Gaza yüklenince arabanın, normalin üzerinde patinaj çekmesi

Bitik balata ile nasıl kalkılır bana açıklar mısın?

Tabi açıklayabilirim, bir önceki aracım 2002 yaprak göz Toyota Corolla'ydı. 110.000 km de baskı balatayı bitirmiştim. Belkide aracın 110hp 150Nm tork ve 1100 kg (motora göre hafif) oluşundandır bilmem. Fazla gaz ile debriyajı çok yukarda kavramaya başlamıştı. (vvt-i motor subab ve debriyaj ayarını otomatik yapıyor bi nebzede olsa) zorlanarak kalkıyordum. Değiştirmem ile birlikte düzelmişti. He birde arkadaşın baskı balata demesi benimde dikkatimi çekti baskı balata bitirmiş bir araç çok zor kalkar arkadaş patinaj ile kalkıyor. Belkide debriyaj balatasını bitirmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim ben burada gelmiş baskı balatalarda sorun var diyorum :) Sen orada, yok efendim lastiklerin dişi yok diyorsun.
Ne yapayım ? Lastiklere dilimi geçirip fotoğraf mı çekeyim :)
Zaten dayım da uzunca bir süredir sık sık belirtiyordu, baskı balataları yaptırmamışsınız diyordu. Belliydi böyle olacağı.

Bu halde 2-4 km'lik ufak tefek gezintiler yapılsa sıkıntı olur mu sizce ? Zaten 1 haftadır böyle kullanıyoruz.

Neyse zaten bu sabah tamirhaneye vermiş.

Bunun dışında, araba sürmeyi öğretirken bu balataların bozulma olasılığı nedir. Debriyaj ve freni doğru kullanmayı bilmeyen birisi, orta derecede bilen birisi 1 saatte sıkıntı yaşatabilir mi arabaya ?

Anladığım kadarı ile yeni öğreniyorsunuz. Baskı balata bitik bir arabada öğrenmek tamamen işkencedir ve zordur. Size tavsiyem baskı balatayı tamir ettirdikten sonra kullanmanız aksi taktirde araca zararı tabikide var.

Tabi açıklayabilirim, bir önceki aracım 2002 yaprak göz Toyota Corolla'ydı. 110.000 km de baskı balatayı bitirmiştim. Belkide aracın 110hp 150Nm tork ve 1100 kg (motora göre hafif) oluşundandır bilmem. Fazla gaz ile debriyajı çok yukarda kavramaya başlamıştı. (vvt-i motor subab ve debriyaj ayarını otomatik yapıyor bi nebzede olsa) zorlanarak kalkıyordum. Değiştirmem ile birlikte düzelmişti. He birde arkadaşın baskı balata demesi benimde dikkatimi çekti baskı balata bitirmiş bir araç çok zor kalkar arkadaş patinaj ile kalkıyor. Belkide debriyaj balatasını bitirmiştir.

Bitik balata ile hadi zor bela kalktın ki zorlamanın anlamı yok ama patinaj çekmez. Çekerse bile nasıl çeker bunu sormuştum. Zaten kavrıycak bir balata yok, bitmiş.

Baskı balata çabuk aşınmaz ama yarım debriyaj yapmak veya debriyaja basılı beklemek balatayı çabuk aşındırır.

Bitik balata ile hadi zor bela kalktın ki zorlamanın anlamı yok ama patinaj çekmez. Çekerse bile nasıl çeker bunu sormuştum. Zaten kavrıycak bir balata yok, bitmiş.

Baskı balata çabuk aşınmaz ama yarım debriyaj yapmak veya debriyaja basılı beklemek balatayı çabuk aşındırır.

Kesinlikle katılıyorum size, baskı balata bitik bir araç çok zor yürür.

Geri
Yukarı