Okulda kavga ettim

Bunu bir kız mı diyor erkek mi?

Peki. Dediğiniz gibi olsun da TR bir ilki görsün.

Örnekleri daha da basitleştirecekse terlemeniz bile başkalarının hakkına gasptır.
Kültür farkı diye bir şey var. Bir insanin terlemesini önleyecek zararlı deodorantlar çevreye insanlardan daha çok zarar verir. Bu da dolaylı yoldan insanin yaşamına gasptir.

Kültür farkı diye bir şey var. Bir insanin terlemesini önleyecek zararlı deodorantlar çevreye insanlardan daha çok zarar verir. Bu da dolaylı yoldan insanin yaşamına gasptir.

Fakat kendine verdiği zarar beni, seni, bir başkasını pek de bağlamaz. Yani metroda kokan biri yanınızda olsa, "Deodorantlar zararlı, kullanmaması sorun değil." demezsiniz diye düşünüyorum.

Kişilik mevzusu değil. Karşılıksız iyilik yapanlar, herkese sevgi saçanlar sadece kitaplarda, filmlerde olur.

Bizi koşulsuz sevdiklerini söyleyen anne babalar bile iyi biri olacağımızı düşünüp bunu diyorlar. Bağrına bastığı evladının 20 sene sonra katil, sapık olacağı verisine sahip olsa da böyle olur muydu sence? Orada bile bir karşılık, beklenti var kısaca.
Her şeyden karşılık beklemeyin. Örnek olarak minibüste bir kişiye yer verdiğimizde karşılıksız iyilik yaparız.

Her şeyden karşılık beklemeyin. Örnek olarak minibüste bir kişiye yer verdiğimizde karşılıksız iyilik yaparız.
İstisnalar kaideyi bozmaz.

Mümkünse son soruma karşı da fikrinizi belirtir misiniz?
👇
Fakat kendine verdiği zarar beni, seni, bir başkasını pek de bağlamaz. Yani metroda kokan biri yanınızda olsa, "Deodorantlar zararlı, kullanmaması sorun değil." demezsiniz diye düşünüyorum.

Çevreye verilen zarar sadece bana etki etmez. Birinin koltuk altı kokusundan hoşnut olmadıysam yerimi değiştirebilirim.

İstisnalar kaideyi bozmaz.

Mümkünse son soruma karşı da fikrinizi belirtir misiniz?
👇
Yeniden örnek vereyim. Örnek olarak technopat'ta insanların insanlara karşılık beklemeden yardım etmesi.

Peki yerini değiştirmesi gerekn siz misiniz, kokmaması gereken o mu? Daha uzatmaya gerek yok bence, farklı düşünüyoruz anlaşılan.
Medeniyetli olan var olmayan var. Medeniyet yoksulu insanların çok olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Peki yerini değiştirmesi gerekn siz misiniz, kokmaması gereken o mu? Daha uzatmaya gerek yok bence, farklı düşünüyoruz anlaşılan.
Medeniyetli olan var olmayan var. Medeniyet yoksulu insanların çok olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Karşılık alıyorlar, kendilerince iyi zaman geçiriyorlar. Yoksa karşılık beklemeden hangi insan evladı bedavaya inşaatta, sanayide; kısaca bir işte çalışır?
2 farklı olayı bağlamak örnek olmuyor.
Zaman gecirmek bir karşılık almak değildir. Zaman zaten akıyor. Ha öyle ha böyle. Bir sanayide çalışmanın nedeni gerekli bilgiye sahip olamamaktadır. Eğer yeterince bilgi sahibi olunsaydi, zaten daha iyi bir işte çalışırdı. Bu sebepler yüzünden daha kotu şartlarda daha azını alıyor.

Geri
Yukarı