Sürprizbozan İnceleme Mafia: Definitive Edition

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İlk çıktığı dönemde yaşımdan dolayı oynayamadığım bu oyun (2002) remake hali ile beni hayran bıraktı.
Gerçekten düz giden açık dünyasına zorlamayan bana gerçekten hikaye anlatmaya çabalayan bir oyunu özlemişim.
Ubisoft gibi firmaların önümüze boş açık dünyalar verip onu gezdirmeye, yan görev yaptırmaya uğraşçağına.
Mafia 1'deki gibi açık dünyayı hiçe sayıp bana güzel bir hikaye anlatsa çok daha güzel olurdu.

Diesel_productv2_mafia-definitive-edition_home_EGS_MafiaDefinitiveEditionPreOrder_Hangar13_G1A...jpg

Hikaye
Tommy angelo isimli bir taksi şoförünün yanlışlıkla Mafia işlerine bulaşma ve git gide bu işte
Yükselmesini konu alıyor.
Gerçekten ben tommy angelo kadar karizmatik adam görmedim oyunun her bir kısmında sanki bana.
Oyun karakteri değil de bizi temsil ediyor herkesin verdiği kararların aksine daha anlayışlı ve mantıklı çözümler bulup.
Bize sunuyor özellikle oyunun sonunda zor bir karar verip
sam i öldürdüğü kısım gerçekten oyunun en iyi sahnesiydi
Oyunun sonu gerçekten efsane diyebileceğim türden herkesin deneyim etmesi gerekiyor bu hikayeyi.

ss_7a147e0dd092400229c6c1fd513625a62ae9a4eb.1920x1080.jpg

Grafik-optimizasyon
Bu konuda da gerçekten başarılı bence RTX 3050 Ti bir laptopta en yüksek ayarlarda 60 FPS'in altına çok az düştüğünü gördüm Cyberpunk'ı 30 FPS yukarı alamazken.
Bana göre çok daha güzel gözüken bu oyunda her zaman 60 FPS oynayabilmek büyük bir nimet.

mafia-i-definitive-edition-ekran-goruntuleri-5730-3.jpg

Oynayış ve mekanikler
En çok puan kırdığım kısım olabilir oyun belli bir kısımdan sonra fena tekrara düşüyor.
Tamam işte birinde arabada silah kullaniyoruz diğerinde siper alarak kullaniyoruz ama yaptığımız şey mantiken aynı.
Bazen gereksiz ve sıkıcı görevlerde cabası özellikle araba takip etme görevi neden bu görevi koymuşlar hiçbir fikrim yok ama.
Aşırı gereksiz en beğendim kısım gizlilik görevleri en azından silah kullanmak yerine farklı bir şey yapmak bile yetiyor.

mafia-1280-1600925938568_160w.jpg

Genel
Gerçekten boş açık dünyaları gözünüze sokan oyunlardan sıkıldıysanız gerçekten size hikaye anlatan
Bu oyunu oynamanız lazım diyeceğim zaten büyük ihtimal bitirmişsinizdir ben biraz geç kaldım. :D

Puanım:84
Metacritic:78

Oyunu bilgisayarda oynadım, son çıkan cod gibi üst düzey aksiyon oyunları çok oynamadım ondan sebeptirki ben silah hissini çok beğendim, vuruş hissi benim için harikaydı ama incelemelere bakınca herkesin en çok isyan ettiği yerin çatışma kısımları olduğunu görüyorum benim için çok eğlenceliydi, dediğim gibi muhtemelen üst seviye oyunları oynamadığımdan bana bu kadar iyi geldi, güzel inceleme olmuş hocam elinize sağlık.

Oyunu bilgisayarda oynadım, son çıkan CoD gibi üst düzey aksiyon oyunları çok oynamadım ondan sebeptirki ben silah hissini çok beğendim, vuruş hissi benim için harikaydı ama incelemelere bakınca herkesin en çok isyan ettiği yerin çatışma kısımları olduğunu görüyorum benim için çok eğlenceliydi, dediğim gibi muhtemelen üst seviye oyunları oynamadığımdan bana bu kadar iyi geldi, güzel inceleme olmuş hocam elinize sağlık.

Aksiyonu bende beğendim vuruş hissi silahların kullanışlı olması falan gayet güzel ama belli bir yerden sonra ciddi tekrara düşüyor bence.

Bir dünya alışveriş yaptım oyun aldım ve son 134 TL kaldı Steam de son paramı buna harcasam değer mi?

Harcıyacağınız en mantıklı bakiye olur.

Mafia serisine hayranım. Ve bu oyun bana bir kez daha neden bu seriyi sevdiğimi hatırlatıyor. Mafia'da aldığım tadı başka hikaye oyunlarında alamadım.

Mafia 2'yi de bitirdim ama aynı keyfi alamadım vitodan kaynaklı olabilir tommy ye göre çok daha ruhsuz bir karakterdi.

Geri
Yukarı