R7 5800H Mini PC'ye Ventura kurmak mümkün müdür?

fedorac0re

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba.

macOS konusunda cok yeniyim. İlgimi cekti Technopat'ta izledigim kurulum videolari.

Yeni bir MiniPC aldim, harici ekran karti yok.

İslemci olarak da AMD Ryzen 7 5800H with Radeon Graphics var.

Dahili ekran kartli bir şey.

Beelink'in bir sistemi, 32 GB RAM, 1TB M.2 SSD mevcut sistemde.

Cok detayini bilmiyorum ama Çinli bir marka awz diye bir firmanin urettigi bir anakarti mevcut ve AMI BIOS var. BIOS'ta cok bir mudahale edecek yer de goremedim açıkçası. Eski mavi BIOS'lardan :)

Forumdaki yonergeleri takip edip bir kurulum USB'si olusturdum.

USB'den baslattigimda kurulum menusu geliyor, Ventura kur dedigimde siyah ekranda yazilar cikip en son "couldnt alloc class 'applekeystoretest!' " diye bir hata verip kalıyor.

Sizce bu sisteme macOS kurulur mu yoksa bosuna mi ugrasiyorum? Fikirlerinizi merak ediyorum teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 363836385_1274044149901858_8658252318515137172_n.jpg
    363836385_1274044149901858_8658252318515137172_n.jpg
    204,1 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu isi beceremicem herhalde, videodaki butun herseyi ayni yaptim ama atladigim bisey var sanirim, bu hatada kaliyorum, bios ta cok degistirebilecegim pek ayar yok, secure boot u falan disable yapabildim sadece... butun gece bununla ugrastim ve sonuc bu 😩😭😭😤
Visa Laptop bulur bulmaz denemelere başlayacağım. macOS ana kategoride bir konu açarım konu hakkında :)

Merhaba.

macOS konusunda cok yeniyim. İlgimi cekti Technopat'ta izledigim kurulum videolari.

Yeni bir MiniPC aldim, harici ekran karti yok.

İslemci olarak da AMD Ryzen 7 5800H with Radeon Graphics var.

Dahili ekran kartli bir şey.

Beelink'in bir sistemi, 32 GB RAM, 1TB M.2 SSD mevcut sistemde.

Cok detayini bilmiyorum ama Çinli bir marka awz diye bir firmanin urettigi bir anakarti mevcut ve AMI BIOS var. BIOS'ta cok bir mudahale edecek yer de goremedim açıkçası. Eski mavi BIOS'lardan :)

Forumdaki yonergeleri takip edip bir kurulum USB'si olusturdum.

USB'den baslattigimda kurulum menusu geliyor, Ventura kur dedigimde siyah ekranda yazilar cikip en son "couldnt alloc class 'applekeystoretest!' " diye bir hata verip kalıyor.

Sizce bu sisteme macOS kurulur mu yoksa bosuna mi ugrasiyorum? Fikirlerinizi merak ediyorum teşekkürler.
Resimde görünen apple keystore test problemlerinin yeganesi acpi bölümündeki dsdt-ssdt kaynaklıdır. Onları kaldır.

Birisi halledebilirse ve ayrintili bir kurulum rehberi sunarsa super olur, beklemedeyiz..
Çok yakında denemelere başlıyacağız referans EFI de sıkıntı var. Bütün stabil kurulumlar referans EFI dosyasıyla yapılır. Yoksa çok kez hatayla karşılaşmak mümkündür. İşlemciye entegre olan APU GPU, 512mb ile 2gb arası görünüyor. Stabil EFI dosyası beklenmekte...

Çok yakında denemelere başlıyacağız referans EFI de sıkıntı var. Bütün stabil kurulumlar referans EFI dosyasıyla yapılır. Yoksa çok kez hatayla karşılaşmak mümkündür. İşlemciye entegre olan APU GPU, 512mb ile 2gb arası görünüyor. Stabil EFI dosyası beklenmekte...
Merhabalar. Bir gelişme oldu mu acaba? Yaklaşık 9-10 yıllık Hackintosh maceramda ilk defa Intel olmayan bir cihaza kurulum yapmayı denedim ancak denediğim kombinasyonların hepsi başarısız oldu ve kurulum ekranını dahi göremeyince canım sıkıldı. Pes ettim ben de :D Sıfırdan oluşturduğum, yalnızca en temel yamaları içeren EFI klasörlerim bile kurulum ekranına getiremedi beni. Intel sistemlerde neredeyse boş bir EFI klasörü ile bile kurulum yapmaya yetiyorken AMD neymiş böyle ya :D Millet aynı işlemcide APU çalıştırmış oyun oynuyorken hem de.

Intel sistemlerde neredeyse boş bir EFI klasörü ile bile kurulum yapmaya yetiyorken AMD neymiş böyle ya :D Millet aynı işlemcide APU çalıştırmış oyun oynuyorken hem de.
Apple 2006 yılında x86 mimarisine (Intel işlemcilere) geçtiği için daha rahat oluyor bence kurmak, bu yüzden olabilir. AMD'de ekstra kernel yamaları vs. vs. çakışan bir şey illaki oluyordur bence bu karmaşıklıkta. :)

Apple 2006 yılında x86 mimarisine (Intel işlemcilere) geçtiği için daha rahat oluyor bence kurmak, bu yüzden olabilir. AMD'de ekstra kernel yamaları vs. vs. çakışan bir şey illaki oluyordur bence bu karmaşıklıkta. :)
Tabii ki en büyük sebep bu zaten. Eskiden hazır imajlar ve meşhur Chameleon bootloader vardı. Yanlış olmasın ama iDeneb genellikle AMD, iAtkos ise Intel için önerilirdi. Sonra Clover popülerliğini arttırınca birden bu distro adı verilen hazır imajlar piyasadan silindi gitti.
Bu arada ben 5800H'lı laptopa kurulum yapmayı başardım. Üstteki mesajdan 1-2 saat sonra tekrar uğraşmaya başladım ve bu defa üzerinde mesai harcayarak sıfırdan oluşturduğum EFI işimi gördü. Vega 8 Cezanne APU da bayağı cayır cayır çalışıyor. Bir zamanlar Intel wifi kartları için imkansız çalışması diyorduk, adamlar o engeli aştı. Sonra bazı Nvidia dGPUlar için çözüm bulundu. Şİmdi de AMD APU'lar. İnsan sırada ne var diye merak ediyor açıkçası :D
Bence ARM Hackintosh yakındır.

Geri
Yukarı