Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 ve MediaTek Dimensity 9400 Benchmark Sonuçları Sızdırıldı

Oryon çekirdekleri sadece Snapdragon icin degil diye biliyorum baska markalar geçebilir mi?
Oryon da bir ARM işlemcisidir sadece özelleştiriyor Qualcomm. Başkalarına verir mi isterse verebilir ama pek sanmam. Samsung özel çekirdeklerinden vazgeçti, Mediatek de ARM'in çekirdeklerini olduğu gibi kullanıyor. Bu iki firma ARM'a bağlı gidebilir ya da ileride özelleştirilmiş çekirdekler yapabilirler belki, yapsalar eğer sanki bu hamle Mediatek'ten gelir gibi geliyor bana.

Güç tüketimi noktasında Mongoose iyi değildi.
Evet iyi degildi ama su an ugrasirsa yapabileceğini dusunuyorum. Fabrika halloldu gibi. Samsung gibi buyuk bir sirket aceleye getirmeden cekirdek gelistirebilirse iyi olur bence. Bu arada bu Oryon çekirdekleri sadece Snapdragon icin degil diye bilitorum
Oryon da bir ARM işlemcisidir sadece özelleştiriyor Qualcomm. Başkalarına verir mi isterse verebilir ama pek sanmam. Samsung özel çekirdeklerinden vazgeçti, Mediatek de ARM'in çekirdeklerini olduğu gibi kullanıyor. Bu iki firma ARM'a bağlı gidebilir ya da ileride özelleştirilmiş çekirdekler yapabilirler belki, yapsalar eğer sanki bu hamle Mediatek'ten gelir gibi geliyor bana.
Peki bu 10 cekirdek olayi gerekli miydi? Rakibi Gen 3 8 cekirdek yapiya sahip ama daha guclu tabii bunda hizin falan da onemi var da Exynos 2400 8 cekirdekli olsaydi ustune frekanslari yüksek olsaydi Gen 3 ile daha iyi rekabet edemez miydi?

Rakibi Gen 3 8 cekirdek yapiya sahip ama daha guclu tabii bunda hizin falan da onemi var da Exynos 2400 8 cekirdekli olsaydi ustune frekanslari yüksek olsaydi Gen 3 ile daha iyi rekabet edemez miydi?
Evet daha iyi rekabet ederdi, tüm çekirdeklerin hızları Qualcomm'dan geride zaten. 10 çekirdek seçmesinin nedeni verimlilik. Qualcomm TSMC üretimi, diğeri Samsung üretimi. Demek ki 8 çekirdek olduğunda yonganın güç tüketimi beklentiyi karşılamamış ki böyle bir yol izledi diye düşünüyorum. Samsung ve TSMC arasındaki üretim kalitesini düşününce fazladan 2 çekirdek yapmaları verimlilik açısından mantıksız değil. A520 çekirdekleri SD 8 Gen 3 modelinde 2 adet varken bu sayı E2400 modelinde 4 adet. 10 çekirdeği bir anlamda pazarlama taktiği olarak da kullandılar, diğerleri 8, biz 10 diye. Bunlar ucuz numaralar tabii. Ana esas bana göre verimlilik nedeniyle 10 çekirdek yaptılar.

Dimensity 9300 modelinde A520 verimlilik çekirdekleri hiç yok mesela. Güç tüketimi olarak E2400 ve SD 8 Gen 3 modelinden kötü olsa da verimlilik olarak iki işlemciden daha iyi ve oyun performansı olarak da iki modelin baya ilerisinde. ARM GPU olarak çok iyi iş çıkarmış.

Evet daha iyi rekabet ederdi, tüm çekirdeklerin hızları Qualcomm'dan geride zaten. 10 çekirdek seçmesinin nedeni verimlilik. Qualcomm TSMC üretimi, diğeri Samsung üretimi. Demek ki 8 çekirdek olduğunda yonganın güç tüketimi beklentiyi karşılamamış ki böyle bir yol izledi diye düşünüyorum. Samsung ve TSMC arasındaki üretim kalitesini düşününce fazladan 2 çekirdek yapmaları verimlilik açısından mantıksız değil. A520 çekirdekleri SD 8 Gen 3 modelinde 2 adet varken bu sayı E2400 modelinde 4 adet. 10 çekirdeği bir anlamda pazarlama taktiği olarak da kullandılar, diğerleri 8, biz 10 diye. Bunlar ucuz numaralar tabii. Ana esas bana göre verimlilik nedeniyle 10 çekirdek yaptılar.

Dimensity 9300 modelinde A520 verimlilik çekirdekleri hiç yok mesela. Güç tüketimi olarak E2400 ve SD 8 Gen 3 modelinden kötü olsa da verimlilik olarak iki işlemciden daha iyi ve oyun performansı olarak da iki modelin baya ilerisinde. ARM GPU olarak çok iyi iş çıkarmış.
Evet ARM GPU kisminda iyi gibi duruyor. Onceden Kirin 9000 o zamanin en dolu Mali GPU'su olmustu ve rakibi 888 ile kiyaslandiginda GPU kisminda daha iyiydi. Su an yine iyi durumdalar gozukene gore. Ray Tracing kisminda en iyisi Exynos oluyor ama RDNA sayesinde.

Ray Tracing kisminda en iyisi Exynos oluyor ama RDNA sayesinde.
Benzer seviyede 3 model RT performansında. A17 Pro çok geride kalıyor. Exynos 2400 RT testinde SD 8 Gen 3 ve Dimensity 9300 modellerinden daha az güç tüketiyor ama verimlilik noktasında diğer iki modelin ilerisinde. RT noktasında AMD GPU iyi iş çıkarıyor.

Benzer seviyede 3 model RT performansında. A17 Pro çok geride kalıyor. Exynos 2400 RT testinde SD 8 Gen 3 ve Dimensity 9300 modellerinden daha az güç tüketiyor ama verimlilik noktasında diğer iki modelin ilerisinde. RT noktasında AMD GPU iyi iş çıkarıyor.
Yine de daha ustunu beklerim dogrusu ozellikle 2500 modelinde. Kas gucu olarak yine A17 Pro ile ayni gibi ancak Android tarafındaki rakiplerinden daha gucsuz.

@Beyaz_G 2500 muhtemelen CPU kas gücü olarak A17 Pro seviyesinde olur eğer ki SD 8 Gen 4 ve Dimensity 9400 sonuçları gerçekse. GPU olarak zaten önde. CPU'dan çok AMD ayak uyduramıyor Adreno ve Mali GPU'lara.
Bu Exynos 2400 icindeki Xclipse 940 goruntuyu islemek icin Angle adi verilen bir cevirme yontemi kullaniyor degil mi? Ben suna sasirdim 2400 kullanan modellerde bug falan gormedim. 2200 bazi oyunlarda ve arayuzde buga giriyordu. Gerci halletmislerdir 2 yil oldu.

Bu Exynos 2400 icindeki Xclipse 940 goruntuyu islemek icin Angle adi verilen bir cevirme yontemi kullaniyor degil mi?
Evet.

2200 bazi oyunlarda ve arayuzde buga giriyordu. Gerci halletmislerdir 2 yil oldu.
Arayüzde sorun yok da oyunları pek bilmiyorum. XClipse 940, 920 modeline göre %50-60 daha hızlı. CPU tarafında %70 civarında E2400, 2200 modelinden hızlı. AL tarafında 15 kat fark var.

E2400 modelinin güzel bir artısı var SD 8 Gen 3 ve Dimensity 9300 modeline göre bunu yazmayı unutmuştum. 8K 60 FPS video desteği var. Diğer ikisi 8K 30 FPS.

Son düzenleme:
Evet.

Arayüzde sorun yok da oyunları pek bilmiyorum. XClipse 940, 920 modeline göre %50-60 daha hızlı. CPU tarafında %70 civarında E2400, 2200 modelinden hızlı. AL tarafında 15 kat fark var.

E2400 modelinin güzel bir artısı var SD 8 Gen 3 ve Dimensity 9300 modeline göre bunu yazmayı unutmuştum. 8K 60 FPS video desteği var. Diğer ikisi 8K 30 FPS.
Sitesinde 8K 60 FPS yaziyordu ama cekim oldugunu bilmiyordum. S24 ve Plus modelinde 8K 60 bulunmama sebebi sensor mu ileriye saklamalari mi yoksa Ultra modelinde bulunan Gen 3'un 8K 60 desteklememesi mi? Sanirim hepsi sayilir diye dusunuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı