Evde sunucu kurmak

Furkan242

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben de TurkNet 1Gbps download ve upload var. Donanımın eşit olduğunu varsayarsak veri merkezlerindekiyle aynı performansı mı alırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Statik IP aldıktan sonra stabilite dışında çok bir fark olmaz.

Sunucularda ekstra parayı stabilite garantisi için ödüyorsunuz, evde internetin ve elektriğin kopmayacağı garantisi yok.
Bunlar da düzgün bir yerde yaşıyorsanız çok dert etmeniz gereken şeyler değil açıkçası.

Başka bir fark ise sunucularda 1 Gbps tamamen size ayrılmış, evde ise paylaşımlı.
Yani bulunduğunuz bölgede çok fazla yük olursa 1 Gbps alabilmeniz garanti değil.

Arkadaşlar ben de TurkNet 1Gbps download ve upload var. Donanımın eşit olduğunu varsayarsak veri merkezlerindekiyle aynı performansı mı alırım?
Bendeki dandik 8GB notebook ve 80Mbps/8Mbps ile veri merkezindeki Gbps 16gb Xeon VDSden 5-10 kat daha iyi performans alıyorum. Neden? Çünkü bendeki fiziksel makina ve CPUnun gömme GPU özelliği var. Veri merkezindeki makinalar teoride şıkır şıkır ama paylaşımlı kaynakları, bir sürü sanal CPU, sanal disk, sanal LAN, herşey sanal... Ve de GPU yok... Anca Web server çalıştırmaya yarayan dandik makinalar çoğu.. Yani ne demek istiyorum? Grafik arabirim kullanan uygulamalara veri merkezindeki sanal oyuncaklar olmaz... Gerçek makina lazım. Küçük olsun ama gerçek olsun.
Elektrik kesintisi, internet yedeği vs ayrı sorun tabi. İkinci İnternet ve ciddi bir UPS ve jeneratöre ihtiyacın var.

Yeni konular

Geri
Yukarı