Linux nedir?

89666

Kilopat
1. Linux nedir?
2. Windows'a göre artıları ve eksileri nedir?
3. Oyun oynanıyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Linux işletim sistemi çekirdeğidir yani işletim sisteminin bir parçasıdır. Bu çekirdek ile yapılan işletim sistemlerine linux dağıtımı (distro) denir.
2. Linux dağıtımları daha güvenli ve performanslıdır (çoğunlukla)
3. Evet oyun oynayabilirsin fakat çok fazla oyun desteği olmayabiliyor

1. Linux nedir?
3. Oyun oynanıyor mu?
1. Linux bir işletim sistemi çekirdeği, üstüne gerekli yazılımlar eklenip derlendiğinde bir işletim sistemi olur. Linux'u kullanan bu işletim sistemlerinede dağıtım (distro) denir.

2. Artıları eksileri herkese göre değişir. Benim için windows'un hiçbir artısı yok.

3. Son zamanlarda Linux'da oyunculuk gelişti. Proton gibi yazılımlar sayesinde desteklenen windows
oyunlarını Linux'da oynayabilirsiniz (ProtonDB). Onun dışında Linux'u native olarak destekleyen oyunlar windows'dan daha iyi çalışır.

Son düzenleme:
1. Linux işletim sistemi çekirdeğidir yani işletim sisteminin bir parçasıdır. Bu çekirdek ile yapılan işletim sistemlerine linux dağıtımları denir.
2. Linux dağıtımları daha güvenli ve performanslıdır (çoğunlukla)
3. Evet oyun oynayabilirsin fakat çok fazla oyun desteği olmayabiliyor

1. Linux bir işletim sistemi çekirdeği, üstüne gerekli yazılımlar eklenip derlendiğinde bir işletim sistemi olur. Lİnux'u kullanan bu işletim sistemlerinede dağıtım (distro) denir.

2. Artıları eksileri herkese göre değişir. Benim için windows'un hiçbir artısı yok.

3. Son zamanlarda Linux'da oyunculuk gelişti. Proton gibi yazılımlar sayesinde desteklenen windows
oyunlarını Linux'da oynayabilirsiniz. protondb.com/. Onun dışında Lİnux'u native olarak destekleyen oyunlar windows'dan daha iyi çalışır.

Peki oyun ve performans için hangi Linux dağıtımını yüklemeliyim? Steam oyunları çalışır mı?

1. Linux nedir?
3. Oyun oynanıyor mu?
Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Genellikle yazılım veya kodlama üzerine çalışanlara hitap eder. Windows ücretlidir ancak Linux ücretsizdir. Windows .exe açabilir ama Linux düzgün bir şekilde .exe açamaz. Açması için Wine tarzı programlar gerekmektedir. Dediğim gibi, program (.exe) açma sorunu olduğu için Linux oyununuzu açmayabilir veya düzgün bir şekilde açmaz/oynatmaz.

Geri
Yukarı