F1 2018 Sezonu Değerlendirmesi

Bu sıralama turuna denebilecek tek bir şey var ; Forza Ferrari. (y)

Ferrari gerçekten çok yol katetti, bu seneki araç fazlasıyla iyi. Mercedes-Ferrari arasındaki geliştirme savaşına Red Bull dahil olamadı, Monza ne kadar ortalama sürati yüksek bir pist olsa da 1.5 saniye fark gerçekten gülünç.

Romain Grosjean'a ne kadar kazma desek de yine geri kalanların en iyisi olmayı başardı. Gerçekten hızlı bir pilot ama biraz kazma. :LOL:

Kimi'nin pol aldığına şaşırdım ama hava koridoru Vettel'de olsa ve 5.virajda sol tekerleri çakıla sokmasa 1:18.9 gibi bir süre gelebileceğini düşünüyorum.

Evet Vettel yine kendi hatası yüzünden polden oldu, şaşırmadım.

Raikkonen 39 yaşında bile bunu yapıyorsa, Lecrec'in adı bile geçmemeli.

2017 Monaco'su gibi bir yarış bekliyorum. Vettel startta Kimi'yi geçmeye çalışacak. Eğer geçemezse, pit hamlesiyle geçmeyi deneyecek. Yine harcayacaklar Kimi'yi anlayacağınız.

Eğlenceli mi, sıkıcı mı olacağı belirsiz bir yarış olacak.

Bence Kimi artık bırakmalı, F2'de F1 kapısı bekleyen bir sürü genç yetenek var. Onların da önünü açmak lazım. Bu saatten sonra Kubica, Alonso, Kimi gibi pilotlar yerine yeni yetenekler görmeliyiz.

Bence Kimi artık bırakmalı, F2'de F1 kapısı bekleyen bir sürü genç yetenek var. Onların da önünü açmak lazım. Bu saatten sonra Kubica, Alonso, Kimi gibi pilotlar yerine yeni yetenekler görmeliyiz.
Göremiyoruz işte, sıkıntı o. :)

O dediğin bir kere olur, oda 2007'de oldu. McLarren Hamilto'nu direkt F2'den kaptı. İyi de oldu, 2007'de 1 puanla kaçırdı şampiyonluğu daha ilk senesinde. 2008'de de şampiyon oldu.

Şu an ise parayı veren düdüğü çalıyor. :)

Hamilton fanı değilim. Hatta sevmem de.

Ne yazik ki yine Ferrari için kötü bir hafta sonu oldu Italya GP. Ferrari yine daha hizli araç olmasina rağmen son 4 yarışta olduğu gibi bu defa da ipi göğüsleyen Hamilton oldu.

Raikkonen müthiş bir yarış çıkarttı bana göre lastikleri bitmeseydi yarışı kazanacakti. Raikkonen bile bu kadar hizli olmasi önde Vettel başlasaydı tartışmasız yarışı kazanirdi.

SV geçen seneye göre epey istikrarsiz durumda, geçen sene daha yavaş bir araca sahip olan Vettel tek tük hatalar dışında şampiyonluğu Ferrari motorun dayanikliligindan ve hiz eksikliğinden dolayi kaybetti.

Bu sene en hızlı Ferrari de ama buna rağmen hem Hamilton şansı hem de Vettel'in hatalari nedeniyle Ferrari istenilen performansi sergilemiyor.

Raikkonen ne kadar kusursuz bir yarış ortaya koysa da arabanin hakkini veremeyen bir pilot ve istikrari yok hala yaşına göre çok hızlı ama Ferrari koltuğunda yarışacak bir pilot değil artık bunu kaç yıldır diyoruz.

Vettel istikrarli oldu mu kimseyi yanina yaklaştırmıyor o kadar hızlı bir pilot. Italya GP de kesinlikle kendi hatasından son siralara düştü gecilebilirsin bu doğal ama puan olarak geride olup bu kadar saçma şekilde risk almak ancak kendine zarar verir.

Vettel'in kendi hatasi var sadece tek suçlu bana göre Vettel değil Raikkonen de hatali çünkü Vettel'in ikinci atağında orta tarafta aniden yavaşlayınca Vettel sola geçmek zorunda kaldi ve HAM bundan yararlanip sağ tarafa geçip çizgi avantajını elde etti. Sonradan Vettel gereksiz şekilde burnunu araya soktu.

RAI startta agresif savunma Vettel o zaman geçseydi ya da Hamilton'a karşı panik şekilde hata yapmasaydi yarışı kazanacak temposu vardi. Hasarli araca rağmen yine de 4. olmak beklenilenden daha iyi bir sonuç ilk turda son siraya düştüğü için.

Ferrari'nin artik takım emri uygulama vakti çoktan geldi bile bana göre hatta bana göre Italya da bunu yapmaliydi startta agresif savunma olmasaydi takım için daha iyi olabilirdi. Takım emri sporun rekabetçiliğini engelliyor ama Raikkonen'in artik şampiyon olma şansı yok aracın hakkını veremediği bir gerçek maalesef.

RAI, memur Bottas arkasinda bu kadar takili kalmayip lastikleri bitmeseydi yarışı kazanırdı yine. Bottas da RAI gibi yine aracın hakkını veremeyen pilotlardan Bottas tam bir ikinci pilot.

Diğer pilotlara gelirsek Grossjean iyi bir yarış cikardi ama diskalifiye oldu. Ocon yine istikrarini sürdürüyor Ocon gibi bir pilotun koltuksuz kalmasi F1 dünyası için kabul edilebilir bir durum değil. Leclerc son yarışlarda hem şansız hem formsuz görünüyor ayni şekilde Hulkenberg ve Riccardo da öyle.

Singapur için iyimserim ama bu sene ne kadar iyimserim dediğimiz yarış olduysa Ferrari elini yüzüne bulaştırdı. Umarım bu yarışta Vettel aradaki farkı daha kapatır ve HAM podyum dışı kalır.

Vettel'in arkasında sağlam bir trakım yok, ve bu yüzden baskı altına girip saçmalıyor.

Horner'ın bir açıklaması vardı; ''Bizdeyken (RedBull) taş gibi sürerdi, fakat orada (Ferrai'de) hata yapıp duruyor.

Mesela Hamilton'un arkasında her yönden güçlü bir Mercedes var. Her ne kadar beğenmesem de 2. sürücü bile onun için çalışıyor. Takımda uyum ve kordinasyon var.

Bizde ise Kimi Vettel'i blokluyor. Tabii Hamilton'da bundan faydalanıp içeri daldı. Yani Ferrari'ler daha ilk virajda kaybetti. Sonrası ise malum... Eğer Kimi yerine Vettel olsaydı, lastikleri o denli yemezdi.

Sonuç olarak Ferrari'nin sadece aracı güçlü, takım ve işbirliği olarak zayıflar... Schumacher zamanında da böyleydi, Prost zamanında da. Hatta Prost Ferrari aracını eleştirince, takım aracı iyileştirmek yerine Prost'u kovdu. :)

Bu saatten sonra; her ne kadar gönlüm Vettel'le olsa da, Mercedes'in kazanması müstehaktır. Kazansında, deli gibi çalışıyor adamlar...
---------------------------

Evet, Hamilton'un şampiyonluğu hayırlı olsun.

Vettel ve Ferrari bizleri bir kez daha yüz üstü bıraktı. Diyecek ne kelime, ne de söz bulamıyorum.

Aslında Vettel, şampiyonluğu Almanya'da çoktan kaybetmişti...

Koyu Vettel, ama aynı zamanda kopkoyu Senna fanı olarak, Hamilton hem pilotaj, hem de takım stratejisi olarak Vettel ve Ferrari'den kat kat önde.

Son düzenleme:
Pilotaj kısmı hariç dediklerine katiliyorum. Ferrari takim olarak berbat Mercedes'e göre. Pilotaj kisminda katılmıyorum Vettel daha hizli bir pilot formunda olursa.

Bu sene baski altinda Vettel daha fazla hata yapiyor bu bir gerçek. Takıminda strateji hatalari çok.

Singapur yarışında sıralamalarda Ferrari lastikleri calistiramadi. Yarışta ise Vettel iyi başladı, pit stoplarda rakipleri yumuşak lastiğe geçerken takımın ultra yumuşak lastik karari tamamen saçmalık.

Artik Vettel'in şampiyon olmasi çok zor, Ferrari güçlü olmasi gereken yerlerde pilotaj, takim ve şanssizlik yüzünden büyük darbe aldi.
F1 2018 sezonu bugün itibariyle resmi olarak sona erdi.

Ferrari tutkunu olarak bu sene şampiyon olabilirdik gerek Vettel'in hatalari, gerek takımın Vettel'i tam olarak desteklememesi, gerek Ferrari pit duvarının başarısızlığı ve sezonun ikinci yarısından itibaren Mercedes'in özellikle Singapur yarışından sonraki gelişim yarışında öne geçmesi şampiyonluğu Mercedes ve Hamilton'a götürdü. Hamilton bu sene muazzam sürdü hakkini vermek gerek.

Sezonun enlerine yapalim bakalim.

Yılın pilotu: Hamilton

Yılın takimi: Mercedes

Yılın motoru: Ferrari

Yılın çaylağı: Leclerc

Yılın hayalkırıklığı: Bottas

Yılın hatası: Vettel'in Almanya kazası

Yılın yarışı: Bakü GP

Yılın kötü takımı: Mclaren

Yılın kazması: Grosjean

Yılın en çok gelişen takımı: Sauber

Takım içi mücadelelerde en iyi pilot: F. Alonso

Yılın üzüntülü olayı: Alonso'nun F1 vedası

Yılın en iyi yaşlı kurdu: Kimi Raikkonen

Yılın en şansızı: Daniel Riccardo

Yılın sürprizi: Gasly-Bahreyn GP

Yılın en yarış performansı: Gasly Bahreyn yarışında elde ettiği 4. sıra

Pilot olarak bu sene hayal kırıklığı yaratan diğer pilotlar ise Vandoorne, Hartley, Ericsson.

Takım olarak bu sene kötü olan diğer takım ise Williams.

Yılın çaylağı Leclerc ve Gasly aslinda. Gasly geçen sene tam sezon olmasa da yine yarıştı ama ilk defa tam sezon yaristi bu yüzden her ikisi de hak etti.

Yılın motoru neden Ferrari seçtim çünkü Ferrari bu sene çok hızlıydı düzlüklerde en iyi motordu. Haas ve Sauber Ferrari motoruyla bu sene ciddi geliştiler.

Hass ve Sauber bu sene sürpriz yapan takımlardı.
Sağlamlık konusunda da en iyi motor bu sene Ferrari idi. Vettel motor sorunu nedeniyle hiç yolda kalmadi. Haas ve Sauber takimlarinda da motor sorunu çok az yaşandı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı