Gaza yüklenince arabanın, normalin üzerinde patinaj çekmesi

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar eskiden gaza basar kalkardım, 2. vitese geçerken falan istediğim kadar gaz vereyim pati çekmezdi.
Ancak şuan şöyle bir sorun var : Gaza birden yüklenince devir saatinden de görüleceği üzere arabanın tekerleri fazla dönüyor. Bu pati çektiğinin kanıtı mıdır ?

Yerler falan mı kaygan, benim mi haberim yok :)

Bir şehir magandası yetişiyor :p
Bizim araba da hafif kaygan yerlerde aynı şeyi yapıyor sizin sorununuz lastiklede alakalı olabilir genelde lastikten oluyor. Aracın modeli neydi eğer ESP varsa bu tip sorunlarla karşılaşmak pek normal değil.

1-2 vitesleri geçiş vitesleridir 1 den 2 ye fazla gaz vermede devir hızlı artacağından (dişli arası az) patinaja düşmeniz normal daha önce yaşamadıysanız lastik dişlerini bir ölçtürün ayrıca zemin de önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya lastiklere baktım, dişleri var. Ancak elimi üzerinde gezdirdiğimde elime hiçbir şey takılmıyor. Yere mi tutunamıyor bu araba.
1 hafta içerisinde oldu bu olay. Vites geçirme olayını falan düzün yapıyorum, yinede oluyor.

Vites arttırmıyorken düz yolda bile birden bastığımda aynı olay oluyor. Hızlanamıyorum resmen. Gaza basmaktan çekiniyorum yani.

Şu sıralar yağış olmamasına rağmen yerler ıslak ve tam anlamıyla sabun gibi kaygan. Bu yüzdendir. Ben de eve giderken dik rampada kalma riskini göze alamadığım için yolumu değiştiriyorum genelde. Önden çekişli araba başa bela.

Islak zeminde araç hızlanamaz diye bir şey yok, lastik durumu iyi ise gayet de güzel hızlanır.
Lastiğin patinaja düşmesi diş yapısından çok hamuru ile alakalıdır.
Sanıyorum lastiklerinizin 4 veya 5. senesi.

Lastiğim iyi, zemin kuru, patinaj yok diyorsan; debriyaj balatası bitmiştir veya baskıda problem vardır.
Bunlarda en ufak problem olsa ticari taksi şöförü baban, hemen anlardı.

Bunlarda da sorun yok ise, araba kullanırken ayağını debriyaj pedalının üzerinden çek. :D
Sol ayağın sürekli debriyaj üstünde beklemesin.

Araba önden çekişli ve ön iki tekeri alalı 1 sene oluyor. Baskı balatalarımızda bir sorun olduğunu biliyorum, ama bir bilgim yok baskı balata hakkında.
Debriyaja yanlışlıkla biraz bastırıyor olabilirim diye normal bir biçimde de denedim ancak sonuç aynı.

Yer ıslak değil ancak kaygan nedense :) Bizim buralar mı öyle anlamıyorum :)
Bir daha deneyeceğim bugün.

Yeni konular

Geri
Yukarı