Ryzen 5 5600 PBO ayarları nasıl olmalı?

Hocam sadece PBO2+CO mı var? Statik OC falan yok yani? 12000 ne demek ya. 5600X +200 MHz ile bunu alamayan var. İşletim sisteminiz nedir? Tütütü maşallah :D
Evet hocam. Her zaman tam 12000 alamıyorum ama %90 11930 ile 12030 arası geliyor.

Hocam sadece PBO2+CO mı var? Statik OC falan yok yani? 12000 ne demek ya. 5600X +200 MHz ile bunu alamayan var. İşletim sisteminiz nedir? Tütütü maşallah :D
bu şekilde

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-08 213154.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-08 213154.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 417
Maalesef hocam kapandı. Curve kapalı bir şekilde kullandığımda ise hiçbir sıkıntı olmadan kullanabiliyorum. -10,-15,-20 hepsinde kapandı. Bir tek -5 denemedim.

Dostum ben sana bomba bilgiyi vereyim. PC başına geçince uzun uzun yazacaktım. Direk özet geçeceğim. Vallaha kaç gün oradan oraya zıplayıp durdum. CoreCycler saçmalığı ile de benche bırakıyordum ama PC'de bir şey yapamadığım benchlerden tiksinir oldum artık. O yüzden en temiz CO testini söyleyeceğim. Rekabetçi, multiplayer bir oyun oynamıyorsanız ve PC crash verse de save gitti, gitmedi endişeniz yoksa dediğimi uygularsanız sonunda en güzel sonuca erişebiliyorsunuz.

- Olay Görünteleyicisi girin.
- Özel Görünümler sağ tık >Özel Görünüm Oluştur.
- Ekteki görseldeki değerler ile doldurun.

Artık elimizde Whea takip filtresi olmuş oldu. Ryzen'de Curve Optimizer ve FCLK sorunları özel Whea fırlatıyor. Whea 18 -> Curve Optimzer, Whea 19 -> FCLK stabilite sorunu demek.

Sizin bu filtreden sonra hata verdiren Whea 18'ler sıralanmış göreceksiniz. En son hatayı aldığınız değeri açın. Orada "İşlemci APIC Kimliği: X" diye göreceksiniz. Burada voltajı az gelen izleniği görmüş oluyorsunuz. Biz voltajı izlenik değil çekirdeğe göre yaptığımız için burada yazan APIC kimliği değerini 2'ye bölüp eğer tam sayı çıkmaz ise aşağıya yuvarlıyorsunuz. BIOS'a girip o voltajı 2 2 yükseltiyorsunuz. Yani -20 ise -18, -16 vs diye sorun gelmeyene kadar

APIC örneği; Misal 5 yazıyor. 5/2= 2.5 aşağı yuvarladım 2. Siz gidip BIOS'da Core 2'nin değerini yükseltiyorsunuz.

Daha sonra stabiliteyi atıyorum 1 ay sonra yakaladıktan sonra CoreTunerX ile çekirdekleri puanlatıyorsun. En yüksek puan alan çekirdeği PBO2 Tuner ile Windows açıkken 2 2 yükselterek C23 atıyorsun ta ki puan düşene kadar. En az 2 kere multicore testi atarsan ortalamasını alarak devam edebilirsin. Güçlü çekirdeğinden voltaj kesmememiz lazım. Diğer çöp çekirdeklerden alıp bunlara vermek maksadımız. Bunda da atıyorum -12 de en iyi değeri aldın. Onu not ediyorsun. Sonra 2.en yüksek puan alan çekirdeğe aynısını yapıyorsun tamamdır. Elde ettiğin değerleri işlem tamamlandıktan sonra BIOS'a gidip giriyorsun dahasını kurcalamaya gerek yok.

Evet hocam. Her zaman tam 12000 alamıyorum ama %90 11930 ile 12030 arası geliyor.

Bu şekilde

Çok iyi değer. Maşallah. Vallaha kıskanmadım değil. 10 milyon takla açtım da 11750 üstüne çıkamadım ben asdasd :D

Dosya Ekleri

• 2023-01-14 19_36_27-Window.png
    2023-01-14 19_36_27-Window.png
    15,8 KB · Görüntüleme: 398
Son düzenleme:
Dostum yapacak bir şey yok gibi görünüyor şu an, stabil çalıştığı şekilde kullan çok bir şey kaybetmezsin. Ben bu problemin işlemci silikonundan kaynaklandığını düşünmüyorum. Aslında şöyle bir şey deneyebilirsin Ryzen Master programından en iyi iki çekirdeğini öğren daha sonra bu iyi olan iki çekirdeğe - 20 değerini gir geri kalanı olduğu gibi kalsın. Bir de bu şekilde test et bakalım.

Dostum ben sana bomba bilgiyi vereyim. PC başına geçince uzun uzun yazacaktım. Direk özet geçeceğim. Vallaha kaç gün oradan oraya zıplayıp durdum. CoreCycler saçmalığı ile de benche bırakıyordum ama PC'de bir şey yapamadığım benchlerden tiksinir oldum artık. O yüzden en temiz CO testini söyleyeceğim. Rekabetçi, multiplayer bir oyun oynamıyorsanız ve PC crash verse de save gitti, gitmedi endişeniz yoksa dediğimi uygularsanız sonunda en güzel sonuca erişebiliyorsunuz.

- Olay Görünteleyicisi girin.
- Özel Görünümler sağ tık >Özel Görünüm Oluştur.
- Ekteki görseldeki değerler ile doldurun.

Artık elimizde Whea takip filtresi olmuş oldu. Ryzen'de Curve Optimizer ve FCLK sorunları özel Whea fırlatıyor. Whea 18 -> Curve Optimzer, Whea 19 -> FCLK stabilite sorunu demek.

Sizin bu filtreden sonra hata verdiren Whea 18'ler sıralanmış göreceksiniz. En son hatayı aldığınız değeri açın. Orada "İşlemci APIC Kimliği: X" diye göreceksiniz. Burada voltajı az gelen izleniği görmüş oluyorsunuz. Biz voltajı izlenik değil çekirdeğe göre yaptığımız için burada yazan APIC kimliği değerini 2'ye bölüp eğer tam sayı çıkmaz ise aşağıya yuvarlıyorsunuz. BIOS'a girip o voltajı 2 2 yükseltiyorsunuz. Yani -20 ise -18, -16 vs diye sorun gelmeyene kadar

APIC örneği; Misal 5 yazıyor. 5/2= 2.5 aşağı yuvarladım 2. Siz gidip BIOS'da Core 2'nin değerini yükseltiyorsunuz.

Daha sonra stabiliteyi atıyorum 1 ay sonra yakaladıktan sonra CoreTunerX ile çekirdekleri puanlatıyorsun. En yüksek puan alan çekirdeği PBO2 Tuner ile Windows açıkken 2 2 yükselterek C23 atıyorsun ta ki puan düşene kadar. En az 2 kere multicore testi atarsan ortalamasını alarak devam edebilirsin. Güçlü çekirdeğinden voltaj kesmememiz lazım. Diğer çöp çekirdeklerden alıp bunlara vermek maksadımız. Bunda da atıyorum -12 de en iyi değeri aldın. Onu not ediyorsun. Sonra 2.en yüksek puan alan çekirdeğe aynısını yapıyorsun tamamdır. Elde ettiğin değerleri işlem tamamlandıktan sonra BIOS'a gidip giriyorsun dahasını kurcalamaya gerek yok.

Çok iyi değer. Maşallah. Vallaha kıskanmadım değil. 10 milyon takla açtım da 11750 üstüne çıkamadım ben asdasd :D
Deneyeceğim hocam teşekkür ederim.

Dostum yapacak bir şey yok gibi görünüyor şu an, stabil çalıştığı şekilde kullan çok bir şey kaybetmezsin. Ben bu problemin işlemci silikonundan kaynaklandığını düşünmüyorum. Aslında şöyle bir şey deneyebilirsin Ryzen Master programından en iyi iki çekirdeğini öğren daha sonra bu iyi olan iki çekirdeğe - 20 değerini gir geri kalanı olduğu gibi kalsın. Bir de bu şekilde test et bakalım.
Başka ne gibi şeylerden kaynaklanabilir hocam?

5600 R23.png

Denedim maalesef yine kapandı hocam.

@BerkayZ87 hocam rahatsız ediyorum,diğer konulara baktığımda bu konularda bilgili olduğunuzu gördüm. PBO ayarlarını yapıp CO yapmadan kullansam herhangi bir zararı olur mu uzun vadede? Sıcaklıklar normalden +5 derece daha fazla oldu lakin kapanma gibi hiçbir sıkıntım yok, sistem stabil duruyor.

Son düzenleme:
@Val1ant dostum birkaç yorum yukarıda nasıl tespit edileceğini anlattım. Arkadaşa yazmıştım ama hazır olarak şunları dene diyenlerinkini uygularken soruna çözüm üretme konusunda verilen cevabı sallamaması efsane hareket oldu. Armut piş ağzıma düş muhabbetinden çıkın biraz. Sorun olunca ya da aradım, buldum, denedim ama şunlar şunlar oldu diyerek gelirseniz forum daha kaliteli hale gelecek. Sürekli aynı konulara cevap veriliyor görünüyor.

- PBO > Advanced Yapacaksın
- PBO Limits > Soğutucun iyiyse Motherboard yapabilirsin ya da nette milletin söylediği PPT, TDC EDC'leri de kullanabilirsin(110-80-110 Vb'a yakın değerler). 5600 bana limit vermediler şimdi at koşturabilirim gibi TDP yükseltmiyor. Asıl PPT, TDC ve EDC limiti 5900X vs gibi çift CCX'li işlemcilerde çok fark ediyor.
- PBO Scalar > Manual > 1X
- Boost Override > +200 (5600'lerin neredeyse hepsi bunu kabul ettiği için ezbere verip geçiyoruz. Normalde 5900X'de +50 MHz'den yukarıda error fırlatanlar var.)
- Sonra kafana göre hepsine All Core değil Per Core seçerek tek tek bir sabit değer vererek başla. -20, -30 vs senin aklına hangisi yatarsa. PC açılınca Cinebench 23 multicore testi yap. Hata aldıkça verdiğin değeri yükselt(Negatif sayılarda yükselmek 0'a yaklaşmak demek biliyorsun. -20 verdiysen -18, -16 diye git. Hata yoksa da düşür -20 ise -22 vs diye. O yüzden ben -30'dan başlarım. Tek yönlü hareket olsun diye ama böyle de çok hata alma durumu var. Belki canın sıkılmaya başlar.
En son hata mata atmıyor artık diyeceksin. Sonra günlük kullanımın neyse onu yapmaya başla. Oyun oyna, içeri gittiğin zaman PC açık bırak(asıl hafif kullanım yüzdesini bu belirlediği için minimum çekirdek voltaj hatası gelebiliyor.) Hiçbir benchmark %100 doğruluk ile CO patlatamıyor. Oyun oynarken, Alt+Tab yapınca o işlemci yükü anlık yükten hafif kullanıma geçişlerde vb senaryolarda belli oluyor. Yine mavi mi yedin Whea loggerda hangi işlemciye voltajı yetmedi biliyorsun. Hemen gidip onu yükseltiyorsun.
Bir süre böyle kullandın. Daha sonra yukarıda yine anlattığım kaliteli 2 çekirdeğini bulup onların değerlerini C23 puanın yükselmeyi bırakana kadar yükseltiyorsun. Hepsi -30 çalışıyor olabilir ama performans düşme olasılığı yüksek eğer yukarıdaki arkadaşın sahip olduğu gibi altın örnek diyebileceğimiz kalitede bir silikona sahip değilsen. İyi çekirdeklerinden aldığın voltajı biraz geri verince performansın biraz daha iyi olabiliyor.

Geri
Yukarı