MacBook Air sıvı teması sonrası garanti dışı kalır mı?

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Touchpad'in bulunduğu yere biraz sıvı bulaştı, saç kurutma makinesi dahi tuttum. M1 MacBook Air'ım var. Ne yapmalıyım? Bundan sonra garanti dışı mı kaldı?

Sıvı teması kaynaklı bir sorun yaşarsan garanti kapsamına girmez, direkt ürünün garanti dışı kalmadı merak etme. Bu tarz sıvı dökülmesi durumlarında sakın saç kurutma makinesi kullanmayın. Nemi daha da içeri iletirsiniz. Cihazı ters çevirip, balkon gibi açık bir alana bırakın bir süreliğine.

Ya aslında olay şu , film izlerken tükürüğüm aktı ve şu an touchpad çalışmıyor. Cihazı söküp izopropil alkolle temizleyebilirim ama bu sefer de cihaz garanti dışı kalacak.
Söksem temizleyebilirim sökmeli miyim ?

İlerde oksitlenme riski olabilir. Önerim, varsa güvendiğiniz bir bilgisayarcıya götürmeniz. Ne kadar sıvı döküldü bilmiyorum ama ben olsam risk almazdım. Şahsen geçenlerde de başıma geldi.
Ya aslında olay şu , film izlerken tükürüğüm aktı ve şu an touchpad çalışmıyor. Cihazı söküp izopropil alkolle temizleyebilirim ama bu sefer de cihaz garanti dışı kalacak.
Söksem temizleyebilirim sökmeli miyim ?
Kendin dokunma, bilen birine götür. Teknik servise değil elbet. Apple garantisi zaten cihazda kronik bir sorun olmadığı sürece bir işinize yaramaz. Ve en önemlisi bilgisayarı hemen kapat ve açma.

İleride oksitlenme riski olabilir. Önerim, varsa güvendiğiniz bir bilgisayarcıya götürmeniz. Ne kadar sıvı döküldü bilmiyorum ama ben olsam risk almazdım. Şahsen geçenlerde de başıma geldi.

Kendin dokunma, bilen birine götür. Teknik servise değil elbet. Apple garantisi zaten cihazda kronik bir sorun olmadığı sürece bir işinize yaramaz. Ve en önemlisi bilgisayarı hemen kapat ve açma.

Batarya bağlantısı olduğu sürece kapatması oksitlenmeyi geciktirir sadece, dediğin gibi teknik servise gitmesi gerek.

Apple ile görüştüm, cihazın sökülmesi garanti dışı bırakır dediler. Mecburen en yakın Gürgençler servisinden randevu aldım.
Apple onarım yapmıyor, direkt parça değiştiriyor. Benim Pro cihazım için 7500 TL topcase değişim ücreti istemişlerdi. Air için de benzer fiyatlarda olacaktır. Önerim dışardaki bilgisayarcılara bakmanız. Kadıköy civarında oturuyorsanız öneri yapabilirim. Ayrıca Apple servise teslim edince 200 TL arıza tespit ücreti ödemeniz gerekiyor. Yani götürüp bilgi alayım da diyemezsiniz.

Güncelleme:
Alelacele en yakın Gürgençler servisine gittim. Kendileri Trackpad çalıştığı için işlem yapamayacaklarını söylediler. Sıvı temasını temizlemelerini istedim burada müdahale edemiyoruz sorun olsaydı ana servise yönlendirme yapardık dediler. Pazartesi ve 4 Mart günü için iki ayrı randevu aldım. Şişli'de Troy servisi temizlik vs. yaparız derlerse cihazı götüreceğim. Eğer Troy yapmazsa 4 Mart Bağdat Caddesindeki Apple Store'a götüreceğim. Cihazımın garantisini umursuyorum. Şu an cihaz sorunsuz çalışsa da içim rahat değil. Sıvı temasından dolayı oluşan bir hasar varsa karşılayıp tekrar garanti dahiline sokmak istiyorum cihazı.

Güncelleme:
Alelacele en yakın gürgençler servisine gittim. Kendileri trackpad çalıştığı için işlem yapamayacaklarını söylediler. Sıvı temasını temizlemelerini istedim burada müdahale edemiyoruz sorun olsaydı ana servise yönlendirme yapardık dediler. Pazartesi ve 4 Mart günü için iki ayrı randevu aldım. Şişli'de troy servisi temizlik vs. yaparız derlerse cihazı götüreceğim. Eğer troy yapmazsa 4 Mart Bağdat caddesindeki Apple Store'a götüreceğim. Cihazımın garantisini umursuyorum. Şu an cihaz sorunsuz çalışsa da içim rahat değil. Sıvı temasından dolayı oluşan bir hasar varsa karşılayıp tekrar garanti dahiline sokmak istiyorum cihazı.

Merhaba, troy temizlik yaptı mı? Eğer yaptıysa cihazının şu an sıvı temaslı olarak mı görünüyor?

Geri
Yukarı