Rehber Huawei laptop neden alınmamalı?

Ben hep Macbook kullanan biri olarak Windows işlerim için bir dönem Huawei Matebook D14 kullanmıştım. Çok da memnun kalmıştım. Çünkü dizüstü bilgisayarda hafiflik, sadelik, taşınabilirlik vs benim için önemli. Bu tarz ve bu fiyatlarda daha iyi bilgisayar varsa öğrenmek isterim. (Yok anlamında söylemiyorum gerçekten öğrenmek isterim)
Şöyle bir fikir verebilirim.
D14 i5 12450H 8GB modeli = 22.000TL
D14 i5 13420H 16GB modeli = 26.500TL
Zarif, hafif bir Windows almalıyım:
Lenovo Ideapad 3 i5 12450H 8GB = 20.000TL, çok daha kaliteli bir cihaz.
Zenbook 14 i5 1240p 8GB = 25.000TL, 2K IPS ekranlı Zenbook, daha ne olsun :)
Lenovo Ideapad 5 Pro i5-1240p 8GB = 26.600TL, 2.2K dokunmatik ekran.
Mac de olur:
Macbook Air 13.3" M1 8/256 = 25.000TL, kullanan bilir, günlük işlerde Huawei falan bırakmaz, kalitesine yorum bile yapmıyorum.

Pavilion çok daha iyidir yazısını görünce patladım. Soğutmayla alakalı o kadar madde saymissiniz full (işlemci performansı da onunla alakalı) da ne bekliyorsun? Ultrabook cihazdan gaming laptop soğutması mı bekliyorsun da içindeki işlemcinin tam performansini verebilsin? Diğerlerine de pek katılmıyorum, bütçedeki rakipleri de benzer zaten. Windows cihaz olarak gayet iyi alternatif.
Bu kadar şey yazmışım üstün körü bir cevap vermişsiniz. Detaylı cevaplarınız olursa değerlendiririm elbet, yukarıda güzelce yazılan mesajları aynı güzellikte cevapladım.

Şöyle bir fikir verebilirim.
D14 i5 12450H 8GB modeli = 22.000TL
D14 i5 13420H 16GB modeli = 26.500TL
Zarif, hafif bir Windows almalıyım:
Lenovo Ideapad 3 i5 12450H 8GB = 20.000TL, çok daha kaliteli bir cihaz.
Zenbook 14 i5 1240p 8GB = 25.000TL, 2K IPS ekranlı Zenbook, daha ne olsun :)
Lenovo Ideapad 5 Pro i5-1240p 8GB = 26.600TL, 2.2K dokunmatik ekran.
Mac de olur:
Macbook Air 13.3" M1 8/256 = 25.000TL, kullanan bilir, günlük işlerde Huawei falan bırakmaz, kalitesine yorum bile yapmıyorum.

Bu kadar şey yazmışım üstün körü bir cevap vermişsiniz. Detaylı cevaplarınız olursa değerlendiririm elbet, yukarıda güzelce yazılan mesajları aynı güzellikte cevapladım.

Sıkıntı yok. Sabah olduğu için detaylı cevap yazmaya uğraşmamistim, oncelikle attığınız modeller neden alınmaz onu belirteyim. IdeaPad 3, TN panel ve yukseltilemez RAM. Kaliteyi onemseyip TN panel model önermek, saçmalığa kaçıyor. Onun dışında o modelin komple plastik olduğunu da ekstra bilgi olarak vereyim. Zenbook 8 GB onboard RAM, 16 GB Matebook tercihi daha iyi. 8 GB RAM Windows'ta ölü. 5 Pro güzel cihazdir ama gene lehimli bellek ve ölü olarak geliyor, 8 GB. Diğer tarafta 16 GB alternatifler var.

Alıp da okuyan varsa hayırlı olsun iyi günlerde kullansın, bol bol dua etsin :)
Öncelikle, "Bu kadar bilgi nereden geliyor?" sorusuna cevap: 4 senedir D15 kullanan aile ferdi ve akıllanmayıp (reklamları öylesine güçlü) yine Huawei mi alsam derken ölümden döndüğümü fark ettiren araştırmalar :)
Huawei almayı düşünenler varsa ve aşağıdaki diyaloglar yabancı gelmiyorsa bir fikir de benden olsun😉:
"MacBook sevmiyorum/alamıyorum/kullanamıyorum/kullandığım programları desteklemiyor ama görüntüsü, ekranı, inceliği, şarj aleti vs. çok hoş, minnoş" deyip:
"Bu Huawei'lerin de tipi MacBook'a çok benziyor! Metal kasa, hafif, ince, kompakt Type-C şarj aleti; AAA bir de i7, i9 işlemci konmuş, e RAM de 32 GB! Hem de bu fiyata?" derseniz, bir de üstüne Huawei'nin agresif reklam kampanyasına (propagandasına) maruz kalıp Türk YouTube'unda inceleme izlemeye dalarsanız beyniniz amaçladıkları üzere bir güzel yıkanmış olur, Apple'ı taşlamaya gidiyoruz gel deseler gidersiniz😁
Özetle:
1) Cihazlar göründüğünden çok dandik, verdiğiniz paranın belki yarısı reklam!

1.a. Bunu web sitelerindeki neredeyse sabit fiyattan da anlayabilirsiniz. Fiyatlar belki de 7 aydır aynı! 7 ayda diğer markaların enflasyonlarıyla kıyaslarsanız bu cihazların cidden para etmediğini, tek amacın göz boyamak ve satış yapmak olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ülkemize değer veriyor, yerel fiyatlandırma vs. bunları geçiniz.

1.b.
Aynı şekilde web sitelerinde cihazı satmak için kırk takla attıklarını; kulaklıklar, Mouse'lar, ek garantiler, 1000TL kupon gibi, ne aldığınızı unutturacak cinsten kampanyalar ile müşterinin algılarıyla hiç olmadığı kadar oynamaktalar.
1.c. Kasa kalitesi kıyas yapılan MacBook ile alakasız, renkleri hariç hiçbir şeyleri benzemiyor. Plastiğimsi bir alüminyum (Şüpheli).
1.D.
Port girişleri 1$'lık dönüştürücüler kadar kalitesiz! Tahta gibi bir hissiyatı var.
1.e. Trackpad kalitesiz, kenarlar hassaslığını kaybediyor.
1.F. Ekran sorunu ve şarj temassızlığı sık yaşanan diğer hadiselerden.

2) Üzerine koydukları işlemciler tam performans çalışmıyor, tek amaç kağıt üzerinde üstünlük.

3) Koydukları SSD'ler dandik, üzerindeki RAM'ler
DDR4 (Evet şaka değil, müthiş kelime oyunlarıyla asla duyurmadılar bizlere paralı incelemelerde ve kendi web sitelerinde! Üstelik lehimli, eklemeye imkan da yok).

4) Soğutma yetersiz.

5) Servise işiniz düşerse, düşmesin
(Resmi desteği yok, taşeron bir firmaya vermişler. Yorumlar berbat.)

6) Cihazınızla yalnızsınız....

1) MacBook gibi bir cihaza asla tamamen rakip olamaz zaten, kalitesi gayet ortalamadır. Bunu neye göre karar verdiğiniz merak ettim, tahminen Mac ile karsilastirdiniz sadece.

2) Bunu önceki yorumumda belirttim. Gaming laptoplarda bile bu durum var, soğutmadan dolayı işlemciye limitler konabiliyor. Burada da aynı şekilde. Ultrabook'larin tamamı neredeyse işlemcinin performansini tamamen ortaya çıkaramaz.

3) RAM modele göre değişiyor.

4) Gene aynı konu, böyle bir cihaz için normal.

5) Sadece bu son iki maddeye bir şey diyemem.

Sıkıntı yok. Sabah olduğu için detaylı cevap yazmaya uğraşmamistim, oncelikle attığınız modeller neden alınmaz onu belirteyim. IdeaPad 3, TN panel ve yukseltilemez RAM. Kaliteyi onemseyip TN panel model önermek, saçmalığa kaçıyor. Onun dışında o modelin komple plastik olduğunu da ekstra bilgi olarak vereyim. Zenbook 8 GB onboard RAM, 16 GB Matebook tercihi daha iyi. 8 GB RAM Windows'ta ölü. 5 Pro güzel cihazdir ama gene lehimli bellek ve ölü olarak geliyor, 8 GB. Diğer tarafta 16 GB alternatifler var.

1) MacBook gibi bir cihaza asla tamamen rakip olamaz zaten, kalitesi gayet ortalamadır. Bunu neye göre karar verdiğiniz merak ettim, tahminen Mac ile karsilastirdiniz sadece.

2) Bunu önceki yorumumda belirttim. Gaming laptoplarda bile bu durum var, soğutmadan dolayı işlemciye limitler konabiliyor. Burada da aynı şekilde. Ultrabook'larin tamamı neredeyse işlemcinin performansini tamamen ortaya çıkaramaz.

3) RAM modele göre değişiyor.

4) Gene aynı konu, böyle bir cihaz için normal.

5) Sadece bu son iki maddeye bir şey diyemem.
Cevabın için teşekkür ederim.
Attığım modelleri ufak bir araştırmayla attım. Fakat yine de tüm cihazlara bir bütün olarak baktığımdan dolayı bu kadar saçmalığın döndüğü, nereden kurtarsak mantığıyla çalışan bir markanın cihazlarına temkinli yaklaşırım. TN panel olması, plastik kasa, düşük RAM vs. bunların elbet optimize şekilde ayarlandığı seçenekler de olacaktır illaki. Açıkçası Huawei'nin metal kasasını da 4 senedir görüyorum ahım şahım bir metallik beklemeyin. Plastik kasayı da hor görmeyin, afaki bir marka önermiyorum sonuçta... Benim belirli bir bütçem vardı, 1 hafta boyunca Huawei almayı kafaya koymuştum zaten evde Huawei olmasına rağmen :) Araştırdıkça markanın cihazlarından genel olarak uzaklaştım, gerekirse daha düşük işlemcili modelleri almaya bile ikna olmuştum, zaten koydukları işlemci tam performans vermediğinden aman aman farketmeyecekti işlemci düşürmem.

1-Hayatımda Mac kullanmadım bir süre öncesine kadar. Elime aldıktan ve kullandıktan sonra ise fiyatını ne kadar hak ettiğini görmüş oldum (13.3" Air M1 kullandım). Bu son darbeyle birlikte zaten tepem attı ve gidip Pro aldım kendime :)
2- Bu maddenin biraz yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Benim bir laptoptan beklentim asla gaming üzerine olmadı, güçlü bir işlemci ihtiyacım oldu hep. Uygun fiyat etiketiyle i5 12450H'lı, i7 13700H'lı, i9 13900H'lı diye pohpohlanarak piyasaya sürülen, reklamları bağıra bağıra yaptırılan bu cihazlar esasında kağıt üstünde güçlü gözükmekten fazlasına asla gidemiyor. Benim kızdığım mesele esasında bu. Adam gibi ultrabook işlemcisi koymalarına kim ne diyebilir ki zaten? Sıkıntı, i7, i9 adını kullanarak yaptıkları algı operasyonu...
3-Hemen hemen hepsi DDR4 bellek.
4-Performans vaadeden, H serili işlemci barındıran, reklamı en güçlü Ultrabook tadında yapılan, Macbook alternatifi yazılımcı dostu vs. denen cihaz için kabul edilemez.

Bir diğer örnek NotebookCheck sitesinden, "The MateBook D 16 is technically outdated and much too expensive".

Son düzenleme:
Açıkçası Huawei'nin metal kasasını da 4 senedir görüyorum ahım şahım bir metallik beklemeyin. Plastik kasayı da hor görmeyin, afaki bir marka önermiyorum sonuçta... Benim belirli bir bütçem vardı, 1 hafta boyunca Huawei almayı kafaya koymuştum zaten evde Huawei olmasına rağmen :) Araştırdıkça markanın cihazlarından genel olarak uzaklaştım, gerekirse daha düşük işlemcili modelleri almaya bile ikna olmuştum, zaten koydukları işlemci tam performans vermediğinden aman aman farketmeyecekti işlemci düşürmem.
Huawei metal kasası plastik kasaların yüzde 99'undan daha başarılı ve plastik kasaların savunulacak yanı yok.

Ve işlemcinin tam performans verememesi çoğu cihazda var Huawei cihazlara özgü değil.

Pavilion cihazlarına baktım. Ya gerçekten başarılı olmamış işlemcileri veya throttle sorunu çıkarma ihtimali olan işlemcileri yüksek fiyattan satıyorlar.

Acaba bu bütçelerde işlemcinin tam performans çalıştığı bir cihaz atar mısınız?
Lütfen alternatif Huawei cihazla eşit cihazlar olsun, TN panel olmasın, ramler lehimli ise en az 16 GB olsun, kasa mümkünse metal olsun.

Cevabın için teşekkür ederim.
Attığım modelleri ufak bir araştırmayla attım. Fakat yine de tüm cihazlara bir bütün olarak baktığımdan dolayı bu kadar saçmalığın döndüğü, nereden kurtarsak mantığıyla çalışan bir markanın cihazlarına temkinli yaklaşırım. TN panel olması, plastik kasa, düşük RAM vs. bunların elbet optimize şekilde ayarlandığı seçenekler de olacaktır illaki. Açıkçası Huawei'nin metal kasasını da 4 senedir görüyorum ahım şahım bir metallik beklemeyin. Plastik kasayı da hor görmeyin, afaki bir marka önermiyorum sonuçta... Benim belirli bir bütçem vardı, 1 hafta boyunca Huawei almayı kafaya koymuştum zaten evde Huawei olmasına rağmen :) Araştırdıkça markanın cihazlarından genel olarak uzaklaştım, gerekirse daha düşük işlemcili modelleri almaya bile ikna olmuştum, zaten koydukları işlemci tam performans vermediğinden aman aman farketmeyecekti işlemci düşürmem.

1-Hayatımda Mac kullanmadım bir süre öncesine kadar. Elime aldıktan ve kullandıktan sonra ise fiyatını ne kadar hak ettiğini görmüş oldum (13.3" Air M1 kullandım). Bu son darbeyle birlikte zaten tepem attı ve gidip Pro aldım kendime :)
2- Bu maddenin biraz yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Benim bir laptoptan beklentim asla gaming üzerine olmadı, güçlü bir işlemci ihtiyacım oldu hep. Uygun fiyat etiketiyle i5 12450H'lı, i7 13700H'lı, i9 13900H'lı diye pohpohlanarak piyasaya sürülen, reklamları bağıra bağıra yaptırılan bu cihazlar esasında kağıt üstünde güçlü gözükmekten fazlasına asla gidemiyor. Benim kızdığım mesele esasında bu. Adam gibi ultrabook işlemcisi koymalarına kim ne diyebilir ki zaten? Sıkıntı, i7, i9 adını kullanarak yaptıkları algı operasyonu...
3-Hemen hemen hepsi DDR4 bellek.
4-Performans vaadeden, H serili işlemci barındıran, reklamı en güçlü Ultrabook tadında yapılan, Macbook alternatifi yazılımcı dostu vs. denen cihaz için kabul edilemez.

Bir diğer örnek NotebookCheck sitesinden, "The MateBook D 16 is technically outdated and much too expensive".
2'ye itafen, gaming amacınız var demek istemedim, onlarda bile limit var bu tip cihazlarda normal demek istedim. Algı operasyonu değil, genel bir durum bu.

Tasarım olarak MacBook çakması gibi dursa da bence hissiyatları güzel, ancak Huawei Matebook'ların özellikle mühendislik öğrencilerine öğrenci odaklı denilerek aldırılıyor olmalarını kafam almıyor. Yarı fiyatına Ryzen işlemcili alternatif bir cihaz alıyorsun, APU'nun grafik performansı sayesinde hem 3D modelleme programlarında bariz daha iyi bir grafik performansı sunuyor hem de canınız sıkıldığında pek çok oyunuda oynatıyor. Upgrade'e kapalı modeller olmasıda yine kötü, 8 GB RAM ile yine iş-mühendislik odaklı kullanımda büyük soru işareti. Fiyatı göz önüne alındığında alternatifleri daha makul duruyor.

Huawei metal kasası plastik kasaların yüzde 99'undan daha başarılı ve plastik kasaların savunulacak yanı yok.

Ve işlemcinin tam performans verememesi çoğu cihazda var Huawei cihazlara özgü değil.

Pavilion cihazlarına baktım. Ya gerçekten başarılı olmamış işlemcileri veya throttle sorunu çıkarma ihtimali olan işlemcileri yüksek fiyattan satıyorlar.

Acaba bu bütçelerde işlemcinin tam performans çalıştığı bir cihaz atar mısınız?
Lütfen alternatif Huawei cihazla eşit cihazlar olsun, TN panel olmasın, ramler lehimli ise en az 16 GB olsun, kasa mümkünse metal olsun.
-Sırf kasası plastik diye güzelim markaları göz ardı edemiyorum ama tercih tabii.
-Fakat o cihazları üreten firmalar biliyor ki "H" ibareli işlemci koymak israftan başka bir şey değil, ondan dolayı olması gereken şekilde ultrabook işlemcisi koyuyorlar. Onlar da bilirdi i9 13900H yazmayı zor değil bu, markalarını lekelemek istemiyorlar sadece.
-Buyrun güzel başka bir cihaz, üstteki Zenbook'u nasıl beğenmediniz anlamasam da... :)
Dell Inspiron 16 7630 (Matebook D16, 16S gibi modellerle bile kıyasa bile sokulmaz.)

-Sırf kasası plastik diye güzelim markaları göz ardı edemiyorum ama tercih tabii.
Güzelim markalar derken? Cihaz alırken daha çok model önemli. Ki metal kasalar plastik kasalardan az ısınır ve bu işlemci güç kısımını plasik kasalarda daha çok yapar.

Fakat o cihazları üreten firmalar biliyor ki "H" ibareli işlemci koymak israftan başka bir şey değil, ondan dolayı olması gereken şekilde ultrabook işlemcisi koyuyorlar. Onlar da bilirdi i9 13900H yazmayı zor değil bu, markalarını lekelemek istemiyorlar sadece.
İ9 13900H gayet de çalışıyor ufak performansı kaybı olsa bile her türlü belirttiğiniz Pavilion gibi 30k civarı cihazlarda bulunan i7 1165g7 ve r5 7530u işlemcileri ezip geçiyor.

Buyrun güzel başka bir cihaz, üstteki Zenbook'u nasıl beğenmediniz anlamasam da... :)
Üstte atılan Zenbook için bir şey demedim. Ama işlemci bakımından daha iyi cihaz arayanlar için aynı bütçede alternatifleri var.
Adam işlemci gücü istiyor 1240P'den ortlama yüzde 10 daha performanslı olan 13420H işlemciyi kısma yapıyor biraz bunu alma mı diyeceğiz.
Kısma yapsa bile geçiyor.
Zenbook kesinlikle çok iyi cihaz kasa panel pil olarak kendi ultrabook öneri konumda da yer verdim. Ama alternatifleri de yok değil.

Dell Inspiron 16 7630 (Matebook D16, 16S gibi modellerle bile kıyasa bile sokulmaz.)
Bu kanıya nereden vardınız. Hangi inceleme, makale, video vb. Referans alarak. Ki 42k cihaz i7 13. Nesil ve 3050 var pil ömrü kısa olur ayrıca bunda güç kısımı olmayacağına dair bir bilgi var mı? 3050 soğutmak için yeterli donanım var mı?

Son düzenleme:
Güzelim markalar derken? Cihaz alırken daha çok model önemli. Ki metal kasalar plastik kasalardan az ısınır ve bu işlemci güç kısımını plasik kasalarda daha çok yapar.

İ9 13900H gayet de çalışıyor ufak performansı kaybı olsa bile her türlü belirttiğiniz Pavilion gibi 30k civarı cihazlarda bulunan i7 1165g7 ve r5 7530u işlemcileri ezip geçiyor.

Üstte atılan Zenbook için bir şey demedim. Ama işlemci bakımından daha iyi cihaz arayanlar için aynı bütçede alternatifleri var.
Adam işlemci gücü istiyor 1240P'den ortlama yüzde 10 daha performanslı olan 13420H işlemciyi kısma yapıyor biraz bunu alma mı diyeceğiz.
Kısma yapsa bile geçiyor.
Zenbook kesinlikle çok iyi cihaz kasa panel pil olarak kendi ultrabook öneri konumda da yer verdim. Ama alternatifleri de yok değil.

Bu kanıya nereden vardınız. Hangi inceleme, makale, video vb. Referans alarak. Ki 42k cihaz i7 13. Nesil ve 3050 var pil ömrü kısa olur ayrıca bunda güç kısımı olmayacağına dair bir bilgi var mı? 3050 soğutmak için yeterli donanım var mı?
Yukarıda çokça model attım detaylı bakmasam bile, mesele değil cihaz bulmak.
Buyrun Matebook 14/14S'e örnek alternatif: Yoga Pro 7 OLED 14.5" 3K IPS

i9 gayet de güzel çalışıyor zaten, yemin etseler başları ağrımaz 🤭 Problem i9 adıyla alakasız performans göstermesi ve kağıt üstü algı oyunu. Örnek olarak attığım Dell'den yola çıkalım:
-i7 13700H işlemcisi iyi bir gaming laptopta
Cinebench R23'de 17231 puan almakta. Linkini paylaştığım Dell ise onca hafiflik, incelik, soğutma kısıtlamasına rağmen 15878 puan almakta!

-Şimdi i9 13900H barındıran Matebook D16 ve 14S'in Cinebench R23 puanını tahmin etmek ister misiniz? 13984🙂 (D16 Notebookcheck) / 13233 🙂(14S Technopat) (14S yurtdışı incelemesi pek yok artık, çünkü marka gitgide banlanıyor...)

-Yoga Pro 7 OLED'in puanı kaç dersiniz? 13446!

Bu arada Dell'in testini istemişsiniz.

-i7 13700H işlemcisi iyi bir gaming laptopta Cinebench R23'de 17231 puan almakta. Linkini paylaştığım Dell ise onca hafiflik, incelik, soğutma kısıtlamasına rağmen 15878 puan almakta!
Kaynak atabilir misiniz incelemek istiyorum hocam? Dershaneye gitmem gerek kendim aramak isteyince direkt laptop modeli filan derken farklı işlemcilerle filan uğraşmam gerek zamanım yok şimdi o yüzden.

Şimdi i9 13900H barındıran Matebook D16 ve 14S'in Cinebench R23 puanını tahmin etmek ister misiniz? 13984🙂 (D16 Notebookcheck) / 13233 🙂(14S Technopat) (14S yurtdışı incelemesi pek yok artık, çünkü marka gitgide banlanıyor...)
Yine çok uzun yazılmış notebookcheck de ama okuyamadım maalesef belirttiğim gibi dershaneye gideceğim ama artı yönlerine güçlü i9 performansı yazmışlar . Fazla kısıtlmaya girse bilmiyorum böyle bir şey yaparlar mıydı

Yoga ile D16 i9 arasında fiyat farkı fazla.
14s ile yakın ama benim için mesajlarımda D16 dan 14s çıkmaya gerek yok diye belirttiğim vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı