ana oyunu aylarca bekleyen biri olarak oyun çıktığında ne yalan söyleyeyim biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Bir Dying Light 2 kadar üzmemişti belki ama yine de optimize sorunu ve sadece 1 tane boss savaşı olması can sıkmaya yetiyordu. DLC de ana oyun deneyiminin sadece 1 2 adım ötesinde. Anlattığı hikaye için oynamaya değer diye düşünüyorum. Callisto Protocol ve DLC'si ortalama kelimesinin gerçekten sözlük anlamı olarak yapılmış gibi. Yine de bu kadar zaman beklediğimden dolayı bende yeri ayrı olacak bir oyun. Ana oyuna puanım: 6/10 Bu ek pakete puanım: 7/10. Oynayan varsa görüşlerinizi bekliyorum. DLC ile ana oyun neredeyse aynı olduğundan ana oyunun incelemesi gibi oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana baştan savma bir DLC gibi geldi. Sanki oyun tutmayınca "Yap gitsin." kafasında yapılmış gibi. Hala en büyük sorun olan düşman ve silah çeşitliliği sorunu çözülmemiş.

Bana baştan savma bir DLC gibi geldi. Sanki oyun tutmayınca "Yap gitsin." kafasında yapılmış gibi. Hala en büyük sorun olan düşman ve silah çeşitliliği sorunu çözülmemiş.
Orası gerçekten öyle olmuş. Çeşitlilik hala az ama Dlc çok da uzun değil pek hissettirmiyor. Hikaye olarak çok güzeldi bence. Sırf o yüzden beğendim diyebilirim.

Şimdi oyunu bitirdim, ana oyun ile DLC arasında pek fark yoktu, ancak DLC biraz daha korkutucuydu ve yeni çekiç silahı iyiydi bence. Bunun dışında pek değişiklik yoktu ve sonu oldukça üzücüydü.

Yeni konular

Geri
Yukarı