Cüneyt Çakır ve Beşiktaş Galatasaray Maçı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

FurkanAltun

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Arkadaşlar penaltı beklenen pozisyonlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Maçın özetini izlemedim. Normal izledim Vida'nın pozisyonu çarpma olabilir ama Onyekuru pozisyonunu tam izlememe rağmen orada Cüneyt Çakır'a yurtdışı gazetelerden de bazı cümleler geldi bildiğim kadarıyla. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Kararlar doğru mu yoksa yanlış mı? Başka pozisyonlar içinde konuşabilirsiniz. Topun çarpma sayılması için illa ki kendi takım arkadaşının mı koluna atması gerek topu? Bir Galatasaraylı olarak bu aralar TFF'nin açık ara Galatasaray'ı ligden düşürmeye çalıştığını düşünüyorum ben.

Vida'ya dikkat edersen el olduğunu bildiği için karnına darbe almış gibi numara yaptı. Pozisyon net penaltı kol açık aynı Eren'in pozisyonunda olduğu gibi. Ayrıca Onyekuru için önce darbe alıyor sonra eline çarpıyor ilk verdiği karar doğru karardı değiştirmemesi gerekirdi. Kasımpaşa maçını izlediysen asıl skandal orda. Diagne'nin penaltısında dönen topu tamamlıyorlar. Hakem futbolcular erken girdiği için Fener lehine endirek vuruş veriyor. Orada olması gereken penaltı tekrarıdır ve maçta kural hatası vardır. Hakemler bilinçli veya bilinçsiz şekilde fahiş hatalarla ligin kaderine etki ediyorlar. Benim görüşüm Federasyon değişmeli ve yabancı hakemler getirilmelidir.

Hakem yönetebilecek en temiz maçlardan birini yönetti. Vida'nın pozisyonu: Medel topu uzaklaştırmak istedi, Vida ise dibindeydi elini geri çekemiyeceği için ise eline çarptı. Ben de maçı izlerken penaltı dedim ama kuralı öğrendikten sonra penaltı olmadığı anlaşılıyor. Onyekuru ise Necip ilk önce topa dokunuyor sonra Onyekuru düşüyor. Topa dokunmasa penaltı ama dokunduğu için değil, topa müdahale var ayrıca eliyle kontrol ediyor.

Maça güzel başladık, 3-5-2 dizilişine karşı da ilk yarıda baskıyı ve tempoyu kesmedik. Fatih Terim'in planı 2. yarının başlarında işledi. GS tempoyu eline alsa da atamadı. Verilen kararlar doğrultusunda da maçın sonuna doğru GS umudu kesti. Son 10-15 dakika baskıları da onları kurtarmadı.

Kararlara geleceksek, tarafsız bakan biri olarak haksız kararlar oldu elbet. Ancak bu sadece maç yönetimi tarafından değil.

2 tarafın da oyuncuları kaşındı. BJK'li oyuncular ben de gol atayım tribine girince gol getirecek pozisyonları bile kaçırdılar. Eren'in barajda yaptığı hareket, Onyekuru'nun penaltı almak için girdiği çabalar vb. bunları gösteriyor.

Sonuç olarak iki tarafta hatalar yaptı. Az yapan taraf kazandı. Beşiktaş standartlarına göre de çok iyi oynadığımız bir maç olmadı.

GS tarafları kazandıkları şampiyonluklardaki detayları bu maçta göremeyince biraz sinirlendiler galiba :)

Futbol uzmanları toplanacak şimdi ben yerimi aliyim de. Olan oldu artık bundan sonra konuşmak maçın skorunu değiştirmez ama bence TFF Başkanı rezalet.

Vida'ya dikkat edersen el olduğunu bildiği için karnına darbe almış gibi numara yaptı. Pozisyon net penaltı kol açık aynı Eren'in pozisyonunda olduğu gibi. Ayrıca Onyekuru için önce darbe alıyor sonra eline çarpıyor ilk verdiği karar doğru karardı değiştirmemesi gerekirdi. Kasımpaşa maçını izlediysen asıl skandal orda. Diagne'nin penaltısında dönen topu tamamlıyorlar. Hakem futbolcular erken girdiği için Fener lehine endirek vuruş veriyor. Orada olması gereken penaltı tekrarıdır ve maçta kural hatası vardır. Hakemler bilinçli veya bilinçsiz şekilde fahiş hatalarla ligin kaderine etki ediyorlar. Benim görüşüm Federasyon değişmeli ve yabancı hakemler getirilmelidir.
Pozisyonları tekrar izlemenizi tavsiye ederim. Vidanın pozisyonu ile Eren'in pozisyonu arasındaki en büyük fark biri kaleye diğeri santraya giden top,ek olarak ilk vücuda sonra ele çarpıyor. Onyekuru ise yere düşmeye başlamadan top eline değiyor. Şunuda belirteyim MHK'nın kararına göre Onyekuru Necip'e faul yapıyor. Bence siz bütün pozisyonları kendinize yapılmış olarak algılıyorsunuz. Hatta şunuda belirteyim Abdurrahim Albayrak maç bitiminde bir tane hakem hatasından bahsetmeyip Beşiktaş'ı tebrik etti. Bunları görse sizce susarmıydı. Şu zamana kadar Fenerbahçe maçındaki taç dışında her maçtaki kararlar doğruydu. Serdar Aziz'in pozisyonuna bakın önce ayağa sonra topa darbe var. Kırmızı yemesi zaten topu hakeme fırlatması. Siz gerçekten Galatasaray gibi bir klubün düşürülmeye çalışıldığını bu yüzden böyle davranıldığınımı sanıyorsunuz. Kolay mı sanıyorsunuz Galatasaray'ı alt etmeyi. Ben bunu bir Galatasaray taraftarı değilken bile biliyorum. Antrenmanı 40 bin kişi önünde oynayan bir klübü devirmek cidden bu kadar basitmi sizce. Dönün maçın tekrarını beinsports'dan izleyin. Tekrar tekrar izleyin ve iyi izleyin. Görüceksiniz sizinkilerin çok gereksiz sesinin çıktığını.

Bu Cüneyt Çakır denen FIFA kokartlı hakemimiz yine bir derbi de başrol olmayı başardı.Penaltı pozisyonlarından ziyade Selçuk İnan ve Medel pozisyonunda Selçuk'a sarı kart vermesine rağmen Medel'e herhangi bir kart çıkartmadı orda Medel'i 2. sarı karttan atmalıydı. Tamamiyle maç skoruna etki eden bir performans gösterdi penaltı pozisyonlarıda net inanılmaz yani diyecek bir şey maalesef bulamıyoruz.

Diğer pozisyonları bilmem de Vida'nın atılması lazımdı çift sarıdan. Dakika 6'da kontra atağı elle kesiyor. Dakika 46'da ise Feghouliyi ceza sahası girişinde düşürüyor. Her iki pozisyonda kart dahi çıkmadı.

" Tüm " kararlara doğru diyen arkadaşlar bir zahmet gidip farklı spor dallarıyla ilgilensinler. Futboldan bu kadar uzak olduğunuzu belli etmeyin bari.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı