Monster T5 v19.1 Pardus uyumlu mu?

Yani eğer işinizi görüyorsa Linux'a geçmeye zorlamanıza gerek yok kendinizi. Benim Windows'tan daha çok işimi gördüğünden, ve yaptığım şeylere engel olmaması yüzünden. 6 ay Dual boot yaptıktan sonra geçtim.

Linux'ta Windows'a göre az uygulama olmasının nedeni, Windows'a göre az kullanılmasıdır. Var olan programlar güzeller, ama profesyonel düzeyde program eksikliği var maalesef.

Ama son zamanlarda daha fazla insan kullanıyor Linux'u. Özellikle son 2-3 yılda çoğu oyunun çalışmaya başlaması yüzünden.

Xfce'ye gelirsek. 1-2 ikon teması ve tema yüklerek güzel bir görünüm yapıp hem de az sistem harcatabiliyorsun. Örnek olarak kendi yaptığım bir özelleştirmeyi atayım. GNU/Linux masaüstü görünümleriniz

Hocam Linux gerçekten az RAM harcaması dışında ne artısı var? Kullanım, kodlama, performans falan ne artısı? Ben ciddi bir artış göremedim.

Hocam Linux gerçekten az RAM harcaması dışında ne artısı var? Kullanım, kodlama, performans falan ne artısı? Ben ciddi bir artış göremedim.

Linux'un hem artıları hem de eksileri var. Gördüğüm bazı artıları söylemek istiyorum.

Virüs kapmak daha zor. Çoğu virüs Windows'u hedef aldığından virüs kapmak daha zor. Hem virüslü Windows programlarını çalıştırsan bile daha güvenli. Çünkü sisteme erişimleri kısıtlı ve sadece belirli klasörlere bir şeyler yapabilirler, Windows'a göre tasarlandıklarından dolayı. Tabii sandbox içinde çalıştırırsan çok daha güvenli oluyor.

İstediğin gibi kolayca özelleştirebiliyorsun, o konuda bayağı iyidir. Çoğu masaüstü ortamında menüden tema indirebiliyorsun.

Güncellemeler zorunlu değil ve çok daha basit. Tüm programları ve sistem güncellemerini güncelleme yöneticsinden istediğin gibi güncelleyebilirsin. Hem seni zorlamıyor, hem de güncelleme yaparken bilgisayarı kullanabiliyorsun.

Hard Disk'te kullanılabiliyor. Windows 10 ve üzeri sürümlerin aksine.

Mint açısından söylüyorum, ilk kurulumda gelen şeyler çok daha güzel. Gerekli şeyler kurulum ile geliyor. Mesela RAR açmak için sonsuz WinRAR deneme sürümü yapmana gerek yok.

Bilgisayarın ömrünü uzatabiliyorsun. Benim bilgisayar Windows 10 da çok kötü çalışıyor. Eğer Linux'a geçmeseydim, ya eskimiş ve hiçbir şey çalıştırmayacak 8.1 de kalacaktım. Ya da düzgün çalışmayan Windows 10'a geçecektim. Şimdi 10 yıl öncesinin sistem gereksinimleri ile programların yeni sürümünü çalıştırabiliyorum.

Program yüklemek çok basit. İnternete gidip ne olduğu belirsiz sitelere girmeden 2 tık ile yazılım yöneticisinden program yükleyebiliyorsun. Bağımlılıkları da otomatik olarak yüklüyor.

Masaüstü deneyimini daha iyi buluyorum. Mesela XP döneminden beri Windows kullanıyorum, şu ayar menüsüne her girdiğimde kafayı yiyorum. Çok kötü bir şekilde organize edilmiş ve kafa karıştırıyor.
Ayrıca artık 10 yıldır 2 tane ayrı ayar menüsü var, tek bir tanesi yetmiyor gibi.

Bunlar bulduğum bazı artılar. Ayrıca program çeşitlili az olsa da ben olan programları daha işe yarar buluyorum. Ne kadar profesyonel düzeyde program yetersizliği olsa da, bayağı havalı şeyler var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı