Sürprizbozan Grand Theft Auto: The trilogy Definitive Edition değerlendirmem

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Ön bilgi: Hikayesel yönden oyunları anlasam da İngilizce olduğundan bazı karmaşık diyalogların spesifik kelimelerini anlamayabiliyorum. O yüzden değerlendirmeme hikayesel yönü katmayacağım. Benim vereceğim hikaye değerlendirmesinden kimseye hayır gelmez :D

Ön bilgi 2: Henüz paketi Total'de 3.5 saat deneyim edebildim o yüzden ileride karşılaşılacak sorunlardan haberdar değilim.

Oyun şu an PS Store mağazasında PS Plus kullanıcılarına özel 264TL ben de o indirimden yararlanarak satın aldım.

Grand Theft Auto III: The Definitive Edition

GTA 3 birçok kişi tarafından en özel GTA oyunu olabilir. Bunun sebebi GTA 2'deki 2 boyutlu grafiksel tarzdan 3 boyutlu grafiksel tarza geçişi sağlamasıdır. Beni de en kanser eden ve en sevmediğim GTA oyunu olarak yer edindiren versiyon bu oldu. Orijinal sürümü de oynadım Definitive sürümünü de oynadım. Orijinal sürüm katlanılacak terane değil abi. Waypoint olmaması, araçtayken kamera değiştirilememesi, aim kütüklüğü [san andreas mesela bunu yıkmıştı aim lock özelliği ile] vs vs. ve Definitive Edition bu sorunların sadece ikisini düzeltiyor abi.

Araçtayken kamera değiştirebiliyorsun bir de waypoint eklemişler. Ya 3 vuruşa patlayan arabayı bile değiştirmemişler ben daha ne diyebilirim ki. Görevlerden bahsetmeye gerek yok görevler enfes. Arabalı kurye olmak istiyorsanız tam sizlik görevleri mevcut GTA 3'ün. Ama insanların haksızlık ettiği bir şey var o da grafikler. Arkadaşlar bu trilogy paketi özünde mobil versiyonların üzerine yapıldı ki kodlarda bu da açıkça görülüyor. Üstelik bu oyunlar karikatür tadında grafiksel tarza sahiptiler ve farklı motor bu Edition'lar. Yani o karikatür tarzını ve mobil versiyondaki grafik upscaleini iyi başarmışlar. Ha bu PC versiyonlarının grafik upscale versiyonu değil onu kafanızdan silin.

PC versiyonunun olsaydı Mafia gibi bir iş görürdük. Oynanış anlamında herhangi bir yenilik getirmemişler oyuna. Ben gene de zevk aldım. Ama en az tahamül gösterebileceğim oyun GTA 3tür muhtemelen. Ayrıca bugların çoğunu fixlemişler bilginize. Aynı zamanda oyunda 1 kere FPS düşüşü yaşadım. PS5 sistemimde oynarken oyun 60FPS'ten anlık olarak yaklaşık 36FPS gibi bir değere düştü. Harika.

Grand Theft Auto Vice City: The Definitive Edition

GTA 3 hakkında söylediğim her şey bunda da geçerli. Araçlar 3 vuruşa patlamıyorlar o güzel ama o orijinal VCD'e de vardı deflerin olayı değil o. Gene waypoint ekleyip kamera değiştirme eklemişler herhangi bir değişiklik maalesef ki yok. Ve evet gene aim kütüklüğü var. Arkadaşlar bu oyun özünde 2002 oyunu ama siz bunu yeniden paketleyip "2021 oyunu bu kardeşim" diye 60 dolar etiketinden satarsanız insanlar sizden yeni bir şey ayarında bir oyun görmek isterler. 4K upscale edip RTX modu kurup waypoint eklemekle 60 doları hak etmiş olmuyorsunuz.

Görevler açısından ise vc günümüze yakın. 3 gibi arabalı kurye olmaktansa en azından çeşitli görevleri mevcut. Definitive bakımından konuşursak ise orijinal oyundaki bugları korumayı imhal etmemişler üzerine yeni buglar serpiştirmişler. Teşekkürler Rockstar! Mesela oyunun bir yerinde motora binip kıyafet alacağız. Motora binerken karakter yukarıya bakıp ayakta şekilde duruyor. Bu da çok garip oluyor ve insanın gözü ister istemez oraya kayıyor. Oyun 2002 yılında çıktığından araç yapay zekaları üzerinize kırıyorlar sürekli e motor olduğu için de sizi araçtan atıyor.

Bu yapay zekayı da bu versiyonda düzeltmedikleri için motordan atılıyorsunuz 2 saniyede gideceğiniz çok kısa bir yeri 3 dakikada gidiyorsunuz. Aynı zamanda bazı yerlerde karakter takılıyor 5 saniye sonra teleport oluyor falan. Üstelik oyun PlayStation 5 sistemimde performans modunda anlık FPS düşüşü yaşıyor. Bu vcden daha iyi grafiğe sahip San Andreas versiyonunda olmasa da vc versiyonunda maalesef ki oyun FPS düşüşü yaşıyor. Oyun bazen anlık 60FPS'den anlık olarak 48FPS gibi bir değere düşebiliyor.

Grand Theft Auto San Andreas: The Definitive Edition

Diğer versiyonlar bir "Remastered" iken San Andreas versiyonu "remake" kafasında. İlk başta ilk 2 versiyonda olmayan görev içi checkpoint sistemi San Andreas oyununda bulunuyor. Bug anlamında hiçbir şeye denk gelmedim ve oyun stabil 60FPS. Bu paket 264TL ise 200TL San Andreas 64TL diğer oyunlar gibi düşünün. Üstelik sa görev çeşitliliği açısından da bu ilk 2 versiyonu tokatlar nitelikte. Hikayeden bahsetmeme gerek yok ben pek sevmesem de meraklısına iyi bir hikaye. Bu versiyon hakkında konuşacak çok bir şeyim yok. En iyi versiyon istisnasız bu versiyon ve kesinlikle oynanmaya değer bir versiyon.

Bu paket alınır mı?

Fiyat skalası üzerinden konuşacağım. 264TL gibi bir ücrete alınır. Çünkü 264TL'ye bu oyunlar harbiden alınabilir seviyedeler. Sadece vc ve 3 olsa alınmaz derdim fakat sa paketi kurtarmış. 530TL gibi bir ücrete alınmayabilir. Eğer seri fanatiği ve trilogy oynayacağım manyağı değilseniz oyunlar kütüphanenizde bulunmuyorsa ve hevesliyseniz belki alınabilir. 1150TL gibi bir ücret akıl karı değil vermek. Gidin o paraya RDR2 oynayın illa Rockstar oyunu diyorsanız gidin Baldur's Gate 3 oynayın gidin Starfield oynayın gidin Elden Ring oynayın. 1150TL oyun kapsamı dışında da değmez bir ücret tüm o parayla cips alırım gömerim en azından yerken video açarım bir keyif verir :D

O meşhur helikopter görevi hakkında:

görev Definitive versiyonunda bir tık kolaylaştırılmış. Artık araç daha hızlı hareket ediyor, bombayı bırakmak için 2 onay veriyorsunuz üstelik patlaması da daha zor.

Görsel sahibi: Rockstar Games

1693776918144.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanalıma video çekmek için bigfoot ormanlarına gitmiştim SA oynarken. Jetpack ile ağaçların arasından geçtikten sonra acayip soğumuştum bu oyundan. Bir de şu karakterleri pastel gibi yapmaları çok kötü olmuş. Burada en kayda değer GTA 3 ve SA bana göre. VC zaten renkli ve efsaneydi, sadece RTX gelmiş gibi olmuş. Bu arada bu oyunları gerçek Rockstar yapmadığı için böyle oldu.

Diğer versiyonlar bir "Remastered" iken San Andreas versiyonu "remake" kafasında.
Remake'in tanımına bir daha bakmanız iyi olur hocam. Bu Remake tanımına hiçbir şekilde uymuyor.

İlk başta ilk 2 versiyonda olmayan görev içi checkpoint sistemi San Andreas oyununda bulunuyor.​

Bu özellik bize Definitive Edition'ların mobilden port olduğunu gösteriyor. Mobilde de checkpoint olan tek oyun San Andreas. Hatta checkpointlerin verildiği yerler bile mobille aynı.
Üstelik sa görev çeşitliliği açısından da bu ilk 2 versiyonu tokatlar nitelikte. Hikayeden bahsetmeme gerek yok ben pek sevmesem de meraklısına iyi bir hikaye. Bu versiyon hakkında konuşacak çok bir şeyim yok. En iyi versiyon istisnasız bu versiyon ve kesinlikle oynanmaya değer bir versiyon.
Bu DE'nin değil ana oyunun başarısı hocam.
GTA 3 birçok kişi tarafından en özel GTA oyunu olabilir. Bunun sebebi GTA 2'deki 2 boyutlu grafiksel tarzdan 3 boyutlu grafiksel tarza geçişi sağlamasıdır. Beni de en kanser eden ve en sevmediğim GTA oyunu olarak yer edindiren versiyon bu oldu.
Siz birde %100 bitirmeye çalışın bakalım hocam. Gerçek işkence neymiş o zaman görülüyor.
Grand Theft Auto Vice City: The Definitive Edition
Bu oyunun aslen GTA 3'ün DLC'si olduğunu düşünürsek yazdıklarınız çoğu kişiyle aynı düşünceleri barındırıyor.

3 oyunun da hem orijinal hem DE versiyonlarına Steam'de sahip olup DE versiyonlarını %100 orijinal versiyonları ise ana hikâye+ yan görevler şeklinde bitirmiş bir GTA sever olarak incelemeyi yetersiz buldum. Ama bu inceleme kötü olduğu için değil. GTA SA'nın bile 20 farklı versiyonun her birinin hangi anlamda bozuk olduğunu bile aklıma kazımış biri olarak bence bu gayet normal.

Arkadaşlar bu oyunlarla ilgili yapılabilecek 2 tane şey var:
1. Gidin bir PS2 emülatörü ile bu oyunların şu ana kadar çıkmış en iyi versiyonunu deneyimleyin.
2. PC versiyonlarına adam akıllı modlar kurun. GTA SA'yı PS4 Spider-Man oyununa çeviren ve hatta oyundaki yan görevleri bile ekleyen düzeyde kaliteli modlar var. Ha tabii o işin şakası, grafik modları(Çok isteyen çizgifilmsi modlar da vardır), silah ve araba modları, nişan almayı ve ateş etmeyi daha iyi yapan modlar, ses modları vs. dolu bu oyunlar için.

Kanalıma video çekmek için bigfoot ormanlarına gitmiştim sa oynarken. Jetpack ile ağaçların arasından geçtikten sonra acayip soğumuştum bu oyundan. Bir de şu karakterleri pastel gibi yapmaları çok kötü olmuş. Burada en kayda değer GTA 3 ve sa bana göre. Vc zaten renkli ve efsaneydi, sadece RTX gelmiş gibi olmuş. Bu arada bu oyunları gerçek Rockstar yapmadığı için böyle oldu.

Onu da yazacaktım unuttum hocam hatırlattığınız için sağ olun.

Bu oyunlar neden böyle?
Sebebi tamamen Rockstar Games firmasının salaklığı. 25 kişiden az çalışan ekibe rezil GTA SA Remastered portlarını verdiler halini gördük. GTA Trilogy paketinin mobil versiyonunu verdiler oyun oynanmayacak kadar kötü durumda. Şimdi ise Definitive versiyonunu verdiler eleştirileri görüyorsunuz. O firma kim diyorsanız tabii ki grove street Games.

Remake'in tanımına bir daha bakmanız iyi olur hocam. Bu remake tanımına hiçbir şekilde uymuyor.

Uymuyor zaten hocam. Diğer 2 oyuna göre gene daha remake kafasına yakın demek istedim.

Bu özellik bize Definitive Edition'ların mobilden port olduğunu gösteriyor. Mobilde de checkpoint olan tek oyun San Andreas. Hatta checkpointlerin verildiği yerler bile mobille aynı.

Aynen hocam konu içerisinde de belirttim bunlar mobil port diye. Grove street Games mobil portları geliştirdiği için direkt onların üzerine yazalım aga ya :D demiş.

Bu De'nin değil ana oyunun başarısı hocam.

Biliyorum hocam orijinal oyunlara Steam'de sahibim zaten. Ama en azından bu paket oynanacak ise en oynanmaya değer olanının San Andreas olduğunu belirttim.

3 oyunun da hem orijinal hem de versiyonlarına Steam'de sahip olup de versiyonlarını %100 orijinal versiyonları ise ana hikâye+ yan görevler şeklinde bitirmiş bir GTA sever olarak incelemeyi yetersiz buldum.

Doğrudur hocam. Bende gece olduğundan biraz aceleyle yazmıştım yetersiz kalmış olabilir inceleme.

Arkadaşlar bu oyunlarla ilgili yapılabilecek 2 tane şey var:
1. gidin bir PS2 emülatörü ile bu oyunların şu ana kadar çıkmış en iyi versiyonunu deneyimleyin.
2. PC versiyonlarına adamakıllı modlar kurun. GTA SA'yı PS4 Spider-Man oyununa çeviren ve hatta oyundaki yan görevleri bile ekleyen düzeyde kaliteli modlar var. Ha tabii o işin şakası, grafik modları(çok isteyen çizgifilmsi modlar da vardır), silah ve araba modları, nişan almayı ve ateş etmeyi daha iyi yapan modlar, ses modları vs. dolu bu oyunlar için.

Kesinlikle katılıyorum. PC versiyonuna kuracağınız 10 grafik modu ile oyunu Definitive Edition'dan yüksek grafiklere çekebilirsiniz.

Son düzenleme:
Para vermeye değmeyecek oyunlar ilk defa oyunları korsan oynadım onda da çile çektim. Yarıda bıraktığım oyunlar gta 3 ve gta vice city. Gta san andreas ise tamamlayabildiğim tek oyun oldu. Sonra birkaç masaüstü resim çekip modlayıp sildim hepsini 😅

Geri
Yukarı