İnceleme The Callisto Protocol

Ar0x

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  

The Callisto Protocol Detaylı İnceleme

The-Callisto-Protocol-sistem-gereksinimleri.jpg

Merhaba,
Bugün The Callisto Protocol oyununa bir inceleme yapacağım.
5 başlık altında inceleyeceğim.

Hikaye, Oynanış ve Grafikler

Hikaye ve Oynanış : The Callisto Protocol oyununun hikayesi Jacob ve Max'in bir uzay gemisi içinde ki yolculuğu sırasında başlıyor. Biz Jacob Lee karakterini canlandırıyoruz. Hikaye şöyle başlıyor: Jacob ve Max uzay gemisindeyken önümüzde bulunan ekranda taşıdığımız kargoların bulunduğu depoda bir arıza olduğu gösteriliyor. Bunun üzerine Max, Jacob'a depoyu kontrol etmesini söylüyor. Depoya girdiğimizde ise ilginç bir manzarayla karşılıyoruz. Outer Way adlı bir terorist grubu depoya sızmış. Jacob, görünmemek için saklanıyor. Boş bir anda ise panikle kokpite doğru koşuyor ve bir takım nedenlerden dolayı uzay gemisi son hız düşüp yere çakılıyor. Hikaye bu şekilde başlıyor. Devamı ilgi çekici olsa da bir süre sonra çitasını düşürüyor ve ortalama bir hikayeyle karşı karşıya kalıyoruz.

Oynanış : Oynanışın ana unsuru yakın dövüş. Yakın dövüş esnasında bir düşmana ölmek üzereyken vuruş yaptığınızda da ölüm animasyonu girmekte, tahminimce 3-4 tane ölüm animasyonu bulunuyor. Onun dışında ise tabancamız ve farklı silah çeşitleri var. Bu arada silahın da yakın dövüş sopamızın da vuruş hissi oldukça tatmin edici. Silahlarımıza veya yakın dövüş sopamıza yazıcı yardımıyla geliştirme yapabiliyoruz. Bu yazıcılar farklı yerlerde karşımıza sık sık çıkıyor. Ayrıca Jacob Lee karakterimiz, bir sebep dolayısıyla oyunun başında telekinezi yeteneğine sahip oluyor. Harita dizaynları bu yeteneği kullanmak için güzel tasarlanmış. Düşmanı kendinize çekip sonra dikenli bir duvara yapıştırmak oldukça keyif veriyor.

Grafik : Grafik gerçekten muazzam görünüyor. Işıklandırmalar, modellemeler, desenler atmosferi yaşatıyor. Rahatça günümüzün en iyi grafikli oyunlarından biri diyebiliriz.

Genel olarak bu başlığın değerlendirmesi
Hikaye (Ortalama) : 10/5
Oynanış (Keyifli) : 10/8
Grafikler (Muazzam) : 10/10

The-Callisto-Protocol-2.jpg

Yapay Zeka, Optimizasyon, Atmosfer ve Düşmanlar

Yapay Zeka :
Düşman yapay zekasında beni rahatsız eden küçük şeyler dışında bir sorunla karşılaşmadım. Genel olarak iyi bir yapay zekaya sahipler.

Optimizasyon : Zaten haberdar olmuşsunuzdur. PC sürümü optimizasyon özürlü bir şekilde çıktı. Ben oyuna başlarken oyun çıktığından beri 2 patch yayınlanmıştı ona rağmen ciddi bir optimizasyon sorunu var. Orta sayılabilecek ayarlarda FSR açık oynadım. Yer yer FPS'in 20'lere düştüğünü hissettim. Optimizasyonunda maalesef sorun var fakat ileride düzeltilebilecek bir şey olduğu için puanlamaya optimizasyonu katmayacağım.

Atmosfer : Atmosfer Dead Space'i andırmakla beraber uzay temasını oldukça iyi vermiş. Oyunun tarzına da uygun.

Düşmanlar : Yaklaşık 4-5 tane düşman tipi var. Ayrıca diğer oyunlara göre bu oyunda daha fazla zorlandım. Düşmanlar sizi 1-2 darbeyle indirebiliyor. Bazıları uzak mesafeden etkili vuruyor bazıları yakın mesafeden. Düşman çeşitliliğin bu oyuna yeterli olduğunu düşünüyorum. Boss'lar ise son boss dışında zorlayıcı değil hareketlerine alışınca devamı geliyor. Düşmanları haklamanın en önemli unsuru ise bol kaynağınızın bulunması. Ne kadar kaynağınız olursa düşmanları alt etmesi o kadar kolay oluyor. Düşmanların tasarımları atmosfer ve temaya da uygun.

Genel olarak bu başlığın değerlendirmesi
Yapay Zeka : 10/7

Atmosfer : 10/8
Düşmanlar : 10/8

callisto-protocol.jpg

Fiyatına Değer mi?
O kadar konuştuk peki fiyatına değer mi ? Bence iyi bir oyun fakat fiyatı çok pahalı.
Fiyat: 10/4

Kaç Saat?

Ben 8 saate bitirdim. Oyun da en fazla 10 saat sürer gibi.

Düşüncelerim.
Genel olarak keyifli, ortalamanın bir tık üstünde bir korku oyunu. Genel olarak beğendiğim bir oyun ama potansiyeli varken tam kullanamamış.

Genel Puan
7,14/10

Oyun hakkında düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.
İyi oyunlar.

Son düzenleme:
Düşman ve atmosfer konusunda ben daha düşük puanlandırırdım hocam ana genel olarak aynı düşünüyoruz. Gerilim unsurunu bana oyunun ilk 30 dakikasından sonra yaşatamadı, ama uzay bilim-kurgu düşünürsek okeydi. Düşman çeşidini de yetersiz buldum. Bence de 7/10 luk bir oyundu. Kütüphaneye ucuz fiyattan atıldıysa kesinlikle bu grafikler eskimeden deneyimlenmeli. Albenisi grafikleri, teknolojik anlamda şimdilik en üst nokta en azindan Atomic Heart ve yeni Star wars'a kadar

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam inceleme güzel olmuş, açıkçası oyunu oynamak değil izleyeceğim ben internetten çok da bir şey kaybetmem diye düşünüyorum.

Düşman ve atmosfer konusunda ben daha düşük puanlandırırdım hocam ana genel olarak aynı düşünüyoruz. Gerilim unsurunu bana oyunun ilk 30 dakikasından sonra yaşatamadı, ama uzay bilim-kurgu düşünürsek okeydi. Düşman çeşidini de yetersiz buldum. Bence de 7/10'luk bir oyundu. Kütüphaneye ucuz fiyattan atıldıysa kesinlikle bu grafikler eskimeden deneyimlenmeli. Albenisi grafikleri, teknolojik anlamda şimdilik en üst nokta en azindan atomic heart ve yeni Star Wars'a kadar.

Atmosfer ve düşmanlara fazla vermiş olabilirim. Çok kararsız kaldım 7 mi ? 8 mi ? versem diye sonra direkt 8 verdim. Bende genel olarak oyunu sevdim fakat beklentim daha yüksekti.

Bu oyuna o para çok fazla. Fakat sırf atmosferi için oynanabilir.

Kesinlikle katılıyorum bu oyuna o kadar fazla para vermek mantıksız. Onun yerine RDR2, GoW, CP77 gibi oyunlar varken. Hata sonucu 90 TL civarına alanlar şanslı, bende onlardan biriyim.

Çok hypelandığım bir oyundu aylarca her gameplayini ve trailerını izledim. Çıktığında biraz üzülmedim değil ama bana kendini oynattı daha dlcleri de gelecek. Üşenmezsem bir inceleme ben de yazacağım bir ara. Ayrıca Stun Baton'un vuruş hissiyatı zevke getiriyor adamı.

Oynayacaktım ancak optimizasyon ve oyunun geneli hakkındaki eleştirilerden dolayı şimdilik vazgeçtim.

Optimizasyon gerçekten berbat, oyunun geneli için de kesinlikle oynanması gereken oyunlardan biri değil. Bazı yerleri hariç klasik gerilim-aksiyon oyunu.

Çok hypelandığım bir oyundu aylarca her gameplayini ve trailerını izledim. Çıktığında biraz üzülmedim değil ama bana kendini oynattı daha dlcleri de gelecek. Üşenmezsem bir inceleme ben de yazacağım bir ara.
Benim çok beklediğim bir oyundu. Yüksek beklentiyle girdiğim için biraz üzdü ama genelinde iyi bir oyun.

Optimizasyon gerçekten berbat, oyunun geneli için de kesinlikle oynanması gereken oyunlardan biri değil. Bazı yerleri hariç klasik gerilim-aksiyon oyunu.

Benim çok beklediğim bir oyundu. Yüksek beklentiyle girdiğim için biraz üzdü ama genelinde iyi bir oyun.
Ben yine memnun kaldım açıkçası. Oyunun çok basit olması ve combat + stealth olayının suistimal edilebilmesi dışında kötü değildi. Performans sorunlarını saymıyorum elbette onlar oyunun içeriğine dahil değil eleştirme kapsamına girmez. Hikaye de Dead Space'ten neredeyse farksız. Ama bir Dying light 2 kadar hayal kırıklığı yaratmadı bende.

Yeni konular

Geri
Yukarı