Puro içen var mı?

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar aranızda puro içen var mı? Ayda yılda bir böyle mangalda, piknikte falan veya özel günlerde içmek istiyorum ama biraz zahmetli bir şeye benziyor bu puro. Kesicisi, çakmağı, yakılışı falan en ufak hatada puro ziyan oluyor veya tadı bozuluyor. Aranızda içen var mı, önerilerde bulunabilecek var mı? Az önce tekelden aldığım 5 TL'lik Captain Black puro çok kötüydü, sırf yanık tadı geliyordu ben beceremedim sanırım.

Paketi 26₺ civarına satılan bir puro markası vardı. Adını hatırlayamadım şimdi. Bir arkadaşım tekelden almıştı. Onun haricinde Türkiye'de satılan puroları beğenmedim. O dediğimin bir de limonlusu vardı yanlış hatırlamıyorsam. Tekelde naylonunun üzerinden kokladığımda dahi buram buram limon kokusu geliyordu, içmek nasip olmadı.

Dipçe: Bahsettiğim puro kalın değildi ve ağızlığı yoktu.

Dipçe 2: Yanlış hatırlamıyorsam markası Rocks'tu. Siz yine de alacağınız yere sorun fiyatı söylediğim civarda ise odur.

Son düzenleme:
Paketi 26₺ civarına satılan bir puro markası vardı. Adını hatırlayamadım şimdi. Bir arkadaşım tekelden almıştı. Onun haricinde Türkiye'de satılan puroları beğenmedim. O dediğimin bir de limonlusu vardı yanlış hatırlamıyorsam. Tekelde naylonunun üzerinden kokladığımda dahi buram buram limon kokusu geliyordu, içmek nasip olmadı.

Dipçe: Bahsettiğim puro kalın değildi ve ağızlığı yoktu.

Dipçe 2: Yanlış hatırlamıyorsam markası Rocks'tu. Siz yine de alacağınız yere sorun fiyatı söylediğim civarda ise odur.
Bugün içtiğim Captain Black ve Rocks markaydı. Rocks olanın filtresi yoktu ve kakaoluydu, diğer Captain Blackda ise beyaz plastik bir filtre vardı ve vişneliydi. İkisinin tadı da aynıydı, yanık tadı geliyordu ve cidden aşırı kötüydü.

7-8 yıldır pipo içiyorum. Arada güzel denk gelirse puroda içiyorum. Zahmetli olan pipodur. Puro çok basittir. Ucunu keser, yavaşça yakar ve içersin. Dikkat edeceğin tek ve önemli nokta yavaş içmek, ısınmasına izin vermemektir. Ayrıca puro ve piponun içe çekilmeden içildiğini söylememe gerek yok sanırım :) Zaten kaliteli, normalde ~2 saat süren bir puroyu içine çeke çeke içen ya dörtte birinde bırakır nikotine doyar yada sonuna kadar içmeye kalkarsa nikotinden fenalaşır :)

Önemli not; İçe çekilmese bile her türlü tütün zararlıdır. Sigara gibi akciğer kanseri yapmaz belki ama, girdiği temas ettiği her organda kanser riskini büyük oranda arttırır. (Ağız, dudak, dil, damak, sinüs, artık hangi organ varsa ağızda işte) Ayrıca kapalı ortamda içilen tütün içe çekilmese bile, insan kendi kendinin pasif içiciliğini yapacağı için bir miktar ciğerede gider.

Son düzenleme:
7-8 yıldır pipo içiyorum. Arada güzel denk gelirse puroda içiyorum. Zahmetli olan pipodur. Puro çok basittir. Ucunu keser, yavaşça yakar ve içersin. Dikkat edeceğin tek ve önemli nokta yavaş içmek, ısınmasına izin vermemektir. Ayrıca puro ve piponun içe çekilmeden içildiğini söylememe gerek yok sanırım :) Zaten kaliteli, normalde ~2 saat süren bir puroyu içine çeke çeke içen ya dörtte birinde bırakır nikotine doyar yada sonuna kadar içmeye kalkarsa nikotinden fenalaşır :)

Önemli not; İçe çekilmese bile her türlü tütün zararlıdır. Sigara gibi akciğer kanseri yapmaz belki ama, girdiği temas ettiği her organda kanser riskini büyük oranda arttırır. (Ağız, dudak, dil, damak, sinüs, artık hangi organ varsa ağızda işte) Ayrıca kapalı ortamda içilen tütün içe çekilmese bile, insan kendi kendinin pasif içiciliğini yapacağı için bir miktar ciğerede gider.
İşte benim yaptığım hata puroyu yakamamak sanırım ve aldığım purolarda dandikti. Kibritle değdi değmedi şeklinde yaktım puroları ikisi de kötüydü bayağı, ikisinden de acayip yanık tadı geliyordu. Evet içe çekilmemesi gerektiğini biliyorum daha önce yapmıştım, çok kötü bir deneyim oldu 🥶 Benim aldıklarıma zaten sigarillo deniyor herhalde. Hocam zaten sigarayla bir geçmişim oldu daha önce ama bıraktım. Şu an puroyu tamamen zevk için içmek istiyorum, eskiden arkadaşlarla ayda yılda bir nargileye giderdik, hem sohbetimizi yapardık hem de nargilemizi içerdik güzelce. Puroyu da ayda yılda bir mangal, piknik yaptığımızda içmek istiyorum. Bugün içtiğimde içime hiç çekmedim açık havadaydım zaten ama tadı berbattı yani. Bunun kesicisi, nemlendirmek için humidoru, yakmak için çakmağı felan var pahalı üstelik. Öğrenmem çok zaman alacak gibi.

İşte benim yaptığım hata puroyu yakamamak sanırım ve aldığım purolarda dandikti. Kibritle değdi değmedi şeklinde yaktım puroları ikisi de kötüydü bayağı, ikisinden de acayip yanık tadı geliyordu. Evet içe çekilmemesi gerektiğini biliyorum daha önce yapmıştım, çok kötü bir deneyim oldu 🥶 Benim aldıklarıma zaten sigarillo deniyor herhalde. Hocam zaten sigarayla bir geçmişim oldu daha önce ama bıraktım. Şu an puroyu tamamen zevk için içmek istiyorum, eskiden arkadaşlarla ayda yılda bir nargileye giderdik, hem sohbetimizi yapardık hem de nargilemizi içerdik güzelce. Puroyu da ayda yılda bir mangal, piknik yaptığımızda içmek istiyorum. Bugün içtiğimde içime hiç çekmedim balkonda açıktı zaten ama tadı berbattı yani.

Tütün içme araçları arasında uzun dönemli bakarsak en pahalı olanı Purodur. (en ucuzu pipo) Ama çok nadir içimlerde bütçeye pek dokunmaz sanırım. "Düşük model" Cohiba ve Romeo Juliet tanesi 20-30 lira arası bulunabilir. Ayda 1-2 kere sorun olmaz ama normalde olduğu gibi günde 2 tane içilirse baya masraflıdır.

Tütün içme araçları arasında uzun dönemli bakarsak en pahalı olanı Purodur. (en ucuzu pipo) Ama çok nadir içimlerde bütçeye pek dokunmaz sanırım. "Düşük model" Cohiba ve Romeo Juliet tanesi 20-30 lira arası bulunabilir. Ayda 1-2 kere sorun olmaz ama normalde olduğu gibi günde 2 tane içilirse baya masraflıdır.
Arkadaşlarım bana Backwoods ve Toscanello markalarını önerdiler. Sizin önerdiğiniz markaları tobacco shoplarda bulabilir miyim? Bu puroları yakmak için puro çakmağı illa şart mı? Yok ayda 1-2 tane bile değil 4-5 ayda 1 tane anca içerim, sadece özel günlerde düşünüyorum içmeyi. Yani paramın boşa gitmediğini hissetmek istiyorum çünkü bugün dalına 5 tl verdiğim Rocks tamamen bir çöp yığınıydı. Bu puroları alıp aynı gün içerisinde tüketeceğim için humidora gerek var mıdır? Birde bu puro kesicisini tobacco shoplarda bulabilir miyim?

Ayrıca puro ve piponun içe çekilmeden içildiğini söylememe gerek yok sanırım.
Şu ana kadar hiçbir tütün ve benzeri şey kullanmadım, birkaç kez elektronik sigara çekmişliğim var sadece, içine çekmeden nasıl içecek orasını anlamadım, içine çekmeyip ağzında biriktirip geri mi bırakıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı