MacBook Air M1 vs M2

berkovic19

Femtopat
Daha fazla  
MacBook Air alacağım ama M1 mi M2 mi karar veremedim. M1 alıp 16 GB RAM yapabilirim ama M2 daha yeni, sizce hangisini almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen arada yüzde 18 kadar bir fark var o kadar. Bu da sanırım bir nesil erken yaşlanması demek ama diğer taraftan da RAM sürekli SWAP'a girmediğinden sistem daha kararlı çalışacak.

Mimari degismedigi icin pek de bir fark yok aslinda. Esas degisim M3'de oldu. M1'den M2'ye gecmek icin 8GB RAM'den taviz vermeye bence hic ama hic gerek yok. Kaldi ki M2 biraz daha fazla isiniyor M1'e gore. Agir is yapmasi durumunda her turlu saat hizindan kisacagi icin anlami kalmayacak. M2 Air'in kasasi cok guzel sadece.

Hayır fark var M1 Pro ve M.2 karşılaştırınca bile M.2 geçiyor hocam.

Bu arada kendim de 8-256 M2 Air kullanıyorum sorunuz varsa alabilirim.

Yukarida yazdim nedenlerini bu kadar sentetik rakam bagimlisi olmaya gerek yok.

Mimari degismedigi icin pek de bir fark yok aslinda. Esas degisim m3'te oldu. M1'den M.2'ye gecmek icin 8 GB RAM'den taviz vermeye bence hiç ama hiç gerek yok. Kaldi ki M.2 biraz daha fazla isiniyor m1'e gore. Agir is yapmasi durumunda her turlu saat hizindan kisacagi icin anlami kalmayacak. M2 Air'in kasasi cok guzel sadece.

Yukarida yazdim nedenlerini bu kadar sentetik rakam bagimlisi olmaya gerek yok.

Aslında var eğer render veya ağır iş yapacaksa M1 16 GB daha iyi tabii ki ama eğer ağır iş yapmayacaksa 8 GB RAM de gayet yetiyor. En iyisi M.2 16 GB zorlaması olur bu durumda.

Hayır fark var M1 Pro ve M.2 karşılaştırınca bile M.2 geçiyor hocam.
Sadece tekli çekirdekte doğru, çoklu çekirdek ve termal dayanımda M1 Pro daha iyi. Her sene önceki serinin Pro modeli, sonraki serinin düz modelinden daha iyidir Apple'da. M1 Pro her türlü daha iyi bir işlemci.

Kaldi ki M2 biraz daha fazla isiniyor M1'e gore.
Ben hiç M1 kullanmadım ama 16 inç kasada M2 Pro kullanıyorum. Sanırım daha aktif soğutması çalışmadı desem yeridir.

Aslında var eğer render veya ağır iş yapacaksa M1 16 GB daha iyi tabii ki ama eğer ağır iş yapmayacaksa 8 GB RAM de gayet yetiyor. En iyisi M.2 16 GB zorlaması olur bu durumda.

Render veya agir is yapacaksa bastan Air almasi hata zaten. Uzerine dedigim gibi M2 islemci daha cok isindigi icin M2 Air isinmaya bagli daha cok throttle yiyor. Bu sebeple ayni islemci olmasina ragmen Pro kasa render gibi islemlerde yuzde 18 civari daha iyi performans veriyor. Saniyeler sizin icin onemliyse herhangi bir M1 islemciden M2 serisine gecilebilir ama ben hic gormedim performans icin elindeki M1 cihazdan cikip M2 alan. Apple'in biraz cikarmak icin cikardigi islemci oldu. M1 zaten caginin otesinde bir islemciydi.

Sadece tekli çekirdekte doğru, çoklu çekirdek ve termal dayanımda M1 Pro daha iyi. Her sene önceki serinin Pro modeli, sonraki serinin düz modelinden daha iyidir Apple'da. M1 Pro her türlü daha iyi bir işlemci.

Ben hiç M1 kullanmadım ama 16 inç kasada M2 Pro kullanıyorum. Sanırım daha aktif soğutması çalışmadı desem yeridir.

16", 14" hatta 13" Pro kasada zaten isinma olmuyor hocam. Ozellikle de 14" ve 16" modellerde cift fan ve bakir boru daha uzun oldugu icin ancak Air icin M2 biraz fazla kaciyor. Muhtemelen M3 islemcili Air isi yonetimi konusunda daha iyi olacak M2'ye kiyasla. Mimari iyilestirme yapmadan frekans ve saf kas gucu basinca sicaklik artisi dolayisiyla fansiz kasada throttle kacinilmaz oluyor maalesef.

Geri
Yukarı