Sürprizbozan İnceleme Mafia: Definitive Edition

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İlk çıktığı dönemde yaşımdan dolayı oynayamadığım bu oyun (2002) remake hali ile beni hayran bıraktı.
Gerçekten düz giden açık dünyasına zorlamayan bana gerçekten hikaye anlatmaya çabalayan bir oyunu özlemişim.
Ubisoft gibi firmaların önümüze boş açık dünyalar verip onu gezdirmeye, yan görev yaptırmaya uğraşçağına.
Mafia 1'deki gibi açık dünyayı hiçe sayıp bana güzel bir hikaye anlatsa çok daha güzel olurdu.

Diesel_productv2_mafia-definitive-edition_home_EGS_MafiaDefinitiveEditionPreOrder_Hangar13_G1A...jpg

Hikaye
Tommy angelo isimli bir taksi şoförünün yanlışlıkla Mafia işlerine bulaşma ve git gide bu işte
Yükselmesini konu alıyor.
Gerçekten ben tommy angelo kadar karizmatik adam görmedim oyunun her bir kısmında sanki bana.
Oyun karakteri değil de bizi temsil ediyor herkesin verdiği kararların aksine daha anlayışlı ve mantıklı çözümler bulup.
Bize sunuyor özellikle oyunun sonunda zor bir karar verip
sam i öldürdüğü kısım gerçekten oyunun en iyi sahnesiydi
Oyunun sonu gerçekten efsane diyebileceğim türden herkesin deneyim etmesi gerekiyor bu hikayeyi.

ss_7a147e0dd092400229c6c1fd513625a62ae9a4eb.1920x1080.jpg

Grafik-optimizasyon
Bu konuda da gerçekten başarılı bence RTX 3050 Ti bir laptopta en yüksek ayarlarda 60 FPS'in altına çok az düştüğünü gördüm Cyberpunk'ı 30 FPS yukarı alamazken.
Bana göre çok daha güzel gözüken bu oyunda her zaman 60 FPS oynayabilmek büyük bir nimet.

mafia-i-definitive-edition-ekran-goruntuleri-5730-3.jpg

Oynayış ve mekanikler
En çok puan kırdığım kısım olabilir oyun belli bir kısımdan sonra fena tekrara düşüyor.
Tamam işte birinde arabada silah kullaniyoruz diğerinde siper alarak kullaniyoruz ama yaptığımız şey mantiken aynı.
Bazen gereksiz ve sıkıcı görevlerde cabası özellikle araba takip etme görevi neden bu görevi koymuşlar hiçbir fikrim yok ama.
Aşırı gereksiz en beğendim kısım gizlilik görevleri en azından silah kullanmak yerine farklı bir şey yapmak bile yetiyor.

mafia-1280-1600925938568_160w.jpg

Genel
Gerçekten boş açık dünyaları gözünüze sokan oyunlardan sıkıldıysanız gerçekten size hikaye anlatan
Bu oyunu oynamanız lazım diyeceğim zaten büyük ihtimal bitirmişsinizdir ben biraz geç kaldım. :D

Puanım:84
Metacritic:78

Mafia 1'in orijinal hâlini çoğu kişi grafiklerinden dolayı oynamak istemiyordu da bu Definitive Edition gerçekten büyük bir fırsat. Böyle bir başyapıtı oynamamazlık yapmak olmaz :)

Oyun yapımcıları çok insafsız. Araba yarışı bölümü orijinal hâlinde de zordu. Definitive Edition sürümünde oynarken aynı zorluğu tekrardan hissettim. 2000'li yıllarda sosyal medya olsaydı, adım gibi eminim ki bu araba yarışı bölümüne orada da küfür edilirdi :D

Oyunda her şey mükemmel fakat şu vurma hissi hiç iyi değil. Vurduğumu hissedemiyorum. Onun dışında hikayesiyle falan çok güzel oyun ki en sevdiğim karakterlerden biri Tommy Angelo. Birde gizlilik bölümü hiç iyi yapılmamış bence.

@hellomister vurma hissi dediğiniz kadar kötü değil ve oyun tamamıyla gizliliğe odaklanan bir oyun değil. Tamamıyla gizliliğe odaklanan bir oyun olsaydı dediğinize hak verirdim de ilgili firmanın da böyle bir iddiasının olduğunu sanmıyorum.

Muhtemelen malikanedeki soygundan bahsediyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam gizlilik o bölümde vardı.

@hellomister vurma hissi dediğiniz kadar kötü değil ve oyun tamamıyla gizliliğe odaklanan bir oyun değil. Tamamıyla gizliliğe odaklanan bir oyun olsaydı dediğinize hak verirdim de ilgili firmanın da böyle bir iddiasının olduğunu sanmıyorum.

Muhtemelen malikanedeki soygundan bahsediyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam gizlilik o bölümde vardı.
Aynen hocam gizlilik ya 1 ya 2 yerde olduğu için pek takmamak lazım. Vuruş hissi de benim için ortalama kaldı. Aktif olarak RDR2 oynadığım için öyle gelmiş olabilir. Haklısınız.

@hellomister RDR2 gibi bir başyapıtla bu oyunu kıyaslamak yanlış olacaktır. Kendi türü içerisinde vuruş hissiyatı gerçekten güzel. Bir de Uncharted'e bakmanızı tavsiye ederim :D Gerçekten öyle bir oyunun vuruş hissiyatı rezaletti. Şahsen benim için ortalamanın da altı olmuştu. Her oyun kendi çapında bir şey yapmaya çalışıyor ve Mafia serisinin beklentinin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Oyunları da çıktığı seneye göre değerlendirmek lazım. Her ne kadar Definitive Edition sürümünü piyasaya sürmüş olsalar da ciddi değişiklik yapabilmeleri mümkün değildi ki grafikler yönünden ciddi bir değişiklik zaten yapılmış.

@hellomister RDR2 gibi bir başyapıtla bu oyunu kıyaslamak yanlış olacaktır. Kendi türü içerisinde vuruş hissiyatı gerçekten güzel. Bir de Uncharted'e bakmanızı tavsiye ederim :D Gerçekten öyle bir oyunun vuruş hissiyatı rezaletti. Şahsen benim için ortalamanın da altı olmuştu. Her oyun kendi çapında bir şey yapmaya çalışıyor ve Mafia serisinin beklentinin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Oyunları da çıktığı seneye göre değerlendirmek lazım. Her ne kadar Definitive Edition sürümünü piyasaya sürmüş olsalar da ciddi değişiklik yapabilmeleri mümkün değildi ki grafikler yönünden ciddi bir değişiklik zaten yapılmış.
Haklısınız hocam RDR2 tabii bununla karşılaştırılamaz :D Evet yani vuruş hissi gerçekten güzel olabilir ama ben çok beğenmemiştim herhalde neden bilmiyorum. Bir daha oynamam lazım galiba :D Uncharted Mafia'dan da rezildi bende 2-3 gün önce bitirdim :) Oyunun yarısı silahla geçiyor ama vuruş hissi baya kötüydü o yüzden çatışma yerleri bir tık sıkmıştı ama oyun çok güzeldi tabii ki. Aynen hocam Remake'in en iyi örneği diyebilirz Mafia'ya. Gerçekten başarılı bir yapım, en iyilerini ortaya koymuşlar. Umarım Mafia 4'de de böyle bir oyun görürüz :D Bir tık uzun oldu.

@hellomister uzun olması sorun değil, oyun sohbetlerini okumayı seviyorum :) Hangar 13 bence dersini çıkardı. Dördüncü oyununda güzel bir şey yapacak. Diyelim ki dördüncü oyunu da çöp oldu, oyuncular bu firmayı gözünden siler. 6 sene bekleyip rezil oyunu olan üçüncü oyununu piyasaya sürdüler ve çoğu oyuncu tarafından da sevilmedi. Şahsen Mafia ruhunu da aykırı bir oyundu. Hangar 13 aynı riski alıp dördüncü oyunu da üçüncü oyununa benzer yaparsa oyuncuların diyeceği şu olur ki ikinci Ubisoft. Bu firmanın çıkaracağı oyunlar hiçbir oyunda heyecan uyandırmaz. Hangar 13'ün bu riski göze alacağını sanmıyorum. Şahsen Ubisoft bir oyun çıkardığında hiç heyecanlı gözle bakmıyorum, huylu huyundan vazgeçmez. Ne yapacağı da belli. Hangar 13 aynı rezaleti yaparsa ona da aynı gözle bakarız artık.

@hellomister uzun olması sorun değil, oyun sohbetlerini okumayı seviyorum :) Hangar 13 bence dersini çıkardı. Dördüncü oyununda güzel bir şey yapacak. Diyelim ki dördüncü oyunu da çöp oldu, oyuncular bu firmayı gözünden siler. 6 sene bekleyip rezil oyunu olan üçüncü oyununu piyasaya sürdüler ve çoğu oyuncu tarafından da sevilmedi. Şahsen Mafia ruhunu da aykırı bir oyundu. Hangar 13 aynı riski alıp dördüncü oyunu da üçüncü oyununa benzer yaparsa oyuncuların diyeceği şu olur ki ikinci Ubisoft. Bu firmanın çıkaracağı oyunlar hiçbir oyunda heyecan uyandırmaz. Hangar 13'ün bu riski göze alacağını sanmıyorum. Şahsen Ubisoft bir oyun çıkardığında hiç heyecanlı gözle bakmıyorum, huylu huyundan vazgeçmez. Ne yapacağı da belli. Hangar 13 aynı rezaleti yaparsa ona da aynı gözle bakarız artık.
Umarım hocam. Kötü yaptıkları şeyin hikaye olduklarını biliyorlardır umarım. Mafia 3 dediğiniz gibi "Mafia" değil "Çete" temasını daha çok veriyordu bunu hiç sevmemiştim. Bir daha rezil bir şey yaparsa evet Ubisoft gibi kimse oyununa heyecanlanmaz. Hem Mafia 1 Remake'i o kadar güzel yapıyor ama Mafia 3'ü de bir o kadar rezil. Herhalde Mafia 1'De elinin altında bir hikaye olduğu için böyle daha güzel yaptılar. Mesela Ubisoft Far Cry 7 geliyor deseler hiç heyecanlanmayız çünkü önceki oyunları çok kötü olduğu için. Umarım Hangar 13 bu duruma düşmez.

Valla kendileri bilir :D Bir firmayı nasıl övüyorsak aynı şekilde yerin dibine de sokmayı biliriz. Hangar 13 yapacağı Mafia 4 ile kendi kaderini belirleyecek. Bakalım kaderini nasıl belirleyecek? Oyunu çıkış yaptığında göreceğiz.

Bitireli çok oldu ve hayatımda oynadığım en iyi oyunlardan bir tanesiydi. Gerek o sevdiğim 1930'lar atmosferi gerek hikayesi ve o epik final bossu. Her şeyiyle bence masterpiece denilebilecek bir oyundu.

Geri
Yukarı