Fedeora'ya .deb dosyası nasıl kurulur?

Efe Berk1520

Decapat
Daha fazla  
Selam. Fedora kullandığım Linux cihazıma DEB ile program kuracağım ama Fedora'ya DEB dosyası kurmakla alakalı anlaşılır bir kaynak bulamadım. Eğer bu konuda bilginiz varsa Fedora'ya nasıl DEB dosyası kurabileceğimi söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. Fedora kullandığım Linux cihazıma DEB ile program kuracağım ama Fedora'ya DEB dosyası kurmakla alakalı anlaşılır bir kaynak bulamadım. Eğer bu konuda bilginiz varsa Fedora'ya nasıl DEB dosyası kurabileceğimi söyler misiniz?

Distrobox ile Debian veya Ubuntu alt sistemi yükleyerek DEB dosyalarını çalıştırabilirsin.

DEB paketini Alien ile RPM'e çevirip kurabilirsin. Bu işlemin dikkat etmen gereken bazı incelikleri var. Bana sorarsan hiç uğraşma Flatpak veya Appimage gibi alternatiflerine bak. Paketleri esgeçip doğrudan binary de çalıştırabilirsin.

Hocam kurulum yapmadan da, DEB paketini arşiv olarak ayıkladıktan sonra klasörün içinden kurulumsuz direkt uygulamayı başlatabilirsin. Ama bağımlılıklar kurulmayacaktır. Onları elle kurmalısınız.

DEB veya RPM dosyaları metadata içeren birer arşiv dosyasından ibaret, onları açıp içindekileri sistemde denk gelen yerlere kopyalarsanız manuel olarak kurmuş olacaksınız. Örneğin içerisinde /usr/share/applications/programadi.desktop şeklinde bir şey varsa onu sisteminizdeki /usr/share/applications dizinine kopyalarsınız, bu diğer her şey için geçerli olabilir. Bağımlılık işini de unutmayın tabii.

alien programı ile deb'i rpm formatına çevirebiliyorsunuz ancak bununda bağımlılık sorunları olmayacak diye bir şey yok, Debian ve Debian tabanlı dağıtımlardaki bağımlılık isimleri ile Red Hat bazlı olanların isimleri farklı olabiliyor, dolayısıyla deb dosyası rpm'e çevrilip dnf install dosya.rpm ile yüklenmeye çalışıldığında dnf o RPM dosyasının istediği bağımlılığı bulamayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı