İnanç konusunda sıkıntı yaşamak

Ali-imran 3 e göre de inanıyorum zaten, Kuran kendinden öncekileri doğrulayıcı bir kitaptır. Yani onların da Allah katından indirildiğini tasdik eder. Ancak insanlar tarafından değiştirilmiştir. Çünkü, İsa Allah'ın oğludur gibi (haşa) yazılar vardır içinde, hatta Kuran'da da buna karşı ayetler vardır. Bu da yine tasdikleyici bir durumdur.

Hatalı bir yazıdır, kendisine kitap gitmiş kişilere "ehli kitap" denir. Ehli kitap sahipleri düzgün inanırsalar cennete gidebilirler.

Bu durumda İncil'in değiştirilmesi mantıksız gelirdi değil mi, elbette mantıksal bazı çelişkiler var ancak İncil değiştirilmemiştir şuan ki tarihi kayıtlarda bile görebiliyoruz.

Hatalı bir yazıdır, kendisine kitap gitmiş kişilere "ehli kitap" denir. Ehli kitap sahipleri düzgün inanırsalar cennete gidebilirler.

Bu durumda İncil'in değiştirilmesi mantıksız gelirdi değil mi, elbette mantıksal bazı çelişkiler var ancak İncil değiştirilmemiştir şuan ki tarihi kayıtlarda bile görebiliyoruz.

Asıl çelişki sizin yazınızda değil mi?

Hem diyorsunuz ki düzgün inanırlarsa cennete gidebilirler. Hem de incil değiştirilmemiştir.

İncil değiştirilmemişse, zaten düzgün inanıyorlar demek değil midir?

İncil değiştirilmemişse neden Kuran ile uyuşmayan bazı anlatımlar vardır?

Mesela anlattığım gibi, İncil de haşa Hz. İsa Allah'ın oğludur gibi bir ifade varken Kuran neden buna reddiye yapar?

Neden 4 çeşit İncil vardır?

Elbette teslis inancına sapmayan bir hristiyan, Kuran'a muhalif düşmeyen bir durumda yaşantısını sürdürürse bunun mükafatını da Allah bilir. Cennete gidebilir ya da gidemez gibi bir ifade bizi aşar.

Asıl çelişki sizin yazınızda değil mi?

Hem diyorsunuz ki düzgün inanırlarsa cennete gidebilirler. Hem de incil değiştirilmemiştir.

İncil değiştirilmemişse, zaten düzgün inanıyorlar demek değil midir?

İncil değiştirilmemişse neden Kuran ile uyuşmayan bazı anlatımlar vardır?
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Hocam, gerçekten kusura bakmayın güldüğüm için de yani aynı yoldan kendi sorumu size sorduğumda cevabı geçiştiriyorsunuz ama işinize gelince aynı yoldan kendi sorunuzu sormasını biliyorsunuz.

Garip.....

Mesela anlattığım gibi, İncil de haşa Hz. İsa Allah'ın oğludur gibi bir ifade varken Kuran neden buna reddiye yapar?
Sorun da orada.. Bak ben "Fıkıh" deyince reddiye yapıyorsun. Bu gerçekten komik. İşine gelini alıp, işine gelmeyeni alma. Oh, ne güzel.

İncil'i okumaya devam ettiğim ve Tevrat'ı okumadığım için araştırmak zorunda kaldım. Sadece birazcık araştırma ile buldum. "Oğul" bir benzetmedir.

Tevrat'ta da ve İncil'de de "Oğul" ifadesi kullanılmakta ve bu ifade "kul" olarak kabul edilmektedir.

Olay, mezheplere gelince değişiyor işte. Anlatmak istediğimde bu. Fıkıhta, Hristiyan mezhepleri arasında "İsa Mesih, Tanrının oğludur." olarak kabul edilir.

Fıkıhta, Yahudiler arasında da "İsrailoğulları, Tanrının ilk oğludur." olarak kabul edilir.

Bu, kutsal kabul edilen kitapların değiştirildiği anlamına gelmez. Ve bunun böyle olması, senin inancının kitabına göre Ali-İmran 3'ün doğruluğunu gösterir. Bunu kullanacağına, reddiye yapıyorsun.

Garip...

Neden 4 çeşit İncil vardır?
Hocam, İsa Mesih'in 4 tanığı olduğu için. Bunlarda 12 havariden Yuhanna, Markos, Matta ve Luka'dır.

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Hocam, gerçekten kusura bakmayın güldüğüm için de yani aynı yoldan kendi sorumu size sorduğumda cevabı geçiştiriyorsunuz ama işinize gelince aynı yoldan kendi sorunuzu sormasını biliyorsunuz.

Garip.....

Bu kadar gülmenize neden olan, benimde geçiştirme cevap verdiğim, dediğiniz bölümü paylaşabilir misiniz?

Çok merak ettim.

Ben sorularımı karşımdaki kişinin müslüman olduğunu (yazılarından öyle anlaşılıyor) varsayarak sordum ve Kuran ile çelişen yanlarından bahsettim. Yoksa bu konu bir hristiyanla farklı tartışılır. Ona Kuran'dan delil sunamam çünkü inanmıyor.

Sorun da orada.. Bak ben "Fıkıh" deyince reddiye yapıyorsun. Bu gerçekten komik. İşine gelini alıp, işine gelmeyeni alma. Oh, ne güzel.

Neden reddiye yaptığımı, orada bir örnek durumu (kurban meselesi) anlatarak izah ettim. Mezheplerde ayrılık durumları öyle Kuran'a muhalif derecesinde değildir. Peygamberimizin haşa Allah'ın oğlu olduğunu, kıbleniz o taraf değildir, bu taraftır diyen bir mezhep var mı? Örneğin, ben hanefi mezhebine uyarım ama yeri geldiğinde şafi mezhebine göre de hareket edebilirim. Tabi belirli şartları var.

Ayrıca, sapkın mezhepler yok mu elbette var. Bunu da o yazımda belirttim. Örneğin şia mezhebi Kuran'ın tahrif olduğuna inanır. Bunu ben ciddiye alıpta neden müslüman olarak değerlendireyim ki ? Bunu mu kaçamak cevap olarak algılıyorsunuz? Kuranda oruç tutacaksınız yazdığı halde hayır oruç tutmayacaksınız diyen bir mezhep varsa ben bunu ciddiye almam ki çünkü o mezhebin islamla kuran'la alakası yoktur.

Neden böyle bir mezhep çıkmış Kuran'ın tahrif olduğunu söylemiş diye sorarsanız onu da onlara sormak lazım. Bana göre ateistlerin saçma düşünceleri gibi onlarında saçma düşünceleri elbette vardır. Ama doğru tektir. Biz de burada dilimizin döndüğünce doğruyu anlatmaya çalışıyoruz.

Sizin benzetmenizi şöyle ifade edebiliriz. Okul okuyup, doktor olan binlerce insan var. Bunlar hata yapıp hastanın ölmesine neden oluyor mu?

Oluyor.

Siz şimdi bu doktorlara suç bulmak yerine okudukları okula neden suç atıyorsunuz?

Aynı okuldan çıkmış hiç hata yapmayan işinde gayet başarılı olan doktorlar varken?

İncil'i okumaya devam ettiğim ve Tevrat'ı okumadığım için araştırmak zorunda kaldım. Sadece birazcık araştırma ile buldum. "Oğul" bir benzetmedir.

Tevrat'ta da ve İncil'de de "Oğul" ifadesi kullanılmakta ve bu ifade "kul" olarak kabul edilmektedir.

Olay, mezheplere gelince değişiyor işte. Anlatmak istediğimde bu. Fıkıhta, Hristiyan mezhepleri arasında "İsa Mesih, Tanrının oğludur." olarak kabul edilir.

Fıkıhta, Yahudiler arasında da "İsrailoğulları, Tanrının ilk oğludur." olarak kabul edilir.

Hocam, İsa Mesih'in 4 tanığı olduğu için. Bunlarda 12 havariden Yuhanna, Markos, Matta ve Luka'dır.

Bunu bir benzetme olarak kullanan hristiyan sayısı kaç tanedir?

Bunu bir benzetme olmadan kullanan hristiyan sayısı kaç tanedir?

Bunun bir benzetme olması onu suçlu olmaktan çıkarır mı?

Neden Matta da, İbrahim ve Davut'un oğlu kral mesih, Markos ta, Tanrının büyük işler yapan kulu, Luka da, insanların dostu olan Adem oğlu (yoksa kul mu?) ve Yuhanna da, direkt oğul dur? Bu değişikliğin en büyük göstergesi değil midir?

Derseniz ki (ilettiğiniz linkte de buna benzer ifade var), bu tanıkların ifadeleriyle orjinale yapılan yorumdur. O zaman bu Allah'ın sözü olmaktan çıkar. Direkt birilerinin yorumu olur. Orjinali olmayan bir kitaba da ben nasıl emin olup ta uyayım?

Bunu islamiyetteki mezheplerle bir tutmanız çok saçma burada değişen direkt olarak kitabın kendisidir. Kuran'da değişen bir ayet yoktur. Ona mana giydirmek farklı bir şeydir ki öyle dinden çıkaracak benzetmeler yükleyen bir islam alim'i de yoktur.

Bu, kutsal kabul edilen kitapların değiştirildiği anlamına gelmez. Ve bunun böyle olması, senin inancının kitabına göre Ali-İmran 3'ün doğruluğunu gösterir. Bunu kullanacağına, reddiye yapıyorsun.

Garip...
Bunun da cevabını daha önce vermiştim. Kuran tek bir ayete bakıp yorumlanmaz. Tevbe suresi 30'uncu ayette, Yahudilerin Uzeyri, hristiyanlarında İsa'yı kitaplarda yazdığı şekilde Allah'ın oğlu olarak gördüklerini belirtir. Açıp okuyabilirsiniz.

Şimdi Tevbe suresi böyle derken Ali-imran'ı nasıl yorumlamak gerekir?

Kuran kendinden önceki kitapları doğrulayıcıdır. Yani onlarda Allah katından indirilmiştir. Ama sonrasında tahrife uğramıştır.

Bu sefer anladım deyin ne olur :)

Bu kadar gülmenize neden olan, benimde geçiştirme cevap verdiğim, dediğiniz bölümü paylaşabilir misiniz?

Çok merak ettim.

Sorduğum soru:
Burada çelişki vardır. Hem tasdikleyici diyorsun, hem değiştirildi diyorsun. Kur'an kutsalsa ve dedikleri doğruysa "Nasıl değiştirilsin?" O zaman olayda bir sorun.
Verdiğin cevap:
Bir dünya cevap yazdım siz oradan sadece anlamamışsınızı alıyorsanız bir şey diyemem.

Ortada çelişki falan yok. Siz öyle anlamak istediğiniz için öyle anlıyorsunuz.

Kuran kendinden öncekileri tasdikleyici bir kitap elbette ama tasdikleyiciden kastı nedir ?

Tek bir ayete bakıp yorum yapılmaz. Kuranda farklı ayetlerde de onların kendi elleriyle kitap yazdıklarından ve bu Allah katındandır diye yalan söylediklerinden (Bakara : 79) bahseder. Zaten bir kaç çeşit İncil olması da bu durumu göstermez mi?

Gördün mü? Buna güldüm. "Ortada çelişki yok." deyip kurtulmaya çalışıyorsun. Eee, sen bana bu şekilde cevap verdin mi? -HAYIR.. Bana bu şekilde cevap vermezsen, ben de gülerim. Hatta benimle dalga geçtiğini de düşünürüm ve ben de dalga geçmeye başlarım.

Artı olarak alıntıladığım cevabında kalınlaştırıp, altını çizdiğim yerlere dikkat et. Sürekli bunları söylüyorsun. Lütfen geriye dönük cevaplarına bak. "Sen böyle anlıyorsun, sen böyle anlıyorsun, sen böyle anlıyorsun..." Eee, peki ben sana aynısını yapsam? Hoşuna gider mi?

Neden reddiye yaptığımı, orada bir örnek durumu (kurban meselesi) anlatarak izah ettim. Mezheplerde ayrılık durumları öyle Kuran'a muhalif derecesinde değildir. Peygamberimizin haşa Allah'ın oğlu olduğunu, kıbleniz o taraf değildir, bu taraftır diyen bir mezhep var mı? Örneğin, ben hanefi mezhebine uyarım ama yeri geldiğinde şafi mezhebine göre de hareket edebilirim. Tabi belirli şartları var.

Ayrıca, sapkın mezhepler yok mu elbette var. Bunu da o yazımda belirttim. Örneğin şia mezhebi Kuran'ın tahrif olduğuna inanır. Bunu ben ciddiye alıpta neden müslüman olarak değerlendireyim ki ? Bunu mu kaçamak cevap olarak algılıyorsunuz? Kuranda oruç tutacaksınız yazdığı halde hayır oruç tutmayacaksınız diyen bir mezhep varsa ben bunu ciddiye almam ki çünkü o mezhebin islamla kuran'la alakası yoktur.
Ne kadar güzel söylüyorsun "Bunu onlara sormak lazım." diye. Sen nereden biliyorsun mesela Kur'an'ın tahrif olmadığını? Kanıtın var mı? Demek ki, adamlar görmüş ve buna inanıyor belki? Nereden bilebilirsin bunu elinde kanıt yokken?

Hanbali itikatta Eş'arilikte ruhban sınıfı vardır, Kur'an'da yazmıyorken. (Kur'an'da mezhepler de yok.) Hadi gel ve bu adamları yalanla. Yalanlayamazsın. Çünkü adamlar, kutsal toprak olarak nitelendirdiğiniz yerlere sahipler. Büyük ihtimalle, bu adamların elinde İslam aleminin bilmediği bilgiler var ve saklıyorlar. Sen Türk'sün ve bu adamlar senin dininin tahrif olduğunu düşünüyor. Bizde kandil kutlamak varken, adamlar "Kandil ne ...k?" diyorlar.

Birisinden şöyle bir olay duydum, Hac ziyaretine giden Türklere, sadece belli başlı yerleri gezdiriyorlarmış. Yer ismi vererek söyledi de hatırlamıyorum şimdi(ki, umurumda da değil) O gezdirilmeyen yerlere girmek isteyen Türklere "ya habibi yallah yallah.." diyorlarmış. 😂 Diyor ki, aralarındaki konuşmadan anladığı kadarıyla "Sizin burada işiniz yok. Burası size göre değil." demişler. "Adamlar, açık açık bizden bir şey saklıyorlardı." diyor. Bu kanıya nasıl vardığını sorduğumda ise "Eee, gelen geçen giriyor. Bir bizi, bir de Asya'dan gelen bir grubu almıyorlardı." diyor.

Şimdi gel ve bu adamları yalanla. "Bu adamlara dinin doğru değil." diye söyle.

Bunu bir benzetme olarak kullanan hristiyan sayısı kaç tanedir?

Bunu bir benzetme olmadan kullanan hristiyan sayısı kaç tanedir?
Bunu bir benzetme olarak kullanması veya kullanmaması, bilginin doğruluğunu değiştirmez. Yani "aslan gibi" ifadesini istersen gerçek bir aslan olarak algıla, ister aslan gibi güçlü olarak algıla, bu ifade bir insanı aslan yapmaz. Saçmalama istersen.

Bunun bir benzetme olması onu suçlu olmaktan çıkarır mı?
Ortada bir suçlu yok. Sen ne hakla İncil'i ya da Tevrat'ı suçluyorsun anlamadım? Yani Kur'an'ı oturma organından anlayan biri, birisini öldürdü ve "Kur'an'da yazıyor." deyince suçlu Kur'an mı oldu?

Madem öyle diyorsun, ben de bu tarafından alacağım durumu. Bana gayet uyar. Benim için hava hoş. 😂
Neden Matta da, İbrahim ve Davut'un oğlu kral mesih, Markos ta, Tanrının büyük işler yapan kulu, Luka da, insanların dostu olan Adem oğlu (yoksa kul mu?) ve Yuhanna da, direkt oğul dur? Bu değişikliğin en büyük göstergesi değil midir?

Derseniz ki (ilettiğiniz linkte de buna benzer ifade var), bu tanıkların ifadeleriyle orjinale yapılan yorumdur. O zaman bu Allah'ın sözü olmaktan çıkar. Direkt birilerinin yorumu olur. Orjinali olmayan bir kitaba da ben nasıl emin olup ta uyayım?

Bunu islamiyetteki mezheplerle bir tutmanız çok saçma burada değişen direkt olarak kitabın kendisidir. Kuran'da değişen bir ayet yoktur. Ona mana giydirmek farklı bir şeydir ki öyle dinden çıkaracak benzetmeler yükleyen bir islam alim'i de yoktur.
İsa'nın "Bana yazmam için indirildi." dediği bir kitap yok ortada. Özellikle Muhammed gibi taşa, ağaca, kayaya, yaprağa yazmadı. Ne de Musa gibi iki taş tablet üzerinde aldı. Bu din tarihçileri için de böyledir, kaynaklarda da böyledir.

Kur'an, olmayan bir kitabı doğruluyor yani. Olmayan bir kitabı doğrulamasını geçtim, bir de olmayan bir kitabı doğrulamaya veya yanlışlamaya çalışıyorsunuz Müslümanlar olarak.

Kuran kendinden önceki kitapları doğrulayıcıdır.
Kur'an, kendinden önceki kitapları doğruluyorsa, nasıl oluyor da o kitaplar değişiyor hocam? İnsanı deli etme Yüce Zeus aşkına..

Kur'an, Allah kelamı değil mi?

Çok garip bir durum.. Kur'an'daki "Allah iki tanedir." diyen de var, "Aslında peygamber biziz. Allah, Kur'an'ı bize gönderdi." diyen de var, "Onlar yanlışa inanıyor." diyen de var. Gerçekten çok garip bir durum.

Mesela... Etraf "Müslümanım" diyenlerle dolu ama hepsi lafta, demek ki Müslümanlık boş... Bir şeye dahil olduğunu söyleyen inandığını söyleyen insanlar sözlerinde durmuyorlarsa, dahil oldukları veya inandığını söyledikleri şeyin ne suçu var? Evet gerçekten Ahlaklı olman için Müslüman olmalısın. Bir şeyi yapıyorsan sebebin olmalı. Dayandığın bir yer olmalı. Kime niye Ahlaklı olasın? Keşke herkes insan olabilse demişsiniz. Ben bir insanım, neden Ahlaklı olayım? "İnsan kitabı" diye bir kitap var da orada kurallar mı yazıyor? Her şeyden bağımsız bir insan neden Ahlaklı olsun?
Herkezin fikri ve yaşantısı kendine...sıkıntı yok.

Geri
Yukarı