F1 2024 sezonu tahminleriniz

jengizu

Decapat
Daha fazla  
F1 2024 sezonu için şimdeden meraklandım, peki sizce ne olur? Red Bull bu başarıyı sürdürebilir mi, yoksa 2021'deki gibi bir rekabet ortamı oluşur mu?

Yeni sezon testlerine kadar takımların durumunda hiçbir şey belli olmaz, sezon testleri de en fazla yüzeysel bir fikir verir.

Verstappen en hızlı arabada olmasa bile hızlı arabadan tur başına 0.2-0.3 saniyeden fazla geride kalmayan bir arabada olduğu sürece yine şampiyon olur.

F1 2024 sezonu için şimdeden meraklandım, peki sizce ne olur? Red Bull bu başarıyı sürdürebilir mi, yoksa 2021'deki gibi bir rekabet ortamı oluşur mu?
Mclaren sezona kötü başlar son yıllardaki gibi ama yükselir sonra. Ferrari yine ferrari olur. Bu sene Red Bull'u yenen bir takım olursa o da sadece Mercedes olur. Tabii Mercedes'in Red Bull'u geçmesi için Hamilton'un sözlerini dikkate alması gerek. Rekabet konusuna gelecek olursak eğer o konuda ben de kararsızım

Red Bull zaten yalayıp yuttu regülasyonu RB20 Grid'deki diğer araçlara yön vereceği kesin McLaren klasik McLaren sezon başı kötü araç yapıp sezon ortası iyi takımın tasarımından yararlanıp yükselmek Mercedes zaten yerlerde artık 8. şampiyonluktur dominasyondur o devir bitti Ferrari dayanıklı ve lastik yemeyen bir araç yapsa redbulla çok rahat kapışır ve stratejide batırmasalar Ferrari dışında redbulla rakip olacak takım yok şu an.

Ferrari dayanıklı ve lastik yemeyen bir araç yapsa Red Bull'la çok rahat kapışır.
Verstappen gibi mental canavara karşı o pilotlarla o iş yaş, hadi pilotlar beklenmedik performans gösterdi diyelim bu defa Ferrari pit ve strateji ekibini ne yapacağız? :D Ferrari yapıyorsa vardır bir bilmediği diye boşuna dalga konusu olmuyorlar yıllardır.

Verstappen gibi mental canavara karşı o pilotlarla o iş yaş, hadi pilotlar beklenmedik performans gösterdi diyelim bu defa Ferrari pit ve strateji ekibini ne yapacağız? :D Ferrari yapıyorsa vardır bir bilmediği diye boşuna dalga konusu olmuyorlar yıllardır.

Grid'de fernando hariç Max'ı zorlayacak bir pilot yok 2021 de görüldüğü gibi baskı altında da çok güzel sürüyor leclerc potansiyeli olan bir sürücü ama daha pişmesi gerekiyor daha hiç baskı altında bir sezon sürdürmedi hamilton alanso veya Max gibi pilotlarlada bir sezon kafa kafaya gitmedi Ferrari'nin işi çok ama genel olarak 23 sezonuna bakıldığında Ferrari cidden hızlıydı Red Bull belki güç saklamışta olabilir sezon boyunca sadece 1 tane güncelleme getirdiler sonuçta.

Ferrari ve Mercedes'in yarışa dahil olması için büyük sıçrama yapması lazım. Mclaren geçen sene böyle bir şey yaptı mesela. RB büyük avantaja sahip hala ve yeni araca da herkesten önce başladılar. Mercedes 3 yıl üst üstte de hata yapmaz artık diyorum belli de olmaz tabii bu işler. Ferrari'ye gelirsek tek tur performansı olarak SF23 iyi bir araç olsa da lastik koruma ve yarış temposu olarak berbat bir araçtı. Bu iki konuda çok ciddi ilerlemesi gerek yeni aracın. Ön ve arka taraf arasında senkronizasyon sorunu vardı Ferrari de aracın farklı bir konsepte geçmesi gerekiyor. Aracın güçlü olduğu noktalarda düzlük performansı, sürüklenmesi azdı, düşük hızlı virajlar ve kerb kullanımı çok iyiydi SF23'ün. DF üretmek, yüksek hızlı viraj performansı, rüzgar hassasiyeti, yarış temposu, lastik kullanımı en büyük dezavantajlarıydı. Ayrıca motorun da tam güçte çalıştığını da düşünmüyorum özellikle yarışlarda, orada da bir dayanıklılık sorunu var 2 yıldır bana göre.

Bu sezon daha çekişmeli geçecek gibi duruyor. Kurallar sabit kaldığında farklar genelde azalır. RB19 da enteresan bir araçtı. Hayatımda yarışlarda bu kadar dominant olup sıralamalarda geride kalıp ya da pole aldığında da 0.1-0.2 ile pole alan bir araç görmedim.

Mclaren iyi bir temel tutturdu, umarım şasi ve süspansiyon tarafında daha da gelişirler. Süspansiyon, sürüklenme ve düzlük performansı aracın iyi değildi. Mercedes motoru da diğer iki motordan gerideydi, bakalım bu sene nasıl olacak göreceğiz.

Aston Martin'in gelişim yarışındaki sıkıntılarını gördükçe diğerleriyle baş edeceğini düşünmüyorum.

Geri
Yukarı