Üniversiteyi evde vs şehir dışında okumak

imsena

Picopat
Makaleler
4
Arkadaşlar yaşadığım şehirde üniversite mevcut. Ortalama bir üniversite. Ne çok iyi ne çok kötü. Yani batı kismindan da öğrenciler var güneydoğu kısmındanda öğrenciler var. Şimdi ailem diyor ki yanımızda oku hem altına araba verelim hem de 2 yıllık okuyacaksın hemen rahat rahat okur mezun olursun diyorlar. Yemeğin hazır olur diyorlar, tanımadığın kişilerle kalmazsın diyorlar, yurt yemeklerini yemezsin diyorlar, para konusunda sıkıntın olmaz diyorlar ve açıkçası oldukça mantıklı geldi bana.

4 yıllık ya da 6 yıllık bir bölüm olsa şehir dışında okurdum ancak 2 yıllık okul olunca dışarıda okumanın manası yok gibi. Ayrıca bölümde staj mevcut ve İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi şehirlere yolluyorlar. Sizce ne yapmalıyım? Ailemin tekliflerini kabul edip yaşadığım şehirde mi okumalıyım yoksa yeni bir şehirde mi okumalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu dönemde akademik eğitim için ciddi paralar harcanıyor. Senin başka şehire okumaya gitmenle ailenin bir şekilde sana kendi şehrinizde imkanlar sağlaması arasında fark yok. Yani her iki durumda da ciddi emek sarf edilecek. Ekonomik yeterliliğin ilk madde olmak üzere, hangi eğitim durumunun senin için daha iyi olacağını düşünüyorsan onu tercih et. Ayrıca akademik ortamı "Ben mezun olayım, yeter." olarak görmek yerine kendini geliştirme odaklı ilerle.

Yeni konular

Geri
Yukarı