F1 2018 Sezonu Değerlendirmesi

Almanyada Vettel batırdı resmen.
Sen o yağmurda o hızda aracı düz tut bakalım. :D

Bu sezonun en şanssızı Bottas ve Vettel bence... Aynı lockup'ı Bakü'de de yaşamıştı Vettel. Orada 4.lükle kurtardı, fakat Almanya'da şansı yaver gitmedi.

Ayrıca FIA'nın Hamilton'u tuttuğunu düşünüyorum. Günlerdir sosyal medya hesaplarında Hamilton'u paylaşıp duruyorlar. Ne Vettel ne de bir başkası kazandığında bu kadar yoğun paylaşım olmuyor. Bir de şu pit olayı var. Tamamen Black Flag sebebi. Penalty bile almadı, yazık.

Hamilton bu yarıştan sonra gözümde iyice ukala biri oldu. 2014 öncesinde daha olgundu. Gittikçe çocuklaşıyor.
Mercedes ilk sırayı kapatamadığı takdirde sıkıntı çekecektir, Ferrari'nin startlarda daha iyi çekiş yakaladığı aşikar.

Vettel'i severim ama şampiyon olmasını istememin en büyük sebebi Mercedes ve Hamilton'dan bezdim.

Bence Magnussen ve Grosjean adlı öküzler grid'den şutlanıp Leclerc, Giovinazzi ve Kvyat gibi isimlere yer verilmeli. Ben Raikkonen emekli olsa bile yerine birkaç sene Kvyat'ın geçmesi gerektiğini düşünüyorum.
Magnussen ve Grosjean iyi pilotlar. Almanya'da Grosjean'dan mini bir overtake şov izledik, güzeldi.

Bakü ve Almanya da en hızlı sürücü kesinlikle Vettel idi. Vettel bu yarışlardan 50 puan alması gerekirken sadece 12 puan alabildi. Bakü de güvenlik araci yarışını mahvetti, Almanya da ise kendi hatasıyla yarış dışı kaldi.
Kazaya ilk baktığımda büyük bir pilotaj hatasi olarak görüyordum ancak tekrarları izleyince çok büyük bir hata yok zemin baya ıslaktı lastikler kitlenince direkt bariyerlere çuvalladı.

10 saniye fark açmıştı daha dikkatli olmasi gerekirdi maalesef yaptığı hata şampiyonluğun kaderini etkileyebilir.

Geçen sene Singapur kazasindan sonra Hamilton durdurulamaz bir performans ortaya koymuştu Vettel'in Singapur kazasindan sonra. Hamilton cumartesi ruh hali olarak çökmüştü pazar tam tersi oldu. Bakü ve Almanya yarışlarını şansı sayesinde kazandi. Bu hata Hamilton'u daha güçlü yapabilir psikolojik olarak.

Bu hafta sonu yapilacak Macaristan GP şasinin ön plana çıktığı bir pist. Mercedes şasi olarak Ferrari ve Redbull'un gerisinde. Vettel'in mutlak suretle yarışı kazanması önem arz ediyor.

Redbull sürücüleri Macaristan da güçlü olacaktır diğer yarışlara nazaran. Mercedes sürücüleri podyum dışı kalirsa Vettel için iyi olur.

Bu pist ne kadar Mercedes'e uymasa da yarışi kazanamayacaklari manasina da elbet gelmiyor sonuçta en hızlı motora sahip olsan da şansızlık ve hatalar yarışın sonucuna etki ediyor.

Bu sene Ferrari, Mercedes'in güçlü olduğu pistlerde daha hızlı olan araçtı. Bu nokta önem arz ediyor Almanya yarışı Vettel için büyük darbe olsa da Ferrari'nin gelişimi sürdürmesi önemli olacak. Vettel de daha sakin olmali.

Güzel kızların diyarı Macaristan'da yarış yapıldı. Cuma günü antrenmanları hakkında yorum yapmayı doğru bulmasam da SF (Scuderia Ferrari), MAP (Mercedes AMG Petronas)'a göre daha güçlü gözüktü. Sıralamalardaki yağmur SF'ye yaramadı. MAP'tan geride kaldı. Hamilton'ın da "tanrısal" sürüşünü unutmamak lazım. Sıralamalar, MAP'in ilk çizgiyi alasıyla sonuçlandı. Gasly sürpriz yaparak altıncı sıradan gride girdi.

Ben SF'in startta kaybettiğini düşünüyorum. MAP'lar US lastikle yarışa başlarken SF'ler daha muhafazakar olan yumuşak lastikle kalktı. Macaristan'da geçiş yapmak zordur. SF'in startta işi bitirmesi gerektiğini düşünüyordum. SF, pistte daha uzun süre kalmayı seçti. Kimi ve Seb yavaş pit-stop yaptı.

Açıkçası yarışın ilk bölümünü sıkıntıdan uyuyarak geçirdim. Fakat son turlarda yaşanan birkaç olayla hafif bir heyecan yaşandığını söyleyebilirim. DRS mesafesinde bulunan Seb, Bottas'ı kovalıyordu. İlk virajda dışta kalsa da daha iyi çekiş yakalayan Valtteri pozisyonunu korudu fakat ilk virajdan sonra gelen düzlükte bir DRS alanı daha vardı ve Seb, Bottas'ı geçti. Seb, ikinci viraja gelirken pist dışına çıkmış Bottas'ı daha da sıkıştırarak virajı içerden aldı ve Bottas, Seb'e temasta bulundu. Bem burda Seb'i yanlış buluyorum çünkü Vettel'in kaybedecek 1 puanı bile yok. Orada Bottas'ı iyice sıkıştırarak kazaya sebebiyet verebilirdi. Neyseki iki araçta da herhangi bir büyük hasar oluşmadı.

Bottas'ın lastikleri iyice aşınmıştı son turlar. Ben iyi bile dayandığını düşünüyorum. Ferrarilere geçilen Bottas'a Ricci de yaklaştı ve o da ilk virajda atak denedi. Blokajla birlikte virajı dıştan alan Bottas, Ricci ye çarptı ve kendisinin sol radyatörüne yapısal bir hasar verdi. Redbull'un ise ön kanatı hasar aldı. Hasarlı ön kanata rağmen Ricci, Bottas'ı geçerek dördüncü oldu. Bu kazada Bottas'ın hatalı olduğunu düşünüyorum.

Bu yarış sonucunda Hamilton, Vettel ile olan puan farkını 24'e çıkararak yaz arasına lider girdi. 24 puan neredeyse bir yarış galibiyeti değerinde. Yaz arasından sonraki yarışlarda görüşmek üzere :)

Yağmur olmasaydi Ferrari yarışı kolay şekilde kazanirdi en azından Vettel bunu yapardi. Gelen yağmur işi bozdu ve sezon boyunca Ferrari en hızlı Cuma ve Cumartesi performanslarini sergiliyordu, bu sene genel olarak Ferrari Cumartesi günü motor modunu acip hizlaniyor, Macaristan da ise Cuma gününden beri çok hizliydi, Mercedes en hızlı 3. takim durumundaydi.

Ferrari yarışı siralamalarda kaybetti zaten. Macaristan da atak yapmak çok zor, bu gibi pistlerden nefret alıyorum, bu pistler hala nasil boyle bir organizasyonda yer aliyor anlamış değilim.

Bottas iyi dayandı Vettel'e böyle bir pistte savunma yapmak çok kolay zaten başka pist olsaydi Vettel çoktan geçerdi, pit stoplarda hata olmasaydi Vettel geçiyordu pist üstünde Bottas'i zaten. Ondan sonra Hamilton'u yakalayacakti ama geçer mi bu gibi bir pistte şüpheliyim. Yarış temposunda Ferrari çok daha hizliydi.

Raikkonen iki pit stop yapmasina rağmen Bottas, Vettel'i o kadar yavaslatti ki Raikkonen de bunlara yetişti en sonunda Bottas'i da geçti.

Riccardo gerilerden gelerek çok iyi iş yapti. Gasly de hatasız ve muazzam bir performans sergiledi. Magnussen bu seneki istikrarli performansini devam ettiriyor, Alonso her zamanki gibi yine. Hulkenberg, Leclerc ve Ocon bu hafta sonu beklentilerin altinda kaldi, Leclerc yarışın başlarında zaten yarış dışı kaldi.

Macaristan ve Almanya da tartışmasız en hizli isim Vettel idi. Ferrari bu kadar hızlı olmasina rağmen Vettel'in 50 puan almasi gerekirken sadece 18 puan almasi büyük hayal kirikligi, 24 puan az bir fark degil hele Ferrari'nin bu seneki sanssizliklarini da hesaba katarsak.

Ferrari ve Haas'ın bu sene bu kadar hızlı olup böylesine şanssızlıklar yaşaması gerçekten üzücü. Gün geçtikçe yarış sonu radyodan "Get in there Lewis" "These fans" sözlerini duydukça Hamilton'a karşı nefretim katlanıyor. Kazanmasın mümkünse şu herif. Vettel'i severim ama sırf Hamilton yenilsin diye kazanmasını istiyorum.

Bu arada Magnussen'i bana savunmayın, pist üzerinde saygısı neredeyse sıfır. Atak yerken rakibini pist dışına iter.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Tam bir karzo, bunun gibiler koltuk bulurken Wehrlein gibi pilotlar koltuksuz kalmamalı. Tabi arkasında Ferrari olunca kedicik kesiliyor, tıpkı Ocon'un Mercedes görünce olduğu gibi. Bana kalırsa bunlar sporu lekeleyen şeyler, müşteri takımı gibi değil de B takımı gibi yarışıyor takımlar. Grosjean gerçekten kötü bir pilot değil, hızlı bir pilot fakat çok acemice hataları oluyor sık sık. Büyük ihtimal Haas'a kaybettirdiği puanlardan dolayı takımın da sabrı taşmak üzeredir. Ben seneye koltukta Grosjean'ı göreceğimizi sanmıyorum.

Ricciardo'nun Renault'a geçmesi bence Renault ve Ricciardo adına iyi oldu. Renault'un gelişim süreci hızlanacaktır diye umuyorum. Ricciardo için de yeni bir macera olur. Hulkenberg'i de Ricciardo'yu da severim, seneye Renault destekleyeceğim takımlardan olacak.

Pist üzerindeki saygısına göre bakılmaz pilota.

Senna'nın yarış sonunda başka pilotla yumruk yumruğa geldiği vardır.

Keza Schummacher de kafası atınca rakibinin üstüne kırar.

Motorsport'ta saygı beklemek, heleki bu devirde, biraz zor.

Ricciardo'nun da ayrılması iyi oldu. 2014'te Vettel'in başını yakmıştı Red Bull, şimdi de Ricciardo'yu yakacaktı.

Renault bu sene gayet istiktarlı gitmesine karşın, Red Bull hep çalkantılı gitti. Monaco'da bile yarış gidiyordu MGU - K yüzünden, piste dua etsinler.

Uzun lafın kısası; F1 bu sene çok can sıkıcı.

Bence bir pilotun saygısı pilotajından daha önemli. Schumacher'i de o yüzden fazla sevmem Damon Hill'in şampiyonluğunu kahpece çalışı bende büyük bir eksi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı