Far Cry 5 inceleme

Öncelikle (burada kendi fikirlerimden de bahsettim) oyunun hikayesinden başlayalım kısaca şöyle:

Oyun hope county adında kurgusal bir Amerika kasabasında geçen oyun, cennet kapısı adında bir tarikat üzerine şekilleniyor. Ve bu kasabada toplam 4 bölge var. Ve bu bölgeleri 4 kişi yönetiyor.(joseph Seed'in bölgesi oyunun başında ve sonunda karşımıza çıkıyor)

Joseph Seed:
Joseph seed bu tarikatın başı diyebiliriz. Kısaca insanlara kendini üstün gibi gösterip onları yönetiyor.

Jacob Seed:
Bu tarikatin askeri bölümünden sorumlu olan kişi.

John Seed:
Tarikatın avukatı diyebiliriz kısaca.

Faith Seed:
Uyuşturuyucu maddeyi yöneten kişi diyebiliriz. İnsanların aklına girip onlara istem dışı hareketler yaptırıyor.

Oynayış ve özet
oynayış çoğu oyundan farklı ve biraz ağır denebilir. Ama yine de hareketli tarafları var. Şu videolar oyunu özetliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İyi ve kötü yanları

Güzel bir hikaye anlatımı var.

Grafikler gerçekten de şahane.

Araç sayısı ve çeşidi arttırılmış.

Co-op ve Far Cry arcade.
------------------------------------------

Açık dünyası bir noktadan sonra sıkıyor. (Birden peşinize uçak, helikopter, araba ne varsa takılıyor sizi öldürmeye çalışıyor)

Fetch görev yapısı.

Büyük bir yenilik getirmiyor(Far Cry 4 ile neredeyse aynı diyebiliriz)

Almaya değer mi?

Açık konuşmak gerekirse 269 TL'yi hak etmiyor, çünkü hikayesi kısa. 3 adet sonu var ancak kısa sürede aynı mantıkta bitiyor oyun. İndirimde 45 TL'ye düşüyor, Steam'den almanızı tavsiye ederim.

Hikayeyi baştan oynayacaklara tavsiyelerim

Oyuna başlamanız gereken bölge
Oyuna faith Seed'den başlamanızı tavsiye ediyorum. Hem hikaye hem de bölge ele geçirme konusunda daha kolay. Faith Seed'den başlatıkdan sonra direk 1-2 ana görev yaptıktan sonra, drubman yat limanı adlı yere gidip ele geçirmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü size minigunu olan bir helikopter veriyor ve rahat oynayabiliyorsunuz.

resim_2021-05-25_200058.png

Bu tarz bölgeleri ele geçirdiğinizde asker elde edersiniz. Tüm askerlerin farklı özellikleri vardır.
(Fotoğrafta ona benzer bölgeleri geçirirseniz süper asker elde etmiş oluyorsunuz, küçük askerlerin daha az özelliği oluyor) örnek:
Süper asker

Ekran görüntüsü 2021-05-25 200935.png

Bu askerin özel aracı ve özel saldırma yeteneği mevcut. Uçaktan bomba atma ve tarama.(hikayeye göre açılıyor süper askerler)
Küçük asker.

Ekran görüntüsü 2021-05-25 200959.png

3 adet küçük asker seçme hakkınız var. Bunları karakol ele geçirdikçe, birini kurtardıkça elde edersiniz.kişinin yanına gidip kirala demeniz yeterli.

Karakol ele geçirirken yapmanız gerekenler
Oyunda küçük karakol denilen yerler mevcut. Buraları ele geçirdiğinizde bir sürü loot ve araç verilir. Buraları ele geçirirken fotoğrafta görünen alarmda kırmızı ile işaretlediğim yeri kırarsanız destek çağıramazlar. Yani savaş kısa sürer hemen ele geçirirsiniz.

unnamed.jpg

Açmanız gereken meziyetler.

Şu 3 meziyeti kesinlikle açmanız gerekiyor
kalanı sizin oynayış tarzınıza kalmış.
Kanca.
Paraşüt.
Rüzgar giysisi.

Evet burada incelemenın sonuna geliyoruz şimdiden herkese teşekkürler.

1. son(gizli son): Oyunun başında joseph Seed'i tutuklamazsanız oyun bitiyor.
2. son(iyi son): Arkadaşlarımızı alıp kasabadan gidiyoruz. Ama sonda karakterimizin suratı kan oluyor(bayılıyoruz)bu son ne demek pek belli değil.
3. son(kötü son)Joseph Seed arkadaşlarımızın kafasını karıştırıyor ve onları kurtarıp joseph Seed'i tutukluyoruz. Ama atom bombası atarak kasabayı ve arkadaşlarımızı yok ediyor. Biz joseph Seed'in olduğu bir sığnakta kısılı kalıyoruz ve bitiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık öncelikle. Oynanış ağır demişsiniz. İlk oyun hariç bütün seriyi oynadım. Blood Dragon dahil.

Şimdi ben bu oyunu oynamak istesem zor mu adapte olurum acaba? 3-4 arasında da oynanış farkı pek yoktu da.

Elinize sağlık öncelikle. Oynanış ağır demişsiniz. İlk oyun hariç bütün seriyi oynadım. Blood Dragon dahil.

Şimdi ben bu oyunu oynamak istesem zor mu adapte olurum acaba? 3-4 arasında da oynanış farkı pek yoktu da.

Oyun ağır dedim çünkü biraz yavaş kalıyor karadaki savaşlar. Tabii alışıksanız bu durum değişir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı