iPhone pil ömrünü iyi durumda tutmak için ne yapılmalı?

Hızlı düşüyor. Nasıl kullandınız bugüne kadar?
Şarjdayken biraz fazla kullanıyorum, ondan olabilir. Aslında çok fazla kullanmamaya dikkat ediyorum şarj ederken. Ama sık sık otobüsle 10-11 saat yolculuk yapan birisiyim üniversite ve memleketim gereği. O yüzden yolculuk boyunca kullanıyorum telefonu şarjdayken, mecbur. Hatta bir kere telefon uyarı vermişti, sıcaklık normal dereceye gelince şarj etmeye devam edecektir tarzı bir uyarı. Tek etken tabii ki bu değildir ama bu da bir etken sonuçta. Bir de 20-80 olayına fazla dikkat etmedim. Son günlerde hep 10'un altına düştüğünde şarja takıyordum. Etkenlerden biri de bu olabilir. Başka aklıma gelmiyor.

Bir arkadaşım da benimle aynı zamanda (Aralık) iPhone 11 almıştı. Onun pil sağlığı 100 şuanda :) .

Sizce bu vakitten sonra ne yapmalıyım? Nelere dikkat etmeliyim?

Şarjdayken biraz fazla kullanıyorum, ondan olabilir. Aslında çok fazla kullanmamaya dikkat ediyorum şarj ederken. Ama sık sık otobüsle 10-11 saat yolculuk yapan birisiyim üniversite ve memleketim gereği. O yüzden yolculuk boyunca kullanıyorum telefonu şarjdayken, mecbur. Hatta bir kere telefon uyarı vermişti, sıcaklık normal dereceye gelince şarj etmeye devam edecektir tarzı bir uyarı. Tek etken tabii ki bu değildir ama bu da bir etken sonuçta. Bir de 20-80 olayına fazla dikkat etmedim. Son günlerde hep 10'un altına düştüğünde şarja takıyordum. Etkenlerden biri de bu olabilir. Başka aklıma gelmiyor.

Bir arkadaşım da benimle aynı zamanda (Aralık) iPhone 11 almıştı. Onun pil sağlığı 100 şuanda :) .

Sizce bu vakitten sonra ne yapmalıyım? Nelere dikkat etmeliyim?
Yani bunun en birinci sebebi senin de dediğin gibi şarjda kullanmak olmuş. Şarjda hatta cihaz uyarı bile vermiş. Aslında temelde bataryayı en minimal şekilde ısınmasını sağlamak önemlidir. Anca böyle pil sağlığı daha uzun korunur. O yüzden yolda falan kullanımınızı azaltmalısınız mümkün mertebe. Şu anda da pil sağlığınız daha gayet iyi durumda. Bir de tabii ki yazılım güncellemeleri etkendir hatta en önemli detay. Şu anki iOS sürümünden memnunsanız cihazı güncellemeyin. Güncelledikçe pil sağlığı daha hızlı eriyecektir. Bu noktaya dikkat ederseniz daha iyi olur özellikle.

Yani bunun en birinci sebebi senin de dediğin gibi şarjda kullanmak olmuş. Şarjda hatta cihaz uyarı bile vermiş. Aslında temelde bataryayı en minimal şekilde ısınmasını sağlamak önemlidir. Anca böyle pil sağlığı daha uzun korunur. O yüzden yolda falan kullanımınızı azaltmalısınız mümkün mertebe. Şu anda da pil sağlığınız daha gayet iyi durumda. Bir de tabii ki yazılım güncellemeleri etkendir hatta en önemli detay. Şu anki iOS sürümünden memnunsanız cihazı güncellemeyin. Güncelledikçe pil sağlığı daha hızlı eriyecektir. Bu noktaya dikkat ederseniz daha iyi olur özellikle.
Anladım, çok teşekkür ederim ama bir sorum olacak. Mesela iOS 18 çıktı. Çok güzel özellikleri falan var. Yapay zeka desteği vs.

Böyle olunca mecbur güncellemek zorunda kalmaz mıyız? O zaman da her türlü sıkıntı.

Şimdi bir de havalar iyice ısındı. Telefonu da etkileyecek bu durum. Bakalım yazı nasıl kurtaracağız :D . 99'da tutmaya çalışacağım ama bilmiyorum tabii. Şarjda kullanmayı kesmem lazım.

Böyle olunca mecbur güncellemek zorunda kalmaz mıyız? O zaman da her türlü sıkıntı.

Şimdi daha görmedik. Yapay zeka özellikleri de düz iPhone 16'lara veya direkt sadece 16 Pro serisine ait olabilir. Güncelleme mecburiyetiniz yok ayrıca yapay zeka eski IPhone'lara da gelse. Ayrıca güncelledikçe kamera de eskisi gibi çekmiyor. Yani neticede Apple planlı eskitme yapıyor. İhtiyaç hissetmiyorsanız ara güncellemeleri bile yapmayın.

Şimdi bir de havalar iyice ısındı. Telefonu da etkileyecek bu durum. Bakalım yazı nasıl kurtaracağız :D. 99'da tutmaya çalışacağım ama bilmiyorum tabii. Şarjda kullanmayı kesmem lazım.

Şarjda kullanmayı kesseniz aslında batarya nefes alacak da :)

Şimdi daha görmedik. Yapay zeka özellikleri de düz iPhone 16'lara veya direkt sadece 16 Pro serisine ait olabilir. Güncelleme mecburiyetiniz yok ayrıca yapay zeka eski IPhone'lara da gelse. Ayrıca güncelledikçe kamera de eskisi gibi çekmiyor. Yani neticede Apple planlı eskitme yapıyor. İhtiyaç hissetmiyorsanız ara güncellemeleri bile yapmayın.

Şarjda kullanmayı kesseniz aslında batarya nefes alacak da :)
Çok teşekkürler değerli yanıtlarınız ve vakit ayırdığınız için. Şarjda kullanmamaya çalışacağım artık dediğim gibi.
Güncellemeleri de yapmayacağım öyleyse. Bakalım sonuç ne olacak.

İyileştirilmiş pil şarjını açın, sadece orijinal adaptör ve orijinal şarj kablosu kullanın.
Bunun dışında yapabileceğiniz hiç bir şey yok.
Güç tasarrufu modu kesinlikle pil sağlığını etkilemiyor. 11 Pro Max kullanıyorum sürekli güç tasarrufunda 1.5'senede pil sağlığı %83'den %82'ye düştü sadece.

Çok teşekkürler değerli yanıtlarınız ve vakit ayırdığınız için. Şarjda kullanmamaya çalışacağım artık dediğim gibi.
Güncellemeleri de yapmayacağım öyleyse. Bakalım sonuç ne olacak.
Rica ederim. Daha geç eskiyeceğine şüphem yok.

Şarja tak uyarısı verdiğinde şarja tak.
Telefonu uzun süre şarjda bekletme
Telefonu şarjda kullanma
Orijinal Apple marka şarj adaptörü ve kablosu kullan yeterli.

20-80 şarjında %80'den sonra %20'lik kısım boş olduğu için daha çok şarja takma ihtiyacı hissedersin telefonu sık şarj etmek zararlı.

Samsung cihazlarda böyle seçenekler var ama ben temel seçeneğinde tutmayı mantıklı buluyorum telefon uzun süre şarjda kaldığında %99-%100 şarj döngüsüne girmeyecek (%95'e ulaşana kadar 8-9 saat geçiyor)
Screenshot_20240504_095840_Photos.jpg

Zaten uzun süre şarjda bekletmiyorum.
Modlar ve rutinlerden, rutin ayarladım şarj dolunca bildirim gönderiyor o bildirim Saat'e düşüyor bekletmeden şarjdan çıkartıyorum.
Telefonun şarjı da %19 olduğunda kilit ekranında şarj cihazını takın uyarısı veriyor o zaman şarja takıyorum ama tam anlamıyla şarj cihazını takın bildirimini %15 seviyesinde veriyor.

Screenshot_20240504_100043_Modes and Routines.jpg

Bu arada ilk telefonla olan bağlantısını çıkartıyorum sonra adaptörü prizden çekiyorum (neden böyle yapıyorum bilmiyorum bilinçsizce böyle oluyor alışkanlık ve kullanım kılavuzunda yazıyordu bende yapa yapa alışkanlık haline getirdim ve o işi yapmam bilinçsiz hâle geldi, alışkanlıklarımızı bilinçsiz yaparız)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı