Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 ve MediaTek Dimensity 9400 Benchmark Sonuçları Sızdırıldı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Snapdragon 8 Gen 4 Ve Dimensity 9400

Qualcomm ve MediaTek, yaklaşan yonga setleriyle mobil pazarında çıtayı yükseltmeyi hedefliyor. Bu yonga üreticilerinin her birinin Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 ve MediaTek Dimensity 9400 olarak adlandırılan modelleri Vietnamlı bir forum olan Voz.vn‘de tespit edildiği üzere AnTuTu 10 ve Geekbench 6.1’de göründü. İki çipin puanları şu şekilde: Testler Snapdragon 8 Gen 4 Dimensity 9400 AnTuTu […]

Devamı: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 ve MediaTek Dimensity 9400 Benchmark Sonuçları Sızdırıldı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Tek çekirdekte niye Bionic işlemcileri yakalayamıyorlar anlamadim. @irsuya sebebi ne sence?
Prime çekirdeği Apple kadar güçlü üretmiyorlar. Ayrıca muhtemelen bu sızıntılar doğru değil. Bütün bunlar bir yana, işler bu sene biraz daha kızışacak. D9400, TSMC’nin 2. 3nm’sinde dökülecek ve cidden çok yakıyorlar, verimlilik felç olmaya müsait. 1. 3nm’leri, 3. 4nm’lerinden daha kötüydü, bunda da batırmazlar umarım. 8 Gen 4’te, Dream Chip denilen ve inanılmaz yatırım yapılan Exynos 2500’ün geçeceği olan 3nm 3GAP bandından geçebilir. İlk defa yeni jenerasyonu bu kadar heyecanla bekliyorum.

Tek çekirdekte niye Bionic işlemcileri yakalayamıyorlar anlamadim.
İrsuya'nın dediği gibi fark Prime çekirdekten geliyor. ARM ve Qualcomm'un özelleştirilmiş çekirdekleri yıllardır Apple işlemcileri geçemiyor. Son nesillerde eskiye nazaran fark azaldı ama.

Bu sonuçlar bayadır var açıkçası bunları göreli epey bir süre olmuştu. Tek çekirdek performansı olarak A17 Pro işlemcileri yakalayacak gibiler. Bu sonuçlar kesin değil daha tam.

A18 Pro modeli 3600-3700 SC puanı alıyor diye hatırlıyorum. Single Core tarafında yine Apple önde olacak. Bakalım bu defa GPU noktasında ne yapacaklar görelim. İki nesildir GPU tarafında Android modelleri daha iyi. A17 Pro verimlilik ve ısınma noktasında beklentilerin altında kaldı.

Apple'nin Prime çekirdeğine cevap verebilmek için ARM Blackhawk çekirdek mimarisi geliştiriyor.

İrsuya'nın dediği gibi fark Prime çekirdekten geliyor. ARM ve Qualcomm'un özelleştirilmiş çekirdekleri yıllardır Apple işlemcileri geçemiyor. Son nesillerde eskiye nazaran fark azaldı ama.

Bu sonuçlar bayadır var açıkçası bunları göreli epey bir süre olmuştu. Tek çekirdek performansı olarak A17 Pro işlemcileri yakalayacak gibiler. Bu sonuçlar kesin değil daha tam.

A18 Pro modeli 3600-3700 SC puanı alıyor diye hatırlıyorum. Single Core tarafında yine Apple önde olacak. Bakalım bu defa GPU noktasında ne yapacaklar görelim. İki nesildir GPU tarafında Android modelleri daha iyi. A17 Pro verimlilik ve ısınma noktasında beklentilerin altında kaldı.

Apple'nin Prime çekirdeğine cevap verebilmek için ARM Blackhawk çekirdek mimarisi geliştiriyor.
Exynos ne yapacak onu merak ediyorum. Snapdragon Oryon cekirdeklerine gececek ama Exynos yine ARM üzerinden devam edecek sonucta. Exynos 2500 ya da Dream Chip Dimensity gibi bir yapıya da sahip olmayacak gibi. Ben Exynos islemcilerin Mongoose cekirdeklerine donmesini isterim. En azindan prime cekirdeklerde. Exynos 2400 gayet verimli olmus ben de memnunum sahsen gunu cikartiyor neredeyse daha oturmamasina ragmen. Isinma da gariptir ama A53'e gore daha az isiniyor. Genshin testinde maksimum 45 dereceyi gordu batarya. A53 46 goruyordu sanırım sogutmadan dolayıdır.

Genshin testinde maksimum 45 dereceyi gordu batarya. A53 46 goruyordu sanırım sogutmadan dolayıdır.
Soğutmalar farklı.

Ben Exynos islemcilerin Mongoose cekirdeklerine donmesini isterim.
Güç tüketimi noktasında Mongoose iyi değildi.

Snapdragon Oryon cekirdeklerine gececek.
Evet.

Exynos yine ARM üzerinden devam edecek sonucta. Exynos 2500 ya da Dream Chip Dimensity gibi bir yapıya da sahip olmayacak gibi.
Evet ARM'a bağlı kalacak ikisi de. 10 çekirdek yapısını korur gibi, çekirdek mimarisi Dimensity 9000 serisinden faklı zaten.

Exynos 2400 gayet verimli olmus ben de memnunum sahsen gunu cikartiyor neredeyse daha oturmamasina ragmen.
Bu defa öyle gözüküyor, uzun süre adam akıllı iş yaptı.

Güç tüketimi noktasında Mongoose iyi değildi.
Evet iyi degildi ama su an ugrasirsa yapabileceğini dusunuyorum. Fabrika halloldu gibi. Samsung gibi buyuk bir sirket aceleye getirmeden cekirdek gelistirebilirse iyi olur bence. Bu arada bu Oryon çekirdekleri sadece Snapdragon icin degil diye biliyorum baska markalar geçebilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı