F1 2018 Sezonu Değerlendirmesi

Alonso gibi bir efsane pilot artık yok. F1 için kötü bir an. Alonso çok daha büyük rekorlara, şampiyonluklari hak eden pilotlardan biriydi. Yanlış tercihler yüzünden sadece 2 Dünya şampiyonluğu elde etmesi onun daha fazla şampiyonluk kazanan bazı sürücülerden geri yapmiyor.

Istatikler bazen aldatıcıdır hakkaten Alonso da bunlardan biriydi. Ferrari de iki defa son yarışta şampiyonluğu kaybetti.

Diğer Ferrari sezonlarinda ise araç çok kötüydü ona rağmen yine Alonso arabanın suyunu cikarirdi.

Ferrari'den ayrilmasi yanlış bir tercihti daha sözleşmesi bile varken bunu yapip Mclaren'e geçerek hayatının hatasini yapti yoksa Mclaren bu durumda olmasaydi F1 veda etmezdi.

Gittiği her takimda huzursuzluğa neden oluyordu Alonso bana göre, belki de tam olarak istenilen istatiklere bu yüzden ulaşamadı.

Şahsen hala griddeki en hızlı pilot olarak görüyorum. Böyle bir pilotun F1 dünyasına veda etmesi seyir zevki açısından kötü bir durum.

2010 da Abu Dhabi yarışında Vettel'in 15 puan önünde son yarışta Petrov'a takılınca şampiyonluğu kaybetti. O zaman DRS olsaydi şampiyon olurdu. 2010 da kendi eliyle kaybetti.

2012 de ise Vettel son yarışa 8 puan önde geldi ve şampiyon oldu.

Sezon ikinci yarısı bakalım neler olacak. Tahminim Belçika ve İtalya da motor gücü avantajıyla Ferrari nin önde olmasını bekliyorum. Belçikada umarım Raikkonen kazanır. Singapurda Redbull güçlü olacaktır. Sochi belirsiz. Japonya ve Amerika da Mercedesin önde olacağını düşünüyorum hem araç uyuyor hem de Lewis özellikle Amerika da çok iyi sürüyor. Meksika da Yine Ferrari önde olacaktır. Brezilya da Ferrari ve Mercedes arasında kıyasıya rekabet olacağını düşünüyorum. Abu Dhabi de de Ferrari güçlü olacaktır. Sochi yapısal olarak biraz daha ferrariye uysada bu seneki dingil uzunluğundan ne olacağını tahmin etmek zor.

Yaz arası bitti. takvimin en efsane pistlerinden biri olan Spa'da SV kazandı. SV, LH ile olan puan farkını 17'ye indirdi. Takımlar şampiyonasında MAP ile SF arasında olan puan farkı ise 15 oldu. Gelelim yarış değerlendirmesine ;)

Pratik ve sıralama turlarında güneşli havada SF diğer takımlardan üstündü. Sıralamaların Q1 ve Q2 seansları Q3'e göre daha güneşli hava şartlarında geçmişken Q3 de ise sağanak yağış etkiliydi. Yağmur da LH'e yaradı ve yaklaşık 0,8 saniye ile ''pole'' pozisyonuna oturdu. Ayrıca Force India'lar üçüncü ve dördüncü sıralara yerleştiler.

Yarış öncesi SF'in yarış startının önemli olduğuna dair bir açıklaması vardı ve starta odaklanmıştı. SF'in bu seneki aracının çekişi diğer araçlardan çok daha öndeydi ve Raidillon - eski adıyla Eau Rouge - şikanında Vettel, Hammilton'ı geçerek rahat bir yarış geçirdi ve yarışı kazandı. Açıkçası yarışta start kazasından başka sıra dışı bir şey olmadı. O kazaya da değinmek gerekirse Hulkenberg kötü bir frenajla geçtiğimiz günlerde emekliliğini açıklayan Alonso'ya çarptı ve Alonso'nun aracı havalanarak genç yetenek Leclerc'in HALO'suna sürttü. Normalde HALO'ya karşı çok da iyimser değildim ama Leclerc'in hayatını kurtardı diyebiliriz. Kazadan başka Raidillon'daki Bottas'ın Hartley'e yaptığı geçişti güzeldi. Sanırım başka yazabileceğim şey kalmadı :) Biraz sıkıcı geçti diyebiliriz ama haftaya Monza yarışı var. Orada güzel şeyler bekliyorum. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi sosyaller :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu spikerin yerine ruhsuz birini getirdiler ya, Formula 1 Türkiye'de o gün bitti.

Ve Kimi polde! Mercedes hiçbir direnç gösteremedi. Şahsen Hamilton, Q3'te en hızlı turu atmış oldu, fakat Kimi 1:19.119 ile polü almış oldu.

1. Kimi Raikkonen: 1:19.119
  2. Sebastian Vettel: 1:19.280
  3. Lewis Hamilton: 1:19.294
  4. Valtteri Bottas: 1:19.656
  5. Max Verstappen: 1:20.615

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı