LG UltraGear 48GQ900-B alınır mı?

Bütçe
36000
Hocam merhaba, geç yanıt veriyorum kusuruma bakmayın. Bilgiler için çok teşekkür ederim, tüm samimiyetimle.

Ne yazık ki 4-5 saatten bir hayli fazla kullanacağım. Hatta render alırken birkaç gün bilgisayarıma dokunamadığımı bilirim. O zaman bu monitör ikinci bir monitör olarak kullanmak şartı ile uygun tercihtir, benim için. Yoksa elimde bir sağlam monitör kalmayacak gibi gözüküyor.

VP2776 bu model hakkıında benim de ciddi endişelerim mevcuttu, Rtings'te ben de göremeyince sizin fikrinizi almak istedim. Çok teşekkürler bunun için de.

48GQ900-B modeli de dediğiniz gibi benim de gördüğüm kadarı ile hafta sonundan beri 29,600 TL. Açıkçası F/P olarak çok ideal ama benim gibi öncelikleri olanlar için ancak 2. monitör için düşünülmeli anladığım kadarı ile.

Bu arada LG markasının müşteri hizmetleri çok güzel destek sağlıyor. Çok fazla teknik bilgiye ne yazık ki sahip değillir ama beni 2 kere aradılar, çabalıyorlar en azından. Ama sizin kadar da net bilgiye sahip değiller, hocam. :)

Benim anlayamadığım şu, OLED ekrana sahip TV'ler çok uzun süre aile üyleri, çoluk-çocuk derken çok uzun süre açık kalıyor ama bu kadar çabuk yandığını ya da yandıgını göremedim. :)

Monitör için hala bir şey seçemedim bu beni üzüyor. Bu arada anakart ve ekran kartı bilgilerinizi rica edebilir miyim? 48GQ900-B bu model için müşteri hizmetleri (birilerine sorarak) emin olamadığını da belirterek ekran kartımın yetersiz gelme ihtimalinden bahsetti.

Hocam merhaba, geç yanıt veriyorum kusuruma bakmayın. Bilgiler için çok teşekkür ederim, tüm samimiyetimle.

Ne yazık ki 4-5 saatten bir hayli fazla kullanacağım. Hatta render alırken birkaç gün bilgisayarıma dokunamadığımı bilirim. O zaman bu monitör ikinci bir monitör olarak kullanmak şartı ile uygun tercihtir, benim için. Yoksa elimde bir sağlam monitör kalmayacak gibi gözüküyor.

VP2776 bu model hakkıında benim de ciddi endişelerim mevcuttu, Rtings'te ben de göremeyince sizin fikrinizi almak istedim. Çok teşekkürler bunun için de.

48GQ900-B modeli de dediğiniz gibi benim de gördüğüm kadarı ile hafta sonundan beri 29,600 TL. Açıkçası F/P olarak çok ideal ama benim gibi öncelikleri olanlar için ancak 2. monitör için düşünülmeli anladığım kadarı ile.

Bu arada LG markasının müşteri hizmetleri çok güzel destek sağlıyor. Çok fazla teknik bilgiye ne yazık ki sahip değillir ama beni 2 kere aradılar, çabalıyorlar en azından. Ama sizin kadar da net bilgiye sahip değiller, hocam. :)

Benim anlayamadığım şu, OLED ekrana sahip TV'ler çok uzun süre aile üyleri, çoluk-çocuk derken çok uzun süre açık kalıyor ama bu kadar çabuk yandığını ya da yandıgını göremedim. :)

Monitör için hala bir şey seçemedim bu beni üzüyor. Bu arada anakart ve ekran kartı bilgilerinizi rica edebilir miyim? 48GQ900-B bu model için müşteri hizmetleri (birilerine sorarak) emin olamadığını da belirterek ekran kartımın yetersiz gelme ihtimalinden bahsetti.
Rica ederim. Ben de geç cevap yazmak durumunda kaldım. Kusura bakmayın.

48GQ900-B'yi birinci monitör olarak kullanmak için alsam da kullanamadım. Hem kıyamadım hem de bu kadar büyük bir ekran ve OLED günlük kullanımı için uygun bulmadım. Üçüncü yılını dolduran 3440x1440'lık AOC CU34g2x'le günlük kullanıma devam ediyorum. İki tane 720p monitör kullanıyormuş gibi ekranı ikiye bölüp kullanıyorum. 34" geniş ekranın böyle bir faydası var. 48GQ900-B ekranı üç ya da dörde bölüyordum. 😄

48GQ900-B'de oyun oynarken 4 saatte bir bakımını yapıp soğumaya bırakıyorum. Yanmadan kaçınma ve panel ömrünü uzatmak için önerilen kullanım bu şekilde.

Teşekkür ederim. Benimki uzmanlık değil de kullanım tecrübesi ve araştırmayla kazanılmış bir bilgi. Benden çok daha bilgili olan arkadaşlarım var. Yer yer onların değerli görüşlerine de başvuruyorum.

OLED TV kullanan aileler 10-12 saat aynı TV kanalını izlemiyorlar. Sürekli zap yapıyorlar ve ekrandaki logo değişiyor. Ama 10-12 saat Photoshop'un araçlar panelinin açık olduğunu hayal edin. OLED için vahim durumlar oluşur. 2022 ve sonrası üretilen OLED PC monitörlerinde ekranın panel üzerindeki konumu biz fark etmezsek de sürekli değişiyor. Ekranda uzun süre sabit duran görsellerin zarar vermemesi için böyle bir önlem almışlar. Ancak yine de saatler boyunca ekranda aynı şeylerin sabit durması önerilmiyor.

Müşteri hizmetleri haklı sayılır. Mevcut ekran kartınızla 4K olarak oyun oynayabilmeniz ne yazık ki çok zor. Ayrıca render işleri yapacaksanız yine VRAM boyutu açısından ekran kartınız yetersiz kalır.

Anakartım MSI X670E Carbon Wifi, ekran kartım da Palit 4080 GameRock OC. Kullandığım tüm bileşenlerin listesi imzamda mevcut. :)

Rica ederim. Ben de geç cevap yazmak durumunda kaldım. Kusura bakmayın.

48GQ900-B'yi birinci monitör olarak kullanmak için alsam da kullanamadım. Hem kıyamadım hem de bu kadar büyük bir ekran ve OLED günlük kullanımı için uygun bulmadım. Üçüncü yılını dolduran 3440x1440'lık AOC CU34g2x'le günlük kullanıma devam ediyorum. İki tane 720p monitör kullanıyormuş gibi ekranı ikiye bölüp kullanıyorum. 34" geniş ekranın böyle bir faydası var. 48GQ900-B ekranı üç ya da dörde bölüyordum. 😄

48GQ900-B'de oyun oynarken 4 saatte bir bakımını yapıp soğumaya bırakıyorum. Yanmadan kaçınma ve panel ömrünü uzatmak için önerilen kullanım bu şekilde.

Teşekkür ederim. Benimki uzmanlık değil de kullanım tecrübesi ve araştırmayla kazanılmış bir bilgi. Benden çok daha bilgili olan arkadaşlarım var. Yer yer onların değerli görüşlerine de başvuruyorum.

OLED TV kullanan aileler 10-12 saat aynı TV kanalını izlemiyorlar. Sürekli zap yapıyorlar ve ekrandaki logo değişiyor. Ama 10-12 saat Photoshop'un araçlar panelinin açık olduğunu hayal edin. OLED için vahim durumlar oluşur. 2022 ve sonrası üretilen OLED PC monitörlerinde ekranın panel üzerindeki konumu biz fark etmezsek de sürekli değişiyor. Ekranda uzun süre sabit duran görsellerin zarar vermemesi için böyle bir önlem almışlar. Ancak yine de saatler boyunca ekranda aynı şeylerin sabit durması önerilmiyor.

Müşteri hizmetleri haklı sayılır. Mevcut ekran kartınızla 4K olarak oyun oynayabilmeniz ne yazık ki çok zor. Ayrıca render işleri yapacaksanız yine VRAM boyutu açısından ekran kartınız yetersiz kalır.

Anakartım MSI X670E Carbon Wifi, ekran kartım da Palit 4080 GameRock OC. Kullandığım tüm bileşenlerin listesi imzamda mevcut. :)
uzun zamandır takip ediyorum ama indirim görmedim şansıma. 33 ten 34 e şimdi de 35 e çıkartmışlar.

Bu monitörü satın alan biri olarak 1 günlük test deneyimlerimi paylaşmak isterim almayı düşünenlere:

1. Görüntü kalitesi gerçekten muazzam. Buradaki yorumlara bakarak acaba word, excel vb kullanımlarda sorun yaşar mıyım diye tereddüte düştüm. Fakat ilk kullanımda gördüm ki daha önce kullandığım 28 inç led monitörümden kat kat daha kaliteli sonuçlar veriyor yazılarda.

2. Ryzen 7 7800x3d ve 6900 xt ile güzel oyun performansı aldım bu monitörden.

3. DP portundan 138 hz sonuç aldım rahatlıkla fakat nedense içinden çıkan hdmi kablo ile 60 hz geçemedim. Gözümden kaçan bir şey vardır sanırım.

4. 35.000 TL verilecek bir monitör olduğundan emin değilim. Samsungun 55 inç oled TV si var teknosada ve 37.000 TL ye satılıyor. 120 hz veren bir TV olarak bunu hiç aratacağını düşünmüyorum mesela.

5. Yakından klavye ile oyun oynayacaksanız bu monitör size uygun değil, ekrana hakim olamıyorsunuz. Uzaktan joystick ya da arcade stick ile oyun oynarım derseniz en az 1.5 metre geride oturmanız gerekiyor.

6. Gözü çok yormuyor. Fena değil.

7. Kumandasının kullanımını beğenmedim ve menüler çok hızlı tepki vermiyor. Samsung 8 serisinin taa 20 metre ötedeki duvarın arkasından çeken kumandasından sonra çok sıkıntı çektim bunda. Bir de kızılötesi olduğundan tam yerine tutmayınca çekmiyor. Günümüz şartlarında bluetooth olmaması hayal kırıklığı.

8. Hoparlörleri kaliteli ve güzel bas veriyor. Harici ses sistemine ihtiyacınız yok.

9. Panel çok ince, evde kedi, kuş vs varsa kesinlikle kıracaksınızdır.

10. Benim aldığım monitör arızalı çıktı, parasını ödememe ve değişim sonuçlanmasına rağmen media market hala yenisini yollayamadı 14 gündür. Bu yüzden aldığıma biraz pişmanım açıkcası. Ya panel 3 sene sonra yine arızalanırsa. Verdiğim onca para çöpe gidecek.

11. Monitörün akıllı olmaması büyük bir eksiklik. Hani insan en azından bir tarayıcı, bir youtube koyar. Fakat güzel özellikleri de yok değil, misal word dosyası açtığınızda ona göre parlaklığı otomatik ayarlıyor, oyun açtığınızda parlaklık değişiyor. Bunu beğendim.

12. Ekranda FPS gösteren rakam koymuşlar ama kocaman. Ekranın 4 köşesinde yerini değiştirseniz de kocaman olduğu için problem yaratıyor. Boyutunu ve şeffaflığını değiştirme ayarı koymamaları eksiklik.

13. Asus monitörümdeki döner stand bunda yok. TV gibi, koyuyorsunuz ve orada sabit duruyor. Aşağı yukarı ve açı ayarı yok. Bu büyük problem.

14. Gün içinde güneşli ortamda kullanımı ile akşam kullanımı arasında çok fark var. Akşam aldığınız kaliteyi gün ortasında aydınlık ortamda alamıyorsunuz. Akşam çok daha canlı oluyor renkler.

Özetle fikrimi sorarsanız: Buna 35.000 verene kadar 2000 daha koyun Samsungun 55k Oled Televizyonunu satın alın. Oledlerde tepkime çok küçük, dolayısıyla bunda yapıp da oled tv de yapamadığınız hiçbir şey olmaz. Ekstradan daha güçlü hoparlör, akıllı TV özellikleri, daha iyi film ve televizyon izleme deneyimi elde edersiniz. Buna 35 verilmez şu an. Ben verdim ama pişmanım açıkcası.

Not: Neden aldım. Kicad ile PCB tasarımları yaparken başka bir yerden şemadan bakarken sayfa değiştirmekten bıkmıştım 28 inç monitörümde. Aynı şekilde word ve excelde çok çalışıyorum. Bu monitörde 2 monitör yan yana gibi bir yerden yazı kopyalayabileceğim. Önceki halinde yazıları yazdığım diğer ekran için ayrıca laptop kullanıyordum. Bunda gerek kalmadı. Aktif olarak kicad, photoshop, fusion 360, corel draw kullanıyorum ve kesinlikle büyük ekran ihtiyacım var. 43 inç civarı olsa işimi görür müydü? Kesinlikle görürdü. Hatta daha da iyi olurdu. Ekran büyüdükçe sorun çıkma riski de aynı oranda artıyor.

Kullanan arkadaşlara bir sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İki şık arasındayım. İçerik tüketmek ve oyun oynamak için bu monitörü mü alayım yoksa ViewSonic x1-4k(100" basit bir perdem var) projeksiyon cihazını mı alayım? Projeksiyon cihazı 15 bin tl daha pahalı.
Not: Odam karanlık perdeli.
@mytokat84@MetaLchesH

Kullanan arkadaşlara bir sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İki şık arasındayım. İçerik tüketmek ve oyun oynamak için bu monitörü mü alayım yoksa ViewSonic x1-4k(100" basit bir perdem var) projeksiyon cihazını mı alayım? Projeksiyon cihazı 15 bin tl daha pahalı.
Not: Odam karanlık perdeli.
@mytokat84@MetaLchesH
Ben olsam film ağırlıklı kullanacaksam projeksiyon alırım. Yok, oyun ve tasarımlar için kullanacağım dersen monitör tabi ki çok daha verimli olur. Hem projeksiyonun böyle uzun bir ömrü olacağını sanmıyorum. Gazı bitince??

Yaklaşık 1 aydır ben de bu monitörü kullanıyorum ve diğer kullanıcılara bir sorum olacak. HDR kullanıyorsanız monitörü hangi görüntü modunda kalibre edip kullanıyorsunuz. (Gamer 1- Vivid vs.) Windows 11 HDR kalibrasyon uygulamasında vivid modundayken kalibrasyon hatalı çalışıyor ve bu sebepten windows monitörü 9000 nits olarak görüyor. Diğer görüntü modlarında yaklaşık 600 nit civarı bir değerde doğru görünüyor ancak renkler pek hoş değil. Daha önce Samsung S95b ile windows hdr kullandığım için bu monitörün hdr renkleri bana hiç güzel gelmedi. Sizlerin deneyimleri ve tavsiyelerini duymak isterim.

Bu monitörü satın alan biri olarak 1 günlük test deneyimlerimi paylaşmak isterim almayı düşünenlere:

1. Görüntü kalitesi gerçekten muazzam. Buradaki yorumlara bakarak acaba Word, Excel vb kullanımlarda sorun yaşar mıyım diye tereddüte düştüm. Fakat ilk kullanımda gördüm ki daha önce kullandığım 28 inç LED monitörümden kat kat daha kaliteli sonuçlar veriyor yazılarda.

2. Ryzen 7 7800x3D ve 6900 XT ile güzel oyun performansı aldım bu monitörden.

3. DP portundan 138 Hz sonuç aldım rahatlıkla fakat nedense içinden çıkan HDMI kablo ile 60 Hz geçemedim. Gözümden kaçan bir şey vardır sanırım.

4. 35.000 TL verilecek bir monitör olduğundan emin değilim. Samsung'un 55 inç OLED TV'si var Teknosa'da ve 37.000 TL'ye satılıyor. 120 Hz veren bir TV olarak bunu hiç aratacağını düşünmüyorum mesela.

5. Yakından klavye ile oyun oynayacaksanız bu monitör size uygun değil, ekrana hakim olamıyorsunuz. Uzaktan joystick ya da arcade stick ile oyun oynarım derseniz en az 1.5 metre geride oturmanız gerekiyor.

6. Gözü çok yormuyor. Fena değil.

7. Kumandasının kullanımını beğenmedim ve menüler çok hızlı tepki vermiyor. Samsung 8 serisinin TAA 20 metre ötedeki duvarın arkasından çeken kumandasından sonra çok sıkıntı çektim bunda. Bir de kızılötesi olduğundan tam yerine tutmayınca çekmiyor. Günümüz şartlarında Bluetooth olmaması hayal kırıklığı.

8. Hoparlörleri kaliteli ve güzel bas veriyor. Harici ses sistemine ihtiyacınız yok.

9. Panel çok ince, evde kedi, kuş vs varsa kesinlikle kıracaksınızdır.

10. Benim aldığım monitör arızalı çıktı, parasını ödememe ve değişim sonuçlanmasına rağmen Media market hala yenisini yollayamadı 14 gündür. Bu yüzden aldığıma biraz pişmanım açıkçası. Ya panel 3 sene sonra yine arızalanırsa. Verdiğim onca para çöpe gidecek.

11. Monitörün akıllı olmaması büyük bir eksiklik. Hani insan en azından bir tarayıcı, bir YouTube koyar. Fakat güzel özellikleri de yok değil, misal Word dosyası açtığınızda ona göre parlaklığı otomatik ayarlıyor, oyun açtığınızda parlaklık değişiyor. Bunu beğendim.

12. Ekranda FPS gösteren rakam koymuşlar ama kocaman. Ekranın 4 köşesinde yerini değiştirseniz de kocaman olduğu için problem yaratıyor. Boyutunu ve şeffaflığını değiştirme ayarı koymamaları eksiklik.

13. ASUS monitörümdeki döner stant bunda yok. TV gibi, koyuyorsunuz ve orada sabit duruyor. Aşağı yukarı ve açı ayarı yok. Bu büyük problem.

14. Gün içinde güneşli ortamda kullanımı ile akşam kullanımı arasında çok fark var. Akşam aldığınız kaliteyi gün ortasında aydınlık ortamda alamıyorsunuz. Akşam çok daha canlı oluyor renkler.

Özetle fikrimi sorarsanız: Buna 35.000 verene kadar 2000 daha koyun Samsung'un 55k OLED Televizyonunu satın alın. OLED'lerde tepkime çok küçük, dolayısıyla bunda yapıp da OLED TV de yapamadığınız hiçbir şey olmaz. Ekstradan daha güçlü hoparlör, akıllı TV özellikleri, daha iyi film ve televizyon izleme deneyimi elde edersiniz. Buna 35 verilmez şu an. Ben verdim ama pişmanım açıkçası.

Not: Neden aldım. Kicad ile PCB tasarımları yaparken başka bir yerden şemadan bakarken sayfa değiştirmekten bıkmıştım 28 inç monitörümde. Aynı şekilde Word ve Excel'de çok çalışıyorum. Bu monitörde 2 monitör yan yana gibi bir yerden yazı kopyalayabileceğim. Önceki halinde yazıları yazdığım diğer ekran için ayrıca laptop kullanıyordum. Bunda gerek kalmadı. Aktif olarak kicad, Photoshop, Fusion 360, Corel Draw kullanıyorum ve kesinlikle büyük ekran ihtiyacım var. 43 inç civarı olsa işimi görür müydü? Kesinlikle görürdü. Hatta daha da iyi olurdu. Ekran büyüdükçe sorun çıkma riski de aynı oranda artıyor.

Bir TV asla Monitör gibi olmaz. PC bağladığında bu dediğimi anlarsınız. Her ne kadar gerçek 120 Hz olsa da TV TVdir. Monitör akıcılığını ve deneyimini sunamaz.

Asus PG42UQ modelini eylülden beri kullanıyordum. Her gün ekseri oyun oynarken bir kere ekran tamamen giderdi. Büyük bir ihtimalle display koblosundan dolayı olabilir. Kabloyu ekran kartı bağlantısından bir kere çıkarır takardım, ancak öyle görüntü geri gelirdi. Bu sabah ekrana hafif bir klavye ucu darbesi geldi ve tamamen bozuldu. Şimdi Lg 48GQ900 modelini sipariş ettim. Bu monitörde g-synic özelliğini aktif edebiliyor muyuz? Tek merak ettiğim önemli bir sorun bu.

ASUS PG42UQ modelini eylül'den beri kullanıyordum. Her gün ekseri oyun oynarken bir kere ekran tamamen giderdi. Büyük bir ihtimalle display koblosundan dolayı olabilir. Kabloyu ekran kartı bağlantısından bir kere çıkarır takardım, ancak öyle görüntü geri gelirdi. Bu sabah ekrana hafif bir klavye ucu darbesi geldi ve tamamen bozuldu. Şimdi LG 48GQ900 modelini sipariş ettim. Bu monitörde g-synic özelliğini aktif edebiliyor muyuz? Tek merak ettiğim önemli bir sorun bu.

LG monitörlerde balon sanırım. Ya da bana denk gelenler öyleydi. OLED LG olan bile ASUS'tan kötü.
LG'den korkuyorum denemeden alınmaz artık. İsim var performans yok galiba. IPS'lerde görüntü çok kötü.

Geri
Yukarı