Şehir dışında üniversite okumak

Shadownight

Femtopat
Merhaba öncelikle 12. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim ve bu sene YKS sınavına gireceğim. Ön lisans ve lisansa yani TYT ve AYT'ye giriş yapacağım. Her neyse hedefim sözelde 200 bin civarında ve şu an aklımda çok deli sorular var. İstanbul'da yaşıyorum bu arada ve aile evinde kalıyorum ve ailemle bazen anlaşmazlıklarımız oluyor. Hem staj hem sınav stresi gereği malum bende aile evinden gitmek istiyorum çünkü lisenin devamı gibi oluyor ve insan kısıtlanmış gibi hissediyor. Sürekli ne zaman geliyorsun diye aramaları var. Bir de ve güzel geçmeyeceğine inanıyorum. Üniversite yıllarımın kafamdaki sorular acaba yurtlar nasıl cezaevi gibi mi ya da gidip geçinebilecek miyim? Ve arkadaşlar bende anksiyete gibi bir problem var ve otistik gibi davranıyorum ve şehir dışında insanların bunu garip bulmasından dolayı tedirginim hiç çevrem olmazsa diye falan. Genelde tek başına takılan bir adamım. Asosyalim de denebilir kısmen. Her neyse şehir dışında sizce benim gibi birisi nerede okuyabilir? Üniversite olarak tavsiye verirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden iyi Sosyaller.

Ben kendi şehrimde üniversiteye gitmiştim tam da dediğiniz gibi lisenin devamı gibi oluyor. Tabii ben tipik bir Anadolu şehrindeydim İstanbul zaten çok farklı her konuda. Her iki durumunda artıları eksileri var. Ben biraz da maddi sebeplerden şehir dışına çıkmadım ilk önce bakılması gereken konu bu bence bununla ilgili bir problem yoksa çıkmak daha kolay olur.

Ben kendi şehrimde üniversiteye gitmiştim tam da dediğiniz gibi lisenin devamı gibi oluyor. Tabii ben tipik bir Anadolu şehrindeydim İstanbul zaten çok farklı her konuda. Her iki durumunda artıları eksileri var. Ben biraz da maddi sebeplerden şehir dışına çıkmadım ilk önce bakılması gereken konu bu bence bununla ilgili bir problem yoksa çıkmak daha kolay olur.
İstanbul da evet lise devamı gibi oluyor ve İstanbul'u cidden hiç sevmiyorum insanları olsun değişik geliyorlar popüler kültür ögesi çok midem bulanıyor açıkçası kendi fikrim sizce en mantıklı nerede okunur sakarya veya akdeniz üni düşünüyorum ama yurtlar hakkında bilgim yok ev tutacak kadarda param yok maalesef ilk yıldan tutamayacağımı rahatlıkla söylemeliyim ailemi birazda olsa özleyeceğim gerçekten bilmiyorum kafam çok karışık yol gösterirseniz beni çok mutlu edersiniz çünkü buna ihtiyacım var gerçekten.

Merhaba öncelikle 12. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim ve bu sene YKS sınavına gireceğim. Ön lisans ve lisansa yani TYT ve AYT'ye giriş yapacağım. Her neyse hedefim sözelde 200 bin civarında ve şu an aklımda çok deli sorular var. İstanbul'da yaşıyorum bu arada ve aile evinde kalıyorum ve ailemle bazen anlaşmazlıklarımız oluyor. Hem staj hem sınav stresi gereği malum bende aile evinden gitmek istiyorum çünkü lisenin devamı gibi oluyor ve insan kısıtlanmış gibi hissediyor. Sürekli ne zaman geliyorsun diye aramaları var. Bir de ve güzel geçmeyeceğine inanıyorum. Üniversite yıllarımın kafamdaki sorular acaba yurtlar nasıl cezaevi gibi mi ya da gidip geçinebilecek miyim? Ve arkadaşlar bende anksiyete gibi bir problem var ve otistik gibi davranıyorum ve şehir dışında insanların bunu garip bulmasından dolayı tedirginim hiç çevrem olmazsa diye falan. Genelde tek başına takılan bir adamım. Asosyalim de denebilir kısmen. Her neyse şehir dışında sizce benim gibi birisi nerede okuyabilir? Üniversite olarak tavsiye verirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden iyi sosyaller.

Şehir dışı dediğiniz büyük şehirler mi yoksa küçük Anadolu şehirleri mi? Şahsen gitseniz çok daha iyi olur. Anksiyetenizi de insan içine çıkıp aşabilirsiniz hem yurtta. Ayrıca yurt konusuna gelirsek ben lise de yurtta kalmıştım KYK'nin da farklı olacağını sanmıyorum. 4 yatak 2 masa vardı yatak dediğim ranza yani 8 kişi kalıyorduk bir odada. Fakat yurttan yurda değişir ortamı, yemeği. Yine de aile evinden gideceğim diye beş para etmeyen apartman üniversitelerinde ve yine beş para etmeyen bölümlerde okumayın bence. Size faydası olacak ve ilginizin olduğu bir bölümü okuyun.

Şehir dışı dediğiniz büyük şehirler mi yoksa küçük Anadolu şehirleri mi? Şahsen gitseniz çok daha iyi olur. Anksiyetenizi de insan içine çıkıp aşabilirsiniz hem yurtta. Ayrıca yurt konusuna gelirsek ben lise de yurtta kalmıştım KYK'nin da farklı olacağını sanmıyorum. 4 yatak 2 masa vardı yatak dediğim ranza yani 8 kişi kalıyorduk bir odada. Fakat yurttan yurda değişir ortamı, yemeği. Yine de aile evinden gideceğim diye beş para etmeyen apartman üniversitelerinde ve yine beş para etmeyen bölümlerde okumayın bence. Size faydası olacak ve ilginizin olduğu bir bölümü okuyun.
Anadolu şehirleri genel olarak tercih edeceğim yer çünkü insan popülasyonu görmekten artık sıkıldım ve insanlar arasında sanki boşluktaymışım gibi hissediyorum bu zamana kadarda 1-2 arkadaşım oldu en fazla üniversitede nasıl olur bilemiyorum nasıl geçinirim inanın fikrim yok Akdeniz Sakarya seçeneklerim arasında çokta yüksek bir sıralama yapacağımı da düşünmüyorum şu 1.5 ayda max 300-320 falan yaparım sıralamada da 200 bin üstü veya 200 bin.

Anadolu şehirleri genel olarak tercih edeceğim yer çünkü insan popülasyonu görmekten artık sıkıldım ve insanlar arasında sanki boşluktaymışım gibi hissediyorum bu zamana kadar da 1-2 arkadaşım oldu en fazla üniversitede nasıl olur bilemiyorum nasıl geçinirim inanın fikrim yok Akdeniz Sakarya seçeneklerim arasında çok da yüksek bir sıralama yapacağımı da düşünmüyorum şu 1.5 ayda Max 300-320 falan yaparım sıralamada da 200 bin üstü veya 200 bin.

Sakarya, Kütahya, Malatya, Manisa gibi şehirleri düşünebilirsiniz. Oranın insanları güzeldir. Fakat çok fazla şey yok. İstanbul gibi değil yani imkanlar kısıtlı. Zaten anladığım kadarıyla popüler kültürden sıkılmışsınız bu şehirler size iyi gelecektir. Merak etmeyin üniversite de illa ki kafa dengi adam çıkar. Aileniz ne diyor bu duruma?

Sakarya, Kütahya, Malatya, Manisa gibi şehirleri düşünebilirsiniz. Oranın insanları güzeldir. Fakat çok fazla şey yok. İstanbul gibi değil yani imkanlar kısıtlı. Zaten anladığım kadarıyla popüler kültürden sıkılmışsınız bu şehirler size iyi gelecektir. Merak etmeyin üniversite de illa ki kafa dengi adam çıkar. Aileniz ne diyor bu duruma?
Ailem gitsen de kurtulsak diyorlar da cidden benim için zor olacak onlarla kavga etmeyi bile özleyeceğim herhalde :) Ayrılık zor ama anksiyetem sosyal hayatım için iyi olabilir hatta belki kız arkadaşım bile olabilir bilmiyorum hocam güzel hayaller sınavı umarım kazanırsam buraya tekrar yazacağım nereyi kazandığımı önerebileceğiniz farklı şeyler var mı ben sürekli geçmişe takılan biriyim sürekli aynı tür müzikleri hatta aynı şarkıları defalarca dinlerim zaten psikolojik destek alacağım 3 aylık bir tatil süresinde cidden stajda olsun evde olsun büyük mobbinglere maruz kaldım ama ailem ne kadar beni sevmese de dindar olsalar da onları sanırım çok özleyeceğim şuan tek ümidim bir arkadaşımın olması diyeceklerim bu kadar önerileriniz varsa dediğim gibi bekliyorum şimdiden çok teşekkürler.

Ailem gitsen de kurtulsak diyorlar da cidden benim için zor olacak onlarla kavga etmeyi bile özleyeceğim herhalde :) ayrılık zor ama anksiyetem sosyal hayatım için iyi olabilir hatta belki kız arkadaşım bile olabilir bilmiyorum hocam güzel hayaller sınavı umarım kazanırsam buraya tekrar yazacağım nereyi kazandığımı önerebileceğiniz farklı şeyler var mı ben sürekli geçmişe takılan biriyim sürekli aynı tür müzikleri hatta aynı şarkıları defalarca dinlerim zaten psikolojik destek alacağım 3 aylık bir tatil süresinde cidden stajda olsun evde olsun büyük mobbinglere maruz kaldım ama ailem ne kadar beni sevmese de dindar olsalar da onları sanırım çok özleyeceğim şu an tek ümidim bir arkadaşımın olması diyeceklerim bu kadar önerileriniz varsa dediğim gibi bekliyorum şimdiden çok teşekkürler.

Sizi çok iyi anlıyorum çünkü ben de aynı şeyleri yaşadım. Yaz tatilinde psikolojik destek alabilirsiniz iyi olur elbette. Üniversite kazandığınız takdirde ki umarım kazanırsınız yeni sayfa açın, eski defterleri kapatın. Size en iyi temennim budur. Özlemeniz gayet normal sonuçta aileniz ve onlardan çok uzakta kalacaksınız fakat zamanla alışırsınız bu duruma. Şimdi üniversite hayatı sandığınız gibi de çıkabilir çıkmayabilir de ama aile evinden iyi olacağı kesin. Hakkınızd hayırlısı olsun. Nereyi hedefliyorsunuz, hangi bölüm? YKS sonuçları açıklandığı zaman buraya yazarsınız tabii merak ediyorum :)

Sizi çok iyi anlıyorum çünkü ben de aynı şeyleri yaşadım. Yaz tatilinde psikolojik destek alabilirsiniz iyi olur elbette. Üniversite kazandığınız takdirde ki umarım kazanırsınız yeni sayfa açın, eski defterleri kapatın. Size en iyi temennim budur. Özlemeniz gayet normal sonuçta aileniz ve onlardan çok uzakta kalacaksınız fakat zamanla alışırsınız bu duruma. Şimdi üniversite hayatı sandığınız gibi de çıkabilir çıkmayabilir de ama aile evinden iyi olacağı kesin. Hakkınızd hayırlısı olsun. Nereyi hedefliyorsunuz, hangi bölüm? YKS sonuçları açıklandığı zaman buraya yazarsınız tabii merak ediyorum :)

Sözel bir bölümden ilerlemeyi düşünüyorum. Belki akademik olarak bir şeyler başarabilirim. Gerçekten her konuda çok beceriksizim. İnanın sözel bölüm seçmemde bu yüzden. Bazen geri zekalı olduğumu falan düşünüyorum. Sözelde bile 1 soruya 5 dakika ayırıyorum. Okuduğumu dahil artık anlamıyorum. TYT nasıl geçer kim bilir. AYT nasıl geçer kim bilir. İnanın hiçbir fikrim yok. Ümidi kestim gibi bu son dönemlerde toparlamaya çalışıyorum ama sürekli düşüyorum konuları tekrar ediyorum dinliyorum nafile. Aklımda kalan 1 gram bilgi yok. Bunu nasıl atlayacağım bilmiyorum. Geçen gün AYT denemesi çözdüm 10 doğru belki çıktı çıkmadı düşünebiliyor musunuz? Artık bu saatten sonra felsefe ve din kültürünü fulleyeceğim onları fullemeye oynayacağım son kozlar artık TYT'ye hiç çalışmıyorum çünkü sürekli netler dalgalı gidip duruyor denemelerde yanlışlarım çok TYT de bazen 24 geliyor. Türkçe bazen 17'ye 11 düşünün bilmiyorum ne yapacağımı artık ne oluyorsa olsun deyip geçeceğim herhalde.

Sakarya, Kütahya, Malatya, Manisa gibi şehirleri düşünebilirsiniz. Oranın insanları güzeldir. Fakat çok fazla şey yok. İstanbul gibi değil yani imkanlar kısıtlı. Zaten anladığım kadarıyla popüler kültürden sıkılmışsınız bu şehirler size iyi gelecektir. Merak etmeyin üniversite de illaki kafa dengi adam çıkar. Aileniz ne diyor bu duruma?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sözelde bile 1 soruya 5 dakika ayırıyorum. Okuduğumu dahil artık anlamıyorum.

Hocam, kitap okuyun ve rahatlamak için meditasyon yapın. Dikkatiniz dağılırsa ders arasında 5 dakika sadece 5 dakika balkona çıkın nefes alın, su için sonra derse başlayın işe yarayacaktır. TYT'de artık zaman kalmadı maalesef AYT ilerlemeniz gerekiyor. TYT'de deneme çözüp yanlışlarınızı not alın ve o soruların nasıl çözüldüğüne bakın. Bu size bir fikir getirebilir belki. AYT'de edebiyata kesinlikle abanın, kemerleri sıkın zaten 2 ay kalmış. Edebiyattan 40 soruda 35 yapsanız bile puanınız çok fazla artıyor haberiniz olsun. Din, felsefe, coğrafya ve tarihten bahsetmiyorum bile TYT'de zaten genel kültür olarak geçiyor bu dersler. AYT'de biraz bilgi istiyor. Kolay gelsin...

Yeni konular

Geri
Yukarı