Ryzen 5 5600 PBO ayarları nasıl olmalı?

Amacım size saygısızlık değil hocam. Verdiğiniz her bilgiyi özenle yaptıktan sonra fark ettim ki -5 bile versem bilgisayar bir süre sonra kapatıyor. Ama - vermediğim zaman default olunca bu sefer sorun yaşamıyorum. Ben de - voltaj vermediğim zaman bir sorun oluşur mu onu merak ettiğim için sormak istedim.

Amacım size saygısızlık değil hocam. Verdiğiniz her bilgiyi özenle yaptıktan sonra fark ettim ki -5 bile versem bilgisayar bir süre sonra kapatıyor. Ama - vermediğim zaman default olunca bu sefer sorun yaşamıyorum. Ben de - voltaj vermediğim zaman bir sorun oluşur mu onu merak ettiğim için sormak istedim.

Saygısızlık falan yok. Ciddiye almak zorunda da değilsiniz fakat bir soruna hala çözüm aramaya devam ediyorsunuz sabit değerler ile olacak iş değil bu onu anlatmaya çalışıyordum. Bazı işlemcilerde pozitif değer vermek gerekebiliyor. 5600'de bunu hiç duymadım ama arkadaşımın 5900X'inde bizzat kendim vermek zorunda kaldım. CO ile bir çekirdeğe - verince diğer çekirdekten 2sine pozitif vermek gerekiyor. Sanırım bu bug. Birkaç ay önce ASUS'un BIOS yazılımcısı overclokers forumunda bazı çekirdeklere pozitif verilmesi BIOS'da tanımlınan bir voltaj sorunundan ötürü diyordu. Tam olarak ne voltajıydı unuttum ama aklımda VID ya da SoC'dan birisi kalmış. Sizin BIOS güncel mi bilemiyorum ama belki bir fix vs gelmiştir. Öyle deneyin. Olmadı gerek de yok. CO veriyoruz ki sıcaklıkla sıkı çalışan CPB arzuladığımız hızlara daha çok inip çıksın ya da düşmesin. Soğutabiliyorsanız ve 4650 MHz'den aşağı düşmüyorsanız sorun yok.

BIOS güncel hocam. Anakartım da B450 Gaming Plus Max. Çabanız ve yazılarınız için teşekkür ederim sanırım bende de aynı bug durumu söz konusu. 4.65'ten aşağı çok nadir 4.6 görüyorum, o da anlık olarak. İşlemci sıcaklığım da oyunlarda 60 üstünü görmüyor hocam.

Hocam kesinlikle haklısınız bende deneyip sadece yanlış yaptığım yerleri sormak isterim ama benim olayım biraz farklı. Sıvı soğtucum çok iyi boşta 25 derece yükte 55 derece şu an, bende neden OC yapmıyorum dedim. Anakartım ASRock B550M Steel Legend BIOS'um bayağı karışık mesela benim BIOS'umda PBO falan hiç yok. Ekte menümü paylaştım mesela

Dosya Ekleri

• page5_2.jpg
    page5_2.jpg
    62,4 KB · Görüntüleme: 145
BIOS güncel hocam. Anakartım da B450 Gaming Plus Max. Çabanız ve yazılarınız için teşekkür ederim sanırım bende de aynı bug durumu söz konusu. 4.65'ten aşağı çok nadir 4.6 görüyorum, o da anlık olarak. İşlemci sıcaklığım da oyunlarda 60 üstünü görmüyor hocam.

Tamamdır sıkıntı yok o zaman.

Hocam çok teşekkür ederim şu an iş yerindeyim akşam eve geçince dediğiniz kısma bakacağım. O kısımda ne yapmam gerektiğini araştıracağım sizde yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Hocam en ince ayrıntısına kadar yazdım. Arkadaş da sağ olsun tam yerini söyledi. Yukarıda yazdığım her bir maddeyi orada göreceksiniz. O mesajım ve biraz üstündeki diğer mesajımı okuyun. Yapamamanız mümkün değil. Madde madde açıkladım. Başka bir sıkıntı olursa yazarsınız.

Ben 10000 puan aldım CPB kapatınca zaten hiç denemedim işlemci fiyatının yarısına soğutucu alacaksın vs benlik değil

5600 için yarısı kadar soğutucuya gerek yok hocam. 500 küsürlük de yetiyor. Hatta eski ve soketi yok diye uygun fiyata verilen ağır alüminyum blokları alıp 3D yazıcı ya da CNC kesimle uydurabilirsiniz. Benim 5600 üstünde şu an 2010 yılında aldığım Xigmatek Red Scorpion I var.

Dostum ben sana bomba bilgiyi vereyim. PC başına geçince uzun uzun yazacaktım. Direk özet geçeceğim. Vallaha kaç gün oradan oraya zıplayıp durdum. CoreCycler saçmalığı ile de benche bırakıyordum ama PC'de bir şey yapamadığım benchlerden tiksinir oldum artık. O yüzden en temiz CO testini söyleyeceğim. Rekabetçi, multiplayer bir oyun oynamıyorsanız ve PC crash verse de save gitti, gitmedi endişeniz yoksa dediğimi uygularsanız sonunda en güzel sonuca erişebiliyorsunuz.

- Olay Görünteleyicisi girin.
- Özel Görünümler sağ tık >Özel Görünüm Oluştur.
- Ekteki görseldeki değerler ile doldurun.

Artık elimizde Whea takip filtresi olmuş oldu. Ryzen'de Curve Optimizer ve FCLK sorunları özel Whea fırlatıyor. Whea 18 -> Curve Optimzer, Whea 19 -> FCLK stabilite sorunu demek.

Sizin bu filtreden sonra hata verdiren Whea 18'ler sıralanmış göreceksiniz. En son hatayı aldığınız değeri açın. Orada "İşlemci APIC Kimliği: X" diye göreceksiniz. Burada voltajı az gelen izleniği görmüş oluyorsunuz. Biz voltajı izlenik değil çekirdeğe göre yaptığımız için burada yazan APIC kimliği değerini 2'ye bölüp eğer tam sayı çıkmaz ise aşağıya yuvarlıyorsunuz. BIOS'a girip o voltajı 2 2 yükseltiyorsunuz. Yani -20 ise -18, -16 vs diye sorun gelmeyene kadar

APIC örneği; Misal 5 yazıyor. 5/2= 2.5 aşağı yuvarladım 2. Siz gidip BIOS'da Core 2'nin değerini yükseltiyorsunuz.

Daha sonra stabiliteyi atıyorum 1 ay sonra yakaladıktan sonra CoreTunerX ile çekirdekleri puanlatıyorsun. En yüksek puan alan çekirdeği PBO2 Tuner ile Windows açıkken 2 2 yükselterek C23 atıyorsun ta ki puan düşene kadar. En az 2 kere multicore testi atarsan ortalamasını alarak devam edebilirsin. Güçlü çekirdeğinden voltaj kesmememiz lazım. Diğer çöp çekirdeklerden alıp bunlara vermek maksadımız. Bunda da atıyorum -12 de en iyi değeri aldın. Onu not ediyorsun. Sonra 2.en yüksek puan alan çekirdeğe aynısını yapıyorsun tamamdır. Elde ettiğin değerleri işlem tamamlandıktan sonra BIOS'a gidip giriyorsun dahasını kurcalamaya gerek yok.

Çok iyi değer. Maşallah. Vallaha kıskanmadım değil. 10 milyon takla açtım da 11750 üstüne çıkamadım ben asdasd :D
Slm,

Bilgi eksikliğimden dolayı anllattıklarınızı doğru algılamamış olabilirim.

Ayarlarda ,en güçlü çekirdeğin voltajı diğerlerinden daha mı yüksek , daha mı düşük ayarlanması gerekiyor. Negatif voltaj değerini en güçlü çekirdek için arttıracak mıyız , düşürecek miyiz. Yani en güçlü çekirdekte -20 den -15 doğru gidip voltajı arttıracak mıyız yoksa -20 den -30 a doğru gidip voltajı düşürecek miyiz.

"En yüksek puan alan çekirdeği PBO2 Tuner ile Windows açıkken 2, 2 yükselterek C23 atıyorsun ta ki puan düşene kadar.Güçlü çekirdeğinden voltaj kesmememiz lazım. Diğer çöp çekirdeklerden alıp bunlara vermek maksadımız" demişsiniz. tam anlayamadım burasını.

Ben güçlü çekirdekleri çıkarabildiğim (çekebildiğim) en düşük negatif voltaja örneğin -20 den -30 a doğru ayarlamayı , güçsüz olanlarda crash yemesin diye onların voltajını yüksek tutmayı -20 den -10a doğru ayarlamayı düşünüyordum.

Sanırım bu iki durum birbirine ters , hangisi doğru

Çekirdek voltajları daha yüksek negatif voltaja ayarlanırsa , cinebenc23 skoru düşer mi artar mı

Son düzenleme:
Selam,

Bilgi eksikliğimden dolayı anllattıklarınızı doğru algılamamış olabilirim.

Ayarlarda, en güçlü çekirdeğin voltajı diğerlerinden daha mı yüksek, daha mı düşük ayarlanması gerekiyor. Negatif voltaj değerini en güçlü çekirdek için arttıracak mıyız, düşürecek miyiz? Yani en güçlü çekirdekte -20'den -15 doğru gidip voltajı arttıracak mıyız yoksa -20'den -30'a doğru gidip voltajı düşürecek miyiz?

"en yüksek puan alan çekirdeği PBO2 Tuner ile Windows açıkken 2, 2 yükselterek C23 atıyorsun ta ki puan düşene kadar. Güçlü çekirdeğinden voltaj kesmememiz lazım. Diğer çöp çekirdeklerden alıp bunlara vermek maksadımız" demişsiniz. Tam anlayamadım burasını.

Ben güçlü çekirdekleri çıkarabildiğim (çekebildiğim) en düşük negatif voltaja örneğin -20'den -30'a doğru ayarlamayı, güçsüz olanlarda crash yemesin diye onların voltajını yüksek tutmayı -20'den -10a doğru ayarlamayı düşünüyordum.

Sanırım bu iki durum birbirine ters, hangisi doğru.

Çekirdek voltajları daha yüksek negatif voltaja ayarlanırsa, cinebenc23 skoru düşer mi artar mı?

Hocam bu bir offset. Yani bir doğru orantı grafiği düşünün biz bu negatif değerler ile grafik taşıması diye çevirebileceğimiz işlemi yapıyoruz. Kötü çekirdekler işlemciniz için verdiğiniz Boost override hızla birlikte stabil kalabildiği kadar düşük, iyi çekirdekler de olabildiği kadar yüksek olmalı. Kötülere -30, iyilere -20 misal.

Bunu anlamak için PBO algoritması detaylıca araştırmak lazım. Otomatik ve sürekli parametleri kontrol eden bir overclock mekanizması bu. Sıcaklığı, watt değerini, akımı vs kontrol ediyor. Biz de undervolt yaparak onun daha çok boostlamasını sağlıyoruz.

Windows'ya da BIOS tarafından kaliteli diye işaretlenen çekirdekleri daha az kaydırıyoruz ki sürekli talep edilenler onlar olduğu için bize katkısı oluyor. Örnek; her ne kadar -30'da da 4650 MHz, -20'de de 4650 görünse de hesaplama yakasında iş öyle olmuyor. Efektif saat değişebiliyor. HWiNFO'da Ryzen için özel ayar vardı. Gerçek çekirdek hızını okuyabildiği. 4523 MHz vs gibi gerçek sayı değerleri gösteriyor. Şu an yattığım yerden yazdığım için tam yerine bakamıyorum :)

Son sorunuza cevap; artadabilir, azaladabilir. Sizin silikon kalitenize bağlı.

Geri
Yukarı