MX130 sistem Fortnite düşük performans

O zaman ısınma sorunu vardır. Garantiye gönder ardından soğutucu al.
75°'yi ısılarım geçmiyor. Garantiye göndereli 1 ay oldu. Ayrıca soğutuculuk bir durumda yok. Oyunla alakalı bir problem yaşıyorum. Yardımcı olmak yerine ezber çözümleri söylemeniz pekte bir faydası olmuyor.

Sistemim:
  • MX130 2 GB GDDR5
  • i5 1035G7
  • 16 GB RAM DDR4 2666 MHz

Oyunda DX12 ve DX11'de aynı şekilde drop sorunu var. 50-60 FPS aldığım yerlerden anlık 14'e düşüyor sonra düzeliyor. Çözümü var mı?

Oyun ayarları;
  • 1600x900
  • Tam ekran
  • Görüş uzaklığı: Uzak
  • Gölgeler: Orta
  • Kenar yumuşatma: Orta
  • Kaplamalar: Destansı
  • Efektler: Düşük
  • Post processing: Düşük
  • Dikey senkronizasyon: Açık
  • Çok izlekli görüntü oluşturma: Açık
  • NVIDIA Reflex: +Boost
Oyunu DirectX 11 veya 12 yerine Performans moduna alın. FPS 2 katına çıkıyor. Bir de nvidia reflex fps düşürebilir.

Oyunu DirectX 11 veya 12 yerine Performans moduna alın. FPS 2 katına çıkıyor. Bir de nvidia reflex fps düşürebilir.
Arkadaşlar sanırım anlamıyorsunuz.
Ben zaten 60 FPS alıyorum. Bunda problem yok. Benim sorunum FPS'in anlıkta olsa bazen düşüp geri yükselmesi.

Ama tabii yanlış anlaşılma olması kadar doğal birşey yok. Hangi moderatör "Fortnite FPS Drop sorunu" olan konu başlığını "Mx130 sistem düşük performans" diye değiştirir ki?
Adam başlığı görünce konuyla alakası bir bilgisi olsa bile sistemseldir diyip geçebiliyor.

@Gordrhain oyunsal bir sıkıntı cidden bende de var harita kocaman olduğu için yükleme yapıyor güçlü olmayan sistemlerde oluyor genellikle.
Hocam dediğiniz doğru. Ne kadar uğraşsamda çözüm bulamadım. Ama azaltmanın yolunu buldum kendimce;
Oyun içindeki ayarları yükselttiğimde (kenar yumuşatma ve post processing'i yükseğe aldım, diğer ayarlar aynı) FPS kaybım olmadan daha az FPS dropla oyunu oynayabildim.

Sistemim:
  • MX130 2 GB GDDR5.
  • i5 1035G7.
  • 16 GB RAM DDR4 2666 MHz.

Oyunda DX12 ve DX11'de aynı şekilde drop sorunu var. 50-60 FPS aldığım yerlerden anlık 14'e düşüyor sonra düzeliyor. Çözümü var mı?

Oyun ayarları;
  • 1600x900
  • Tam ekran.
  • Görüş uzaklığı: Uzak.
  • Gölgeler: Orta.
  • Kenar yumuşatma: Orta.
  • Kaplamalar: Destansı.
  • Efektler: Düşük.
  • Post processing: Düşük.
  • Dikey senkronizasyon: Açık.
  • Çok izlekli görüntü oluşturma: Açık.
  • NVIDIA Reflex: +Boost

Birincisi kullandığınız laptop oyun laptopu değil, MX130 giriş seviye bir kart ve o PC'nin soğutma sistemi oyun için tasarlanmadı bu tür şeylerle karşılaşman gayet normal. Yanlış anlama pcni kötülemek için yazmadım sadece oyun için tasarlanmadığını belirteyim dedim. Ayrıca kaplamaları destansı ayarlamıssın orta falan onları lowa çekmeni tavsiye ederim hepsini. Anlık düşüp yükselmesi sıcaklıktan kaynaklı işlemci ekran kart sıcaklığına değil işlemci sıcaklığına bakacaksın. Muhtelemen nvdida expreienceden açmışındır bunu onda CPU sıcaklığı yazmaz CPU sıcaklığından dolayı böyle durumla karşılaşıyorsun.

Son düzenleme:
Birincisi kullandığınız laptop oyun laptopu değil, MX130 giriş seviye bir kart ve o PC'nin soğutma sistemi oyun için tasarlanmadı bu tür şeylerle karşılaşman gayet normal. Yanlış anlama pcni kötülemek için yazmadım sadece oyun için tasarlanmadığını belirteyim dedim.
Merhaba hocam, öncelikle konu biraz hortlamıș. Tarihlere bakınca farkettim. Evet mx130 giriş seviye bir karttı ancak konuda da belirttiğim gibi sorunum düşük fps değildi. Fps drop sorunu yaşamamdı ve onu da yanlış hatırlamıyorsam sonraki bir güncellemede düzelttiler. Şu an o sistem yerine 4070 Ti'lı bir sisteme geçtiğim için anlık olarak ne durumdayım yorum yapamayacağım ancak giriş seviye olmasına rağmen RDR2 gibi ağır bir oyunu da oynattığı için çok memnundum o sistemden.

Merhaba hocam, öncelikle konu biraz hortlamıș. Tarihlere bakınca fark ettim. Evet MX130 giriş seviye bir karttı ancak konuda da belirttiğim gibi sorunum düşük FPS değildi. FPS düşmesi sorunu yaşamamdı ve onu da yanlış hatırlamıyorsam sonraki bir güncellemede düzelttiler. Şu an o sistem yerine 4070 Ti'lı bir sisteme geçtiğim için anlık olarak ne durumdayım yorum yapamayacağım ancak giriş seviye olmasına rağmen RDR2 gibi ağır bir oyunu da oynattığı için çok memnundum o sistemden.

FPS düşmesi iste islemci sicakligi ile ilgili CPU yani.

FPS düşmesi iste islemci sicakligi ile ilgili CPU yani.
Başka bir senaryoda evet doğru olabilir ancak konuyu açtığımda belirttigim gibi sorun sıcaklıklar değildi. 75 derece laptoplar için gayet normal bir değer. Ayrıca eğer dediğiniz gibi sorun sıcaklıklar olsaydı sonraki güncellemelerde bu sorun çözülemezdi.

Başka bir senaryoda evet doğru olabilir ancak konuyu açtığımda belirttigim gibi sorun sıcaklıklar değildi. 75 derece laptoplar için gayet normal bir değer. Ayrıca eğer dediğiniz gibi sorun sıcaklıklar olsaydı sonraki güncellemelerde bu sorun çözülemezdi.

75 derece gpumu yoksa cpumu CPU 75 derede olamaz ama GPU olabilir sen islemci sicakligindan yiyorsun FPS düşmesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı