MacBook Air M1 vs M2

Render veya agir is yapacaksa bastan Air almasi hata zaten. Uzerine dedigim gibi M2 işlemci daha cok isindigi icin M2 Air isinmaya bagli daha cok throttle yiyor. Bu sebeple ayni islemci olmasina ragmen Pro kasa render gibi islemlerde yuzde 18 civari daha iyi performans veriyor. Saniyeler sizin icin onemliyse herhangi bir M1 islemciden M.2 serisine gecilebilir ama ben hiç gormedim performans icin elindeki M1 cihazdan cikip M.2 alan. Apple'in biraz cikarmak icin cikardigi islemci oldu. M1 zaten caginin otesinde bir islemciydi.

16", 14" hatta 13" Pro kasada zaten isinma olmuyor hocam. Ozellikle de 14" ve 16" modellerde cift fan ve bakir boru daha uzun oldugu icin ancak Air icin M.2 biraz fazla kaciyor. Muhtemelen M3 islemcili Air isi yonetimi konusunda daha iyi olacak M.2'ye kiyasla. Mimari iyilestirme yapmadan frekans ve saf kas gucu basinca sicaklik artisi dolayisiyla fansiz kasada throttle kacinilmaz oluyor maalesef.

Az önce shifdeletenin testini izledim render da M.2 M1 Pro'ya birkaç dakika fark atıyor aslında bunun sebebini ben de anlamadım mantıken M1 Pro dun daha fazla çekirdeği ve soğutması var gidip siz de izleyebilirsiniz.

@Görkem Say'ın söylediklerini dikkate almanızı tavsiye ederim. M1 ve 16GB olan modele yönelmeniz daha iyi olur. Burada M3 8 GB'ın M2 16 GB'dan daha kötü performans vermesi örneği düşünülmeli.

M1 yeni bir işlemci değil, evet ama oldukça güçlü. M2 ile arasında göz ardı edilebilir derece ufak bir performans farkı var. Uzun uzun yazabilirim fakat üşeniyorum.

Özetle, M1 ile M2 arasında elle tutulur bir fark bulamayacaksın. Ama gün geçtikçe RAM ihtiyacı artıyor. Bunun tersini söyleyen kimseyi dikkate almayın. Safari'de sadece bir sekmenin 1.1GB'a kadar RAM kullandığı olabiliyor. Kısacası uzun ömürlülük açısından 16 GB'a ihtiyacınız var.

Arkadaşlar ben sizi anlamıyorum. %30 fark nasıl göz ardı edilebilir söyler misiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda bayağı detaylı testler var buyurun izleyin. Ben zaten 8 GB RAM yeterli demiyorum ama en azından 2. ele yönelerek M.2 16 GB alınmalı. Ben kendim M.2 8 GB kullanıyorum ve Photoshop ve web işlerimi çok çok rahat yapabiliyorum.

Arkadaşlar ben sizi anlamıyorum. %30 fark nasıl göz ardı edilebilir söyler misiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu videoda bayağı detaylı testler var buyurun izleyin. Ben zaten 8 GB RAM yeterli demiyorum ama en azından 2. ele yönelerek M.2 16 GB alınmalı. Ben kendim M.2 8 GB kullanıyorum ve Photoshop ve web işlerimi çok çok rahat yapabiliyorum.

Ben yuzde 30'luk bir fark goremedim. GPU temelli isler icin bahsediyorsan normal zaten 2 tane GPU cekirdegi farki var. Onun haricinde 10-15 saniyeler icin bu kadar yaygara koparmaya gerek yok. Zaten kimsenin M1 islemci daha iyi dedigi de yok. Su fark icin 16GB RAM'den vazgecilmez diyorum ben sen tutuyorsun islemci kiyaslamasi yapiyorsun. Dunya uzerinde de M2 islemci icin 8GB RAM'e dusecek insan tanimiyorum sahsen ozellikle de uzun kullanim hedefliyorsa. Kaldi ki 8-256 modelin icerisindeki SSD'de cok kotu Swap performansini da etkliyor.

Yükseltme için gerek yok ama alım yapilirken işlemci çok öneml.

Ben yuzde 30'luk bir fark goremedim. GPU temelli isler icin bahsediyorsan normal zaten 2 tane GPU cekirdegi farki var. Onun haricinde 10-15 saniyeler icin bu kadar yaygara koparmaya gerek yok. Zaten kimsenin M1 islemci daha iyi dedigi de yok. Su fark icin 16 GB RAM'den vazgecilmez diyorum ben sen tutuyorsun islemci kiyaslamasi yapiyorsun. Dunya uzerinde de M2 işlemci icin 8 GB RAM'e dusecek insan tanimiyorum sahsen ozellikle de uzun kullanim hedefliyorsa. Kaldi ki 8-256 modelin icerisindeki SSD'de cok kotu swap performansini da etkliyor.

Testlerde 2-3 dakika fark atabiiyor. Evet SSD için dediğiniz de doğru ama o farkı büyük dosyalarla uğraşmıyorsanız hissedemezsiniz.

Geri
Yukarı