İnanç özgürlüğü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
İnandığım din; insanları belli bir kesmi ayrıştırmaya itiyor, topluluğun manipüle edilebilmesine aracı oluyor ve birçok farklı sebepten dolayı insanlığa yarardan çok zararı dokunuyor ise, bir inanan olarak "inanç özgürlüğü"nden bahsederek insanlardan dinime saygı göstermesini bekleyebilir miyim? Evet ise neden, hayır ise neden?

İnandığım din; insanları belli bir kesmi ayrıştırmaya itiyor, topluluğun manipüle edilebilmesine aracı oluyor ve birçok farklı sebepten dolayı insanlığa yarardan çok zararı dokunuyor ise, bir inanan olarak "inanç özgürlüğü"nden bahsederek insanlardan dinime saygı göstermesini bekleyebilir miyim? Evet ise neden, hayır ise neden?

Kimse sizin inandığınız dini sebep olarak gösterip sizi aşağılayamaz, zarar veremez. Verirse inanç özgürlüğünden tabii ki de bahsedeceksiniz. Kimin haddine ki sizin inandığınız dine karışsın? Karışan varsa onu yok sayın. Muhatap olmak sizi daha çok sinirlendirir. Hemde cahile ne anlatsan anlat sizi anlamaz.

İnanç özgürlü herkesin hakkı, kimseye dayatmayla inandıramazsın. Ama inandığın dinin gerçeklerini söylemek saygısızlık olarak görülmemeli.

Eğer gerçekten dini inancına dikkat eden birisi isen zaten toplumda ötekileştirme denen şey pek yaşanmaz. Buna dönemin Selçuklu, Memlük devletlerini örnek gösterebiliriz.

Kendi inandığım din olan Müslümanlık gözüyle bakacak olursam Kafirun Suresinde dediği gibi.

1. De ki: "Ey Kâfirler!"

2. "Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk etmem."

3. "Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz."

4. "Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk edecek değilim."

5. "Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz."

6. "Sizin dininiz size, benim dinim de banadır."

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Meali Kafirun Suresi.

Ben kendimden örnek vereyim, siyasi veya dini görüşümle bağdaşmayan insanların görüşlerine zerre saygı duymuyorum, saygı duyulmasını da tavsiye etmiyorum, güç yozlaştırınca senin gibi olmayan insanlara daha az hoşgörülü davranmaya başlıyorsun, en basitinden kendi ülkemiz %90 müslüman olduğu için ateist insanlar çıkınca ''HaVaLı GöRüNmEk iÇiN aTeİsT oLuYoR bU mAlLaR'' gözüyle bakıyo çoğu kişi, farklı görüşlere hoşgörü gösteren insanlar var onları tenzih ediyorum zaten onlar dinini çok ciddiye almayan insanlar. Herhangi bir görüş çok yaygınlaştığında görüş olmaktan çıkıyor ve dogmatik bir hale geliyor.

Saygı karşılıklı olur. Eğer bir inanç veya din, dinden çıkan insanların öldürülmesi gerektiğini söylüyorsa, o dinden çıkan insanlardan o dine karşı saygı beklememek gerekir.

Saygı karşılıklı olur. Eğer bir inanç veya din, dinden çıkan insanların öldürülmesi gerektiğini söylüyorsa, o dinden çıkan insanlardan o dine karşı saygı beklememek gerekir.
Hocam benim anladığım kadarıyla Kuran dinden çıkanların değilde islamofobik hareketler yapanların öldürülmesini emrediyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı