Mac Pro Mid 2012 GTX 970 Upgrade

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Merhabalar!

Bu konuda sizlere içerisnde HD 5770 olan Mac Pro 5,1 modeline nasıl GTX 970 taktığımızdan bahsedeceğim!

Sevgili dostum Ferhat Yüksel benden Mac ile uyumlu bir ekran kartı tavsiyesi istedi. Ben de Hackintosh'a takacak diye düşünüp GTX 970 tavsiye ettim. Sonradan öğrendim ki meğerse Mac Pro Mid 2012 kasaya takacakmış :)

Neyse, Altunizade'deki ofisine vardım. İlk merak ettiğim konu Mac Pro'nun çift 6 PIN, hatta 6 PIN + 8 PIN güç çıkışı sağlayıp sağlamadığı oldu. Desteklemiyorsa 1200 liralık kartı iade edecektik :)

Ufak bir araştırma ile desteklediğini öğrendim. Ama kablo eksikti. Apple'a özgü 6 PIN PCIe ekran kartı güç kablosu varmış. Adamlar her şeyi kafalarına göre değiştirmişler. Buna bile el atmışlar... Akşam saat 10, biz kablo arıyoruz yana yakıla. Capitol'deki Troy mağazasına gittik. Yıllarca ismini duyarım buranın, sordum kabloyu, yok dediler. Bitmiş üründen başka bir şey satmazsınız zaten dedim içimden!

Neyse oradan Gold'a gittik, orada da yok tabi. Onlar da bitmiş ürün satmayı çok seviyor... Ne uğraşacak kablo ile...

Buruk bir şekilde ofise döndük. Kara kara düşünürken ofiste başka bir Mac Pro daha varmış. Ek olarak ben var olan HD 5770'in de 6 PIN PCIe girişi yok sanıyordum, varmış. AMD'nin yüksek güç tüketimi işime yaradı desem yalan olmaz.

İki tane Mac Pro'dan iki tane 6 PIN PCIe kabloyu edindik. Bu kablo:

Apple PCIe ekran kartı kablosu.jpg

Yetti mi ? Tabii ki hayır! Üstüne bir de 6 PIN'den 8 PIN'e dönüştürücü gerekli çünkü GTX 970 6 PIN + 8 PIN!

6 PIN PCIe to 8 PIN PCIe.jpg

Şanslıyız ki MSI bu kabloyu kutuda veriyor!

1. Her şey hazır. O zaman ilk iş olarak Mac'i (alışkanlıktan PC'yi yazıyordum :) ) Yosemite sürümüne güncelliyoruz. Neden ? Çünkü Maxwell GPU desteği sadece Yosemite ile var.
  2. Sonrasında en son NVIDIA Web Driver sürümünü kuruyoruz:

NVIDIA DRIVERS Quadro & GeForce Mac OS X Driver Release 346.01.02

Bu sürücü şart. Zira Yosemite doğrudan Maxwell GPU'ları desteklemiyor. Sürücüyü kurduktan sonra Mac'i yeniden başlatacaksınız. NVIDIA Web Driver da varsayılan sürücü olmalı.
  3. Şimdi Mac'i kapatıyoruz ve AMD HD 5770 ekran kartını söküyoruz.
  4. Yerine GTX 970 ekran kartımızı takıyoruz ve Mac'i başlatıyoruz.
  5. Bu kadar! Artık GTX 970'in performansından yararlanabilirsiniz!

OS OX 10.10.3 sürümüne güncellenmiş ve GTX 970 ile güçlendirilmiş Mac Pro!
Mac Pro Mid 2012.png

MacPro 5.1.png

GTX 970 Mac Pro.png

GTX 970 ekran kartına bağlı çift 30" Apple Cinema Display:

Cinema HD Display.png

NVIDIA Web Driver:

NVIDIA Driver Manager.jpg

Ve Technopat!

Mac Pro.jpg

MSI GTX 970 Gaming 4G!

Mac Pro GTX 970 (5).jpg

Mac Pro Mid 2012!

Mac Pro GTX 970 (7).jpg

Montaj sonrası Mac Pro içinde GTX 970:

Mac Pro GTX 970 (6).jpg

Çift 6 PIN PCIe:

Mac Pro GTX 970 (10).jpg

DVI-D, DVI-I, DisplayPort ve HDMI çıkışları:

Mac Pro GTX 970 (3).jpg

Son düzenleme:
Merhabalar!

Bu konuda sizlere içerisnde HD 5770 olan Mac Pro 5,1 modeline nasıl GTX 970 taktığımızdan bahsedeceğim!

Sevgili dostum Ferhat Yüksel benden Mac ile uyumlu bir ekran kartı tavsiyesi istedi. Ben de Hackintosh'a takacak diye düşünüp GTX 970 tavsiye ettim. Sonradan öğrendim ki meğerse Mac Pro Mid 2012 kasaya takacakmış :)

Neyse, Altunizade'deki ofisine vardım. İlk merak ettiğim konu Mac Pro'nun çift 6 PIN, hatta 6 PIN + 8 PIN güç çıkışı sağlayıp sağlamadığı oldu. Desteklemiyorsa 1200 liralık kartı iade edecektik :)

Ufak bir araştırma ile desteklediğini öğrendim. Ama kablo eksikti. Apple'a özgü 6 PIN PCIe ekran kartı güç kablosu varmış. Adamlar her şeyi kafalarına göre değiştirmişler. Buna bile el atmışlar... Akşam saat 10, biz kablo arıyoruz yana yakıla. Capitol'deki Troy mağazasına gittik. Yıllarca ismini duyarım buranın, sordum kabloyu, yok dediler. Bitmiş üründen başka bir şey satmazsınız zaten dedim içimden!

Neyse oradan Gold'a gittik, orada da yok tabi. Onlar da bitmiş ürün satmayı çok seviyor... Ne uğraşacak kablo ile...

Buruk bir şekilde ofise döndük. kara kara düşünürken ofiste başka bir Mac Pro daha varmış. Ek olarak ben var olan HD 5770'in de 6 PIN PCIe girişi yok sanıyordum, varmış. AMD'nin yüksek güç tüketimi işime yaradı desem yalan olmaz.

İki tane Mac Pro'dan iki tane 6 PIN PCIe kabloyu edindik. Bu kablo:

Eki Görüntüle 65535

Yetti mi ? Tabii ki hayır! Üstüne bir de 6 PIN'den 8 PIN'e dönüştürücü gerekli çünkü GTX 970 6 PIN + 8 PIN!

Eki Görüntüle 65621

Şanslıyız ki MSI bu kabloyu kutuda veriyor!

Eki Görüntüle 65535

1. Her şey hazır. O zaman ilk iş olarak Mac'i (alışkanlıktan PC'yi yazıyordum :) ) Yosemite sürümüne güncelliyoruz. Neden ? Çünkü Maxwell GPU desteği sadece Yosemite ile var.
  2. Sonrasında en son NVIDIA Web Driver sürümünü kuruyoruz:

NVIDIA DRIVERS Quadro & GeForce Mac OS X Driver Release 346.01.02

Bu sürücü şart. Zira Yosemite doğrudan Maxwell GPU'ları desteklemiyor. Sürücüyü kurduktan sonra Mac'i yeniden başlatacaksınız. NVIDIA Web Driver da varsayılan sürücü olmalı.
  3. Şimdi Mac'i kapatıyoruz ve AMD HD 5770 ekran kartını söküyoruz.
  4. Yerine GTX 970 ekran kartımızı takıyoruz ve Mac'i başlatıyoruz.
  5. Bu kadar! Artık GTX 970'in performansından yararlanabilirsiniz!

OS OX 10.10.3 sürümüne güncellenmiş ve GTX 970 ile güçlendirilmiş Mac Pro!
Eki Görüntüle 65539

Eki Görüntüle 65544

Eki Görüntüle 65538

GTX 970 ekran kartına bağlı çift 30" Apple Cinema Display:

Eki Görüntüle 65537

NVIDIA Web Driver:

Eki Görüntüle 65543

Ve Technopat!

Eki Görüntüle 65541

MSI GTX 970 Gaming 4G!

Eki Görüntüle 65549

Mac Pro Mid 2012!

Eki Görüntüle 65551

Montaj sonrası Mac Pro içinde GTX 970:

Eki Görüntüle 65550

Çift 6 PIN PCIe:

Eki Görüntüle 65552

DVI-D, DVI-I, DisplayPort ve HDMI çıkışları:

Eki Görüntüle 65548

Merhaba, ben de mid 2010 mac pro sahibiyim ve ekran kartini upgrade etmek istiyorum. GTX 960 yada gtx 970 almayi dusunuyorum, su an icindeki kart opsiyonel olarak eklenen ati 5870 ama artik yeterli gelmiyo..

Simdi merak ettigim konu bu web driver sadece Yosemite icinmi gecerli yoksa sonrasi tum isletim sistemleri icinde gecerli mi yada el capitani da kapsiyor mu? Ayrica kablo arastirmasi yaptim internette Turk alisveris sitelerinde bu kablolar mevcut ve cok ucuz, eger bu driver olayinda el capitan icinde sikinti yoksa bu ugrade yapabilmemiz icin bi anlatim videosu cekebilmeniz mumkun mudur?

Gercekten bu mac pro upgrade mevzusu cok sikintili ve cok fahis paralara yapilan bi olay. Hali hazirda kasamda bulunan ekran karti bile Mac icin ozel oldugu icin tarihi eser olmasina ragmen 2046 TL, saka gibi.. Sanirim bu anlatim gercekten biz Mac pro kullanicilari icin referans nitelginde olacaktir, simdiden yardimlariniz icin cok tesekkurler.. Siz Recep Baltas, Ali Gungor, bir sonraki cozemedigimiz sorunumuzda gorusmek uzere.. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Mac Pro mid 2010 icin GT960 taktim. Gayet guzel calisiyor. Markasi fark etmiyor. Sistemde fark etmiyor NVIDIA web Driver sierra icinde mevcut. Once NVIDIA web Driver'i yukeyip sonra karti takmak lazim. 6 pine donusturucu guc kablosuyla cozulur. ASUS GT960'da guc kaplosu 6 pinli.

Bu arada GT 570 Ti'de calisiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı