Linux Nedir?

Sanch

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar, son zamanlarda Mr. Robot dizisini çok fazla izliyorum ve çok hoşuma gidiyor. Nedense hep Linux işletim sistemleri kullanılıyor. Ben de merak ettim ve "Wikipedia" üzerinden araştırdım. Ve bu işletim sisteminin farklı dağıtımları olduğunu gördüm. Kali, Ubuntu vesaire. Yanlışsam kusuruma bakmayın. Benim sorum şunlar olacak:
  1. En çok hangi Linux dağıtımı kullanılıyor?
  2. macOS ile bağlantısı nedir?
  3. Sanal makine ile kullanabilir miyim? Genel olarak ortalama bir sistemi zorlar mı?
  4. Raspberry Pi ile kullanmak mümkün mü?
  5. Neden kullanılmalı? Kimler kullanıyor?
Nedense Kali Linux ilgimi çekti. Python öğreniyorum ve okuduğum kadarıyla Kali Linux ile kullanabilirim. Tabiri caizse "Hacker" olmayacağım ancak biraz öğrenmeye çalışırsam sıkıntı olmaz bence. Belki ileride işime yarar.
Bir tane bile olsa sorumu cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Ben profesyönel bir gözlem yapmadım.
Ama bir süre mecburen kullandım elimde Windows 10 USB yoktu.
.Exe dosyalarını bile hariçi program ile açıyor bazılarını açmıyor.
Çoğu kişi Steam oyunlarını açarken zorlanıyor.
İyi yönlerini bilmiyorum ama kötü yönü baya fazla.
Güncel bir Windows ile asla yarışamaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Ubuntu.
2) MacOS ile bildiğim bağlantısı yok?
3) Evet kurabilirsiniz, doğru özellikleri verirseniz sanal makineye zorlamaz.
4) Evet, mümkün.
5) Windows 10 gibi içinde boş ve gereksiz yazılım yok. Temiz. Her türlü insan kullanır. Genelde techsavvy dediğimiz, teknolojiden bolca anlayan ve teknolojileri sürekli deneyen insanlar kullanır.
Aynı zamanda özgürsünüz. İstediğiniz masaüstü ortamını seçebilirsiniz. Bir komut satırı ile zilyon tane şey yapabiliyorsunuz.

Kali normal kullanımda önermiyorum. Bence Ubuntu ve türleri yeni kullanıcı için harikadır.

1) Ubuntu.
2) MacOS ile bildiğim bağlantısı yok?
3) Evet kurabilirsiniz, doğru özellikleri verirseniz sanal makineye zorlamaz.
4) Evet, mümkün.
5) Windows 10 gibi içinde boş ve gereksiz yazılım yok. Temiz. Her türlü insan kullanır. Genelde techsavvy dediğimiz, teknolojiden bolca anlayan ve teknolojileri sürekli deneyen insanlar kullanır.
Aynı zamanda özgürsünüz. İstediğiniz masaüstü ortamını seçebilirsiniz. Bir komut satırı ile zilyon tane şey yapabiliyorsunuz.

Kali normal kullanımda önermiyorum. Bence Ubuntu ve türleri yeni kullanıcı için harikadır.
Nasıl zorlamaz? Sistem özellikleri ile ağlar bilgisayarı.
Ben Profesyönel bir Gözlem Yapmadım.
Ama bir Süre Mecburen Kullandım Elimde Windows 10 USB Yoktu.
.Exe Dosyalarını Bile Hariçi Program İle Açıyor Bazılarını Açmıyor
Çoğu Kişi Steam Oyunlarını Açarken Zorlanıyor.
İyi Yönlerini Bilmiyorum Ama Kötü Yönü Baya Fazla
Güncel bir Windows İle Asla Yarışamaz.
Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmamayı bu forumda ne zaman öğreneceksiniz bilmiyorum.

Ben Profesyönel bir Gözlem Yapmadım.
Ama bir Süre Mecburen Kullandım Elimde Windows 10 USB Yoktu.
.Exe Dosyalarını Bile Hariçi Program İle Açıyor Bazılarını Açmıyor
Çoğu Kişi Steam Oyunlarını Açarken Zorlanıyor.
İyi Yönlerini Bilmiyorum Ama Kötü Yönü Baya Fazla
Güncel bir Windows İle Asla Yarışamaz.
Yapılan testlere göre Linux dağıtımlarının oyunlarda Windows'a oranla daha fazla FPS aldığı gözlemlenmiş. Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmayın.

...Mr. Robot dizisini çok fazla izliyorum ve çok hoşuma gidiyor.
Diziyi bitirdim ve keşke tekrar izleyebilsem. Dizinin final vermiş olması da üzücü.
macOS ile bağlantısı nedir?
macOS, UNIX çekirdeği ailesinden bir örnektir. GNU/Linux dağıtımları ise UNIX'ten ilham alınarak yapılmış Linux çekirdeğini kullanır.
Sanal makine ile kullanabilir miyim? Genel olarak ortalama bir sistemi zorlar mı?
Mr. Robot'un bir bölümünde Elliot karakteri Kali Linux bilgisayarında Oracle Virtual Box üzerinde Windows sanal makinesi kullanıyordu. Yani kullanılabilir ve orta seviye bir bilgisayarda performans sorunu yaşatmaz.(Aynı şekilde Windows'a da GNU/Linux sanal makinesi kurulabilir.)
Raspberry Pi ile kullanmak mümkün mü?
Raspberry Pi'nin resmi işletim sistemi zaten Debian GNU/Linux tabanlı bir Linux dağıtımıdır.
Neden kullanılmalı? Kimler kullanıyor?
İsteyen kullanabilir ve hafif bir işletim sistemidir. Özelleştirme yapmayı seven kişiler kullanabilir. Yazılımcıların da tercihleri arasındadır. Siber güvenlik çalışanları ve uzmanları da kullanır çünkü Linux çekirdeği serbest bir çekirdek olduğu için siber güvenlik konusunda büyük bir kolaylık sağlar.

Son düzenleme:
  1. En çok hangi Linux dağıtımı kullanılıyor?
  2. macOS ile bağlantısı nedir?
  3. Sanal makine ile kullanabilir miyim? Genel olarak ortalama bir sistemi zorlar mı?
  4. Raspberry Pi ile kullanmak mümkün mü?
  5. Neden kullanılmalı? Kimler kullanıyor?
1. Ubuntu olduğunu düşünüyorum.
2. MacOS ve GNU/Linux, Unix benzeri (ya da kabaca çakması) işletim sistemi ailesinin bir parçasıdır. Benzerlikleri buradan geliyor. Bazı komutları falan aynı ama onun dışında tamamiyle farklı felsefe ve farklı çalışma şekillerine sahiptir. Kullanım alanları da tamamen farklıdır.
3. Kurabilirsiniz hatta sanal makine üzerinde güzel çalışır. Windows gibi sanal makine üzerinde kasmaz fakat inanılmaz bir görsel performans beklemeyin.
4. Evet Raspberry Pi için özel Linux dağıtımları mevcuttur fakat herhangi ARM destekleyen bir dağıtımı da kullanabilirsiniz.
5. Linux ağırlıklı olarak sunucu ve süper bilgisayarlar tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda benim gibi ilgili olanlar tarafından kişisel bilgisayarlarında kullanılmaktadır.

Öncelikle Linux'a geçecekseniz şunu anlamanız lazım: Linux, Windows değildir, alakası yoktur, programlarından tutun çalışma şekline kadar her şeyi farklıdır. Linux'a gelip .exe dosyalarının çalışmasını bekleyemezsiniz. Eğer WINE kullanırsanız .exe dosyalarının bazılarını çalıştırabilirsiniz fakat tam anlamıyla bir Windows gibi çalışmasını beklemeyin. Linux üzerinde .exe dosylarını çalıştırmak bir özellik değildir "lükstür".

Kali Linux üzerindeki programları kullanmayacaksanız bence Kali Linux kurmanıza gerek yok. Python her türlü dağıtımda kullanılabilir. Ama Kali Linux'un araçlarıyla ilgileneceksiniz orasına karışamam.
Yapılan testlere göre Linux dağıtımlarının oyunlarda Windows'a oranla daha fazla FPS aldığı gözlemlenmiş. Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmayın.
Bazı oyunlarda geçerli, mağlesef her oyunda geçerli değil.

En çok hangi Linux dağıtımı kullanılıyor?

Ubuntu.

macOS ile bağlantısı nedir?

Hiçbir bağlantı yok. Ancak benzerler. macOS´un Darwin XNU kerneli, BSD tabanlıdır. BSD´ler de Unix´e dayanır. Yani macOS ile Unix arasında kod bağı bulunuyor. Linux çekirdeği ise bağımsızdır. Yani Unix değildir. Ancak Unix-benzeridir. Linux, Unix´ten esinlenen Linus Torvalds tarafından sıfırdan yazılmıştır. Yani Linux ile Unix arasında kod bağı yoktur. Dolayısıyla macOS ile de bir bağlantısı yok.

Sanal makine ile kullanabilir miyim?

Evet.

Genel olarak ortalama bir sistemi zorlar mı?

Ortalama bir PC´de kullanabilirsiniz. Zorlanmazsınız.

Raspberry Pi ile kullanmak mümkün mü?

Evet.

Neden kullanılmalı?

Özgürlük için. GNU/Linux dağıtımları açık kaynak kodlu ve özgür yazılımlardır. İsteyen herkes bu yazılımları kullanabilir, dağıtabilir, değiştirebilir ve değiştirilmiş sürümlerini de dağıtabilir. Windows ve macOS gibi sistemler kapalı kaynak kodlu oldukları için kısıtlıdır. Özgür yazılımlar bilgisayarın kontrolünü tamamen kullanıcısına bırakır. Ayrıca GNU/Linux gizlilik açısından çok daha şeffaf, güvenlik açısından çok daha sıkıdır.

Kimler kullanıyor?

Herkes kullanabilir. GNU/Linux dağıtımlarını kullanmak Windows ve macOS işletim sistemlerini kullanmaktan daha zor değildir.

Son düzenleme:
Ben profesyönel bir gözlem yapmadım.
Ama bir süre mecburen kullandım elimde Windows 10 USB yoktu.
.Exe dosyalarını bile hariçi program ile açıyor bazılarını açmıyor.
Çoğu kişi Steam oyunlarını açarken zorlanıyor.
İyi yönlerini bilmiyorum ama kötü yönü baya fazla.
Güncel bir Windows ile asla yarışamaz.
😂😃

Yeni konular

Geri
Yukarı